Jak samodzielnie wykonać wyspę kuchenną w małej kuchni?

Jak samodzielnie wykonać wyspę kuchenną w małej kuchni?

Kuchnia określana jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu, co rzecz jasna jest w pełni zrozumiałe. Już dawno minęły czasy, iż kuchnia traktowana była tylko jako gospodarcze pomieszczenie, gdzie przygotowuje się posiłki. Teraz poza funkcjonalnością liczy się też jej estetyka i niewątpliwie o tym trzeba pamiętać. Bardzo modne w kuchni stały się wyspy kuchenne. Wbrew pozorom sprawdzą się nawet w pomieszczeniu o małej kubaturze. Dziś podpowiemy, jak taką wyspę wykonać samodzielnie i na co zwrócić uwagę?

O czym trzeba pamiętać wykonując wyspę kuchenną?

Wyspa kuchenna jest praktycznym rozwiązaniem, ale i niezwykle efektownym. Trzeba przyznać, że prezentuje się niezwykle oryginalnie i sprawia, że kuchnia staje się niezwykle stylowa. Trzeba jednak pamiętać, że aby spełniała swoją rolę musi znajdować się w odpowiedniej odległości od sprzętów kuchennych i najlepiej jeśli ta odległość nie jest mniejsza niż 90 cm. Jednak ostatecznie można tą odległość zmniejszyć do 70 cm. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał, z którego ma być wykonana. Do wyboru są płyty kartonowo-gipsowe, choć można zdecydować się również na cegły czy bloczki betonowe. I każde rozwiązanie jest naprawdę dobre. Choć wyspy kuchenne z bloczków betonowych czy cegieł są cięższe, ich zaletą jest to, że można na nich umieścić każdy blat, nawet z ciężkiego kamienia naturalnego. Jeżeli jednak wybierzecie płyty kartonowo-gipsowe, to rzecz jasna musicie wybrać lżejszy blat.

Jak wykonać wyspę kuchenną?

Niewątpliwie musicie liczyć się z tym, że samodzielne wykonanie wyspy kuchennej jest stosunkowo trudne, ale też czasochłonne. Na początek należy przygotować właściwy projekt. Musicie uwzględnić wymiary, przy czym wyspa nie powinna być szersza niż 2/3 szerokości kuchni. Zwróćcie też uwagę na blat, wszak możecie wybrać nie tylko pojedynczy, ale i blat podwójny, dzięki któremu zyskacie więcej miejsca do przechowywania. Ale to nadal nie wszystko, bo możecie wybrać też wyspę kuchenną, która jest bardzo lekka i posadowiona jest na linearnych nogach. W ten sposób nie zaburzycie kubatury pomieszczenia, zaś zyskacie naprawdę stylowe rozwiązanie. Na wyspie możecie zainstalować płytę grzewczą czy też zabudować zmywarkę, jednak w tym przypadku należy zrobić taką z cegieł lub bloczków betonowych. Do łączenia materiałów przyda się nie tylko wkręty czy wsporniki, ale też kleje do łączenia materiałów. Oczywiście możecie pójść o krok dalej i połączyć wyspę ze stołem kuchennym. Takie rozwiązanie szczególnie dobrze się sprawdza, jeżeli chcecie zyskać naprawdę nowoczesne pomieszczenie, a Wasza kuchnia połączona jest bezpośrednio z małym salonem.

A może wyspa kuchenna z palet?

Jeżeli lubicie ekologiczne rozwiązania i takich też szukacie, to doskonale sprawdzi się w Waszym przypadku wyspa kuchenna wykonana z płyt paletowych. Palety można kupić naprawdę tanio, możecie też zakupić te używane. Jednocześnie musicie pamiętać, że konieczne jest dobre oczyszczenie powierzchni palet. Do tego celu możecie użyć szlifierki bądź też papieru ściernego o dużej gramaturze. Ale nie zapomnijcie też o impregnacji płyt, a na końcu wystarczy je połączyć. I tutaj sprawdzą się kleje profesjonalne do łączenia drewna. Jak zrobić taką wyspę z palet? Otóż to nic trudnego, wystarczy tylko ułożyć palety na pożądaną wysokość, następnie je połączyć, a w górnej części zamontować lekki blat. Gwarantujemy, iż efekt przerośnie Wasze oczekiwania i naprawdę za niewielkie pieniądze przygotujecie taką wyspę kuchenną.

Dlaczego warto wybrać wyspę kuchenną do małej kuchni?

Wyspa kuchenna sprawdzi się w każdym wnętrzu i nawet niezwykle małej kuchni. Dzięki niej zyskacie nowoczesną i stylową przestrzeń. Rzecz jasna na tym zalety się nie kończą. Przy takiej wyspie można jadać posiłki, ale też można na niej je przygotowywać. Co również istotne przy odrobinie kreatywności i dobrych chęci taką wyspę możecie wykonać samodzielnie. Możecie również postawić na gotowe rozwiązania i zlecić jej wykonanie profesjonalistom. Niezależnie jakie rozwiązanie wybierzecie, możecie zyskać modną i stylową przestrzeń. Co ciekawe wyspę możecie tak wykończyć, że będzie wpisywać się w wybraną przez Was stylistykę.

Powiązane artykuły

2 Thoughts to “Jak samodzielnie wykonać wyspę kuchenną w małej kuchni?”

  1. […] wyspa kuchenna w małej kuchni to pomysł, który warto rozważyć, jeśli chcemy stworzyć funkcjonalne i stylowe […]

  2. […] Wyspa kuchenna powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna w użytkowaniu. Zadbaj o odpowiednią wysokość blatu, dostosowaną do swojego wzrostu, oraz o wystarczającą ilość miejsca na nogi, jeśli planujesz umieścić przy wyspie krzesła czy taborety. Pomyśl też o rozmieszczeniu szafek, półek i innych elementów tak, aby były łatwo dostępne i nie przeszkadzały sobie nawzajem. […]

Leave a Comment