Domy kopułowe, czyli okrągłe domy

Okrągłe domy, czyli domy kopułowe

Czy można wybudować dom do 30-35 tysięcy złotych?  Brzmi nieprawdopodobnie, wręcz niedorzecznie. Z punktu widzenia tradycyjnego budownictwa nie ma żadnej możliwości, żeby budowa nawet niewielkiego domu kosztowała mniej niż 150 tys. złotych. W przypadku domów kopułowych, wyglądających jak igloo jest to możliwe.  Domy kopułowe są w Polsce ciekawostką budowlaną, ale eksperci przyznają, że zainteresowanie nimi będzie rosło.

Budowlana sensacja

Domy kopułowe uchodzą za budowlaną sensację. Media chętnie opisują, jeżeli w jakiejś miejscowości powstanie taki budynek. Tymczasem już w latach 60 -tych próbowano budować domy kopułowe. Chodziło o ominięcie przepisów, które nie pozwalały na stawianie prywatnych domów o powierzchni większej niż 110m2. Niestety, stawiane w tamtych czasach budynki kopułowe nie były za bardzo funkcjonalne, ponieważ technologia nie była na tyle wydolna, aby sprostać wymaganiom budownictwa sferycznego. Obecnie projektowane są całe osiedla z domami kopułowymi.

Zalety domów kopułowych

Tradycja domów kopułowych jest bardzo stara – sięga czasów starożytnych. W kulturach pierwotnych okrąglaki (budynki o podobnym kształcie, co domy kopułowe) są główną formą budownictwa. Domy kopułowe są tanie w budowie i w razie konieczności można dostawiać kolejne bryły i w ten sposób powiększać powierzchnię mieszkalną. Niskie koszty powstania to efekt braku tradycyjnego dachu. Kolejne oszczędności wynikają z formy fundamentów – są stawiane na planie koła, którego obwód liczy mniej, niż czworokąta o podobnej powierzchni.  Budynki-kopuły mają świetne  właściwości nośne. Oznacza to, że do ich budowaniu można używać materiałów dużo tańszych niż przy  tradycyjnym budownictwie, np: siatkobeton, styropian czy styrodur.  Domy kopułowe buduje się w 3 – 4 miesiące, a więc szybciej niż dom tradycyjny, co też obniża koszty inwestycji. Oszczędza się na czasie pracy ekipy budowlanej i wielości użytego materialu budowlango.

Sprawdź także https://www.fotouslugi.pl/fotoplakaty.html

Obawy aranżacyjne

Domy kopułowe wzbudzają pewne obawy, głównie , jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz. Nie jest prawdą, że trzeba zamawiać meble na wymiar. Standardowe umeblowanie zmieści się i nie sprawia żadnych trudności aranżacyjnych. Na ścianach bez problemu można zawiesić szafki kuchenne, półki, obrazy, czy lustra. Dom kopułowy jest tańszy w ogrzewaniu – cyrkulacja powietrza przebiega inaczej niż w tradycyjnym budownictwie, więc straty ciepła są mniejsze.

Zdaniem naukowców domy kopułowe mogą być przyszłością budownictwa. Zmiany klimatyczne, gwałtowne zjawiska pogodowe: huragany, trąby powietrzne, tornada, będą powodowały konieczność budowy takich domów. Kataklizmy niszczą tysiące domów o tradycyjnym kształcie. Wyważony, sferyczny kształt jest samonośny oraz bardzo mocny. Domy kopułowe nie doznają większych uszkodzeń podczas tornad i trzęsień ziemi. Zapewnia większe bezpieczeństwo mieszkańcom podczas takich zdarzeń.  Jego trwałość jest spowodowana tym, że  nie ma dachu, a więc nie ma możliwości, aby budynek zawalił się pod wpływem trzęsienia ziemi.

Sprawdź:  Sypialnia Twoich marzeń

Domy kopułowe – tania alternatywa dla tradycyjnego budownictwa

Wiele osób marzy o swoim domu. Przeszkodą w realizacji marzeń są ogromne pieniądze, które trzeba zgromadzić, aby wybudować dom. Bez względu na to, czy będzie to dom zbudowany w tradycyjnej technologii, czy dom modułowy (z prefabrykatów), jego budowa sporo kosztuje. Nie każdy ma zdolność kredytową i ochotę na spłacanie przez 30 lat kredytu hipotecznego, ryzykując utratę nieruchomości w razie trudności ze spłatą rat. Rozwiązaniem, które pomoże spełnić marzenia, jest dom kopułowy. Jest to dom o nietypowym kształcie, ale o wiele tańszy w budowie i utrzymaniu niż budynek tradycyjny.

Kontrowersyjna bryła

Domy kopułowe kojarzą się z igloo lub afrykańską wioską. Znane są od setek lat i w wielu regionach świata jest dość typowe budownictwo. W Europie zyskują sympatyków ze względu na swój niespotykany wygląd i duże oszczędności w budowie. To idealne rozwiązanie problemów mieszkaniowych dla osób, które nie mają tak dużej zdolności kredytowej, aby otrzymać kredyt na kwotę powyżej 300 tysięcy złotych. Nowoczesny wygląd domów kopułowych budzi podziw, ale także pewne obawy w kwestii urządzania wnętrz.  Budownictwo sferyczne przypada do gustu ludziom poszukującym niestandardowych rozwiązań budowlanych.

Oszczędności w budowie

Koszty budowy są przeszkodą w realizacji planów postawienia swojego domu. W przypadku budynków  sferycznych są one zdecydowanie niższe od kosztów domu budowanego w tradycyjnej technologii. Oszczędności widoczne są na każdym etapie powstawania okrągłego budynku. Szkielet domu kopułowego o powierzchni 90 metrów kwadratowych (powierzchnia w sam raz dla 4 lub 5- osobowej rodziny) kosztuje około 30 tysięcy złotych. Okrągłe fundamenty są zdecydowanie tańsze od tych stawianych na planie kwadratu, ponieważ do ich wylania zużywa się mniej materiału.  Domy kopułowe nie posiadają tradycyjnego, spadzistego dachu, co znacząco zmniejsza koszty. Zaletą budynków sferycznych są wysokie możliwości nośne, dzięki czemu można je budować z lżejszych i tańszych materiałów, takie jak styropian czy siatkobeton. Możliwa jest rozbudowa domu o kolejne kopuły i uzyskanie w ten sposób  nowych pomieszczeń.

Materiały do budowy domu kopułowego

Materiałów do budowy domu sferycznego jest sporo. Bardzo popularne są domy kopułowe ze styropianu, które powstają z użyciem spienionego tworzywa sztucznego pokrytego cienką warstwą zbrojonego betonu. Miłośnicy drewna też mogą zainwestować w domu kopułowym. Budynek sferyczny drewniany powstaje w konstrukcji gięto-klejonej. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie balonu dużych rozmiarów, który pokrywa się pianką poliuretanową i układa  zbrojenie. Całość zalewa się betonem metodą natryskową. Kuliste domy mogą powstawać z tradycyjnych materiałów, takich jak cegła. W duchu ekologicznym można również zastosować materiały całkowicie naturalne, np.: słomę i glinę. Prawidłowo wykonana czasza domu kopułowego sprawia, że budynek wytrzymuje bardzo silny wiatr i inne zjawiska atmosferyczne występujące w naszym klimacie. Rośnie też liczba firm, które zajmują się budową budynków okrągłych.  Domy sferyczne mogą być piętrowe.

Sprawdź:  Fit Out - biuro od A do Z

Zalety domów kopułowych

Dla inwestora, który decyduje się na budowę domu, istotne są: koszt budowy i utrzymania domu. W przypadku domu kopułowego koszt powstania budynku jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dom kopułowy jest energooszczędny, a przez to tani w utrzymaniu. Mniejsza powierzchnia ścian zewnętrznych ogranicza też straty ciepła.  Ilość energii potrzebnej do ogrzania takiego domu jest nawet o 70% mniejsza od domu tradycyjnego.

Kopuła nie wymaga okresowych remontów.  Domy kopułowe są bezpieczne dla mieszkańców, ponieważ nie posiadają dachu – kopuła razem ze ścianami tworzy, jedną stabilną powierzchnię.  Huragany i tornada na pewno nie niczego nie zerwą i nie przewrócą. Nie raz słyszymy,  że pod ciężarem śniegu zawalił się dach budynku.

W przypadku domów kopułowych nic takiego nie może mieć miejsca, ponieważ nie posiadają klasycznego dachu spadzistego – śnieg nie zatrzymuje się na dachu, nie obciąża go, a woda deszczowa spływa zdecydowanie szybciej, co zmniejsza ryzyko przecieków i zalań. Domy kopułowe są idealne na warunki atmosferyczne, jakie panują w Polsce. Właściciel może być pewien, że nie grozi mu żadne niebezpieczeństwo ze strony przyrody. Nie trzeba stawiać podpór ani filarów, co usprawnia budowę – domy kopułowe stawia się wygodnie, szybko i sprawnie. Dom kopułowy charakteryzuje doskonała akustyka – głos równomiernie rozchodzi się po całej kubaturze.

Kulisty dom to naturalny kształt w wielu kulturach, zgodny z prawami natury. Lepianki, szałasy miały kształt kuli. Urządzenie takiego domu wymaga kreatywności i ciekawych pomysłów. W większych kulistych domach bez problemu mieszczą się tradycyjne meble. Błędne jest przekonanie , że meble do domu kulistego muszą być wykonane na wymiar. Domy kopułowe mają coraz więcej zwolenników. W Japonii, Skandynawii i w Niemczech są prawdziwymi hitami. W Polsce stawia się ich coraz więcej.

Powiązane artykuły

One Thought to “Domy kopułowe, czyli okrągłe domy”

  1. Basiaq

    oj marzy mi się taki dom kopułowy, ale nie w Polsce, tylko gdzieś na wyspie, gdzie ciepło i gdzie mogłabym wypoczywać w towarzystwie ciszy 🙂 nie wiem tylko czy istnieje takie miejsce hehe

Leave a Comment