Jak zadbać o bramę wiosną? Odpowiadamy!

Niemal każdy dom jednorodzinny otoczony jest ogrodzeniem. Powodem są oczywiście względy bezpieczeństwa. Oznacza to, że aby wjechać na posesję, przejechać należy przez bramę. Jak zatem można się domyślić, taka brama wjazdowa eksploatowana jest naprawdę często. Dlatego tak ważne jest, aby o nią właściwie dbać. Jest to szczególnie ważne wiosną, po zakończeniu okresu zimowego. Zatem jak dbać o bramę, aby jej mechanizm przez cały czas działał sprawnie?

Jak skutecznie konserwować bramę?

Brama wjazdowa codziennie narażona jest na oddziaływanie wielu negatywnych czynników zewnętrznych. Oczywiście przede wszystkim mowa tu o oddziaływaniu warunków atmosferycznych. Co jednak ważne nie tylko pogoda wpływa na stan bramy. Uszkodzić mogą ją także choćby kamyki kurz czy piasek. Innymi słowy, negatywnie na bramę oddziaływać może wszystko to, co znajduje się w jej pobliżu. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o systematyczną konserwację bramy. Wszystko po to, aby przez cały czas działa w sposób prawidłowy. Podkreślić tu jednak trzeba, że do konserwacji bramy zawsze stosowane powinny być wyłącznie specjalne preparaty, które są przeznaczone do tego celu. Mowa tu choćby o stosowaniu wysokiej jakości smaru do bram. Aby wybrać właściwy produkt, pod uwagę wziąć należy dwa elementy. Po pierwsze, smar musi być dostosowany do materiału, z którego wykonana jest brama. Po drugie, musi być to środek naprawdę wysokiej jakości.

Jak prawidłowo smarować bramę?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o bramę, koniecznie omówić trzeba temat jej właściwego smarowania. Przede wszystkim pamiętać należy, aby przed zastosowaniem smaru bramę odpowiednio przygotować. Pierwszy krok to jej bardzo dokładne oczyszczenie. Dotyczy to w szczególności tych elementów, na które nakładany będzie smar. Należy przy tym dokładnie sprawdzić stan uszczelek. Istotne jest bowiem, aby mieć pewność czy część z nich nie wymaga wymiany. W momencie, w którym brama jest już oczyszczoną, przejść można do nakładania smaru. Preparat koniecznie nałożony musi być na takie elementy jak zawiasy, zamki, metalowe rolki, łożyska, a także na prowadnice. Systematyczne smarowanie bramy dobrej jakości smarem to najskuteczniej sposób ochrony bramy przed korozją i rdzą.

Jakie środki do konserwacji bram stosować?

Jeśli rzeczywiście chce się zadbać o dobry stan techniczny bramy wiosną, to koniecznie stosować należy wyłącznie wysokogatunkowe preparaty konserwujące. Warto postawić tu na środki o silnie skoncentrowanym składzie. Skutecznie chronią bowiem bramę przed korozją i wilgocią. Takie preparaty nie pozwalają także na osiadanie na bramie kurzu, piasku pyłów, które mogłyby uszkadzać bramę.

O jakie elementy bramy zadbać?

Właściwa konserwacja musi oczywiście dotyczyć całej bramy. Wskazać można jednak takie jej elementy, które wymagają szczególnej dbałości. Mowa tu przede wszystkim o mechanizmie sprężynowym, prowadnicy, a także o mechanizmie wykorzystującym szyny z listwą zębatą. Od stanu technicznego tych elementów zależy prawidłowe działanie całej bramy.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://dbamyobramy.pl/

Powiązane artykuły

Leave a Comment