Jakim miastem są Strzelce Krajeńskie?

Jakim miastem są Strzelce Krajeńskie?

Gdzie leżą Strzelce Krajeńskie?

Położone w zachodniej części Polski, w województwie lubuskim, niedaleko Gorzowa Wielkopolskiego Strzelce Krajeńskie, posiadają jedne z najlepiej zachowanych w regionie, zbudowane w średniowieczu fortyfikacje. To zarówno miasto, jak i gmina, z przecinającą ją w połowie drogą krajową numer dwadzieścia dwa. Krajobraz jest bogaty dzięki dwóm jeziorom, rozlewającymi się niemal w centrum miasta. Są niezwykle atrakcyjnym punktem na mapie turystycznej, nie tylko miłośników średniowiecznej architektury czy historii wojskowej. Miłośnicy czasów minionych mogą nacieszyć oko, wędrując wzdłuż murów, idealnie zachowanych niemal w pełnym obwodzie. Turyści mogą stanąć pod bramą Młyńską, odwiedzić baszty łupinowe czy oddać się chwili zadumy przy Baszcie Więziennej. Te miejsca przenoszą odwiedzającego wstecz, wracając do czasów, w których po tych samych ulicach stąpali Augustianie, z klasztoru eremitów. Centrum miasta to układ urbanistyczny na planie podobnym do koła, z kościołem Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Różańcowej, umieszczonym w samym jego centrum. Szczególnie ciekawym momentem na odwiedziny w Strzelcach Krajeńskich, jest czas Jarmarku Strzeleckiego, najlepiej znanej i przodującej w mieście imprezie kulturalnej. W trakcie trwania jarmarku, odwiedzający mają szansę wziąć udział przez kilka chwil w doświadczeniu rodem z prawdziwego średniowiecznego jarmarku i targu. Główne atrakcje, to obcowanie z pokazami dawnego i nieraz zapomnianego rzemiosła i odtwórstwa historycznego. Pojawia się także okazja, do obserwowania legendarnych rycerskich pojedynków, przeprowadzanych tym razem nie na śmierć i życie. Po emocjonującym starciu turyści mają okazję usłyszeć średniowieczną muzykę, dzięki zespołowi artystycznemu. Miasto można też odwiedzić przy pomocy audio przewodnika (pod następującym adresem: www.strzelce.pl/pl,AKT:1085,6651,Audio%20przewodnik%20po%20Strzelcach%20Kraje%C5%84skich.html).

Jakim miastem są Strzelce Krajeńskie?

Chociaż Strzelce Krajeńskie nie wyróżniają się na kulturalnej mapie kraju, nie posiadają ani jednego teatru na swoim terenie, to pomagają mieszkańcom rozwijać się muzycznie. W ośrodku kultury można usłyszeć zarówno chór środowiskowy, jak i młodzieżowe zespoły rockowe. W mieście działa także Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej, zrzeszając zarówno mniejszość narodową, przedstawiając, jak i integrując ją z resztą mieszkańców. Gmina nie poprzestaje na dbałości o historię miejscowości, dba również o codzienne życie mieszkańców, oferując im szeroki dostęp do edukacji, w tym także do uniwersytetu trzeciego wieku. Podobnie dbają o osoby niepełnosprawne, mogą one liczyć na własną drużynę sportową. To z niej wywodzi się Andrzej Drelich, wielokrotny złoty medalista i mistrz Polski w maratonie, jak i Daniel Woźniak, zdobywca srebrnego medalu w Sydney, podczas Paraolimpiady w 2000 roku, a także wielokrotny mistrz kraju w biegu na 100, 200 i 400 metrów. Spośród stowarzyszeń działających na terenie miasta, można wyróżnić wiele związanych z wojną i weteranami. Strzelce Krajeńskie szanują i honorują historię, różnorodność i stawiają na wyrównanie szans dla każdego mieszkańca, niezależnie od wieku, możliwości fizycznych czy pochodzenia. Wspierają także stowarzyszenie pomagające zwierzętom i wspierające ochronę środowiska, aż czterdzieści procent powierzchni gminy zajmują lasy i jeziora.

Sprawdź:  Wybieramy tynk, który sprawdzi się w trudnych warunkach. Poznaj nasze propozycje i ciesz się trwałą elewacją na lata

Powiązane artykuły

Leave a Comment