Laurowiśnia – krzew czy drzewo?

Laurowiśnia – krzew, czy drzewo?

Oglądając rośliny w sklepach ogrodniczych lub na specjalistycznych targach i targowiskach trudno przejść obojętnie wobec laurowiśni. Roślina zwraca uwagę –  całoroczną ozdobą są skórzaste  liście, u niektórych odmian osiągające długość nawet 15 cm i uroczy kwiatostan. Jej zaletą jest fakt, że może być sadzona jako drzewo lub krzew. Najpopularniejszą odmianą jest laurowiśnia wschodnia.

Kilka słów o laurowiśni

Szkółkarze i ogrodnicy są zgodni – laurowiśnia to wyjątkowa roślina.  Błyszczące liście i liczne białe kwiaty mogą być niebanalną ozdobą ogrodu lub żywopłotem.   Cechą charakterystyczną jest zimozieloność – to znaczy całoroczny przyrost liści, który nie gubi na zimę, ale zrzuca stopniowo przez cały rok. Nazwa wzięła się od liści przypominających liście laurowe i od owoców podobnych do  wiśni. Najmłodsze liście mają jasnobrązową barwę, później zmieniają barwę na jasnozieloną, a następnie przybierają głęboki, ciemnozielony kolor. Uroku liściom dodają delikatnie niebieskawe tony. Liście są skórzaste, to znaczy od góry błyszczące, od spodu matowe. Przyjemny zapach wabi owady, krzewy kwitną w kwietniu i maju, a niewielkie czarne owoce dojrzewają latem.  Owoce są trujące dla człowieka – nie nadają się na przetwory. Są lubiane przez ptaki. W Polsce laurowiśnię z powodzeniem można je sadzić w cieplejszych, zachodnich regionach kraju. Największe rozmiary osiągają na Dolnym Śląsku i Pomorzu. Mieszkańcy wschodnich województw mogą uprawiać laurowiśnię jako  roślinę pojemnikową. Laurowiśnia charakteryzuje się podwyższoną odpornością na mróz i zanieczyszczenie powietrza. Bywa wykorzystywana jako zieleń miejska. W naturalnym środowisku występuje w Azji Mniejszej, na Kaukazie i południowo-wschodniej Europie.

Efektowny  żywopłot

Laurowiśnia znakomity materiał na żywopłot. Aby uzyskać żywopłot zapierający dech w piersiach, należy posadzić krzewy  w cieniu lub półcieniu, na ziemi gliniasto-piaszczystej, o odczynie neutralnym lub zasadowym. Laurowiśnia toleruje przecinanie i nadaje się do tworzenia różnych figur roślinnych.  Cenią ją pasjonaci roślinnych rzeźb i projektanci ogrodów. Uprawiana w pojemnikach stanowi ciekawą  dekorację cienistych balkonów, tarasów, ogrodów. Jej ulistnione gałązki wykorzystuje się w bukieciarstwie, jako ozdobę do bukietów.  Laurowiśnię można sadzić w towarzystwie paproci, funki lub  jako podszycie korony drzewa, dzięki któremu uzyska dodatkowy cień.  Laurowiśnia szczepiona na wysokim pniu wyrośnie na drzewo o bardzo bujnej koronie. Wymaga wtedy regularnego przecinania, aby powstał jeden pień.

Ochrona przed wścibskimi sąsiadami

Krzew laurowiśni dorasta do 2 metrów i świetnie chroni właścicieli posesji przed wzrokiem wścibskich sąsiadów. Laurowiśnia ładnie prezentują się na tle jasnoszarego żwiru i pasują do nowoczesnych założeń ogrodowych. 

Laurowiśnia przyrasta około 30 cm rocznie, a do tego jest odporna na szkodniki. Czasem zdarzają się choroby grzybicze. Podczas gorącego lata, długotrwałej fali upałów trzeba ją obficie podlewać.

Powiązane artykuły

One Thought to “Laurowiśnia – krzew czy drzewo?”

  1. Zenona

    Co prawda jeszcze nie uprawiam tej roślinki, ale przymierzam się za rok. Boję się po prostu, że szybko mi padnie 😉 dlatego tak długo się zabieram za jej uprawę. pozdrawiam i dziękuję bardzo za te porady!

Leave a Comment