Okrągłe domy, czyli domy kopułowe

Okrągłe domy, czyli domy kopułowe

Czy można wybudować dom do 30-35 tysięcy złotych?  Brzmi nieprawdopodobnie, wręcz niedorzecznie. Z punktu widzenia tradycyjnego budownictwa nie ma żadnej możliwości, żeby budowa nawet niewielkiego domu kosztowała mniej niż 150 tys. złotych. W przypadku domów kopułowych, wyglądających jak igloo jest to możliwe.  Domy kopułowe są w Polsce ciekawostką budowlaną, ale eksperci przyznają, że zainteresowanie nimi będzie rosło.

Budowlana sensacja

Domy kopułowe uchodzą za budowlaną sensację. Media chętnie opisują, jeżeli w jakiejś miejscowości powstanie taki budynek. Tymczasem już w latach 60 -tych próbowano budować domy kopułowe. Chodziło o ominięcie przepisów, które nie pozwalały na stawianie prywatnych domów o powierzchni większej niż 110m2. Niestety, stawiane w tamtych czasach budynki kopułowe nie były za bardzo funkcjonalne, ponieważ technologia nie była na tyle wydolna, aby sprostać wymaganiom budownictwa sferycznego. Obecnie projektowane są całe osiedla z domami kopułowymi.

Zalety domów kopułowych

Tradycja domów kopułowych jest bardzo stara – sięga czasów starożytnych. W kulturach pierwotnych okrąglaki (budynki o podobnym kształcie, co domy kopułowe) są główną formą budownictwa. Domy kopułowe są tanie w budowie i w razie konieczności można dostawiać kolejne bryły i w ten sposób powiększać powierzchnię mieszkalną. Niskie koszty powstania to efekt braku tradycyjnego dachu. Kolejne oszczędności wynikają z formy fundamentów – są stawiane na planie koła, którego obwód liczy mniej, niż czworokąta o podobnej powierzchni.  Budynki-kopuły mają świetne  właściwości nośne. Oznacza to, że do ich budowaniu można używać materiałów dużo tańszych niż przy  tradycyjnym budownictwie, np: siatkobeton, styropian czy styrodur.  Domy kopułowe buduje się w 3 – 4 miesiące, a więc szybciej niż dom tradycyjny, co też obniża koszty inwestycji. Oszczędza się na czasie pracy ekipy budowlanej i wielości użytego materialu budowlango.

Obawy aranżacyjne

Domy kopułowe wzbudzają pewne obawy, głównie , jeżeli chodzi o urządzanie wnętrz. Nie jest prawdą, że trzeba zamawiać meble na wymiar. Standardowe umeblowanie zmieści się i nie sprawia żadnych trudności aranżacyjnych. Na ścianach bez problemu można zawiesić szafki kuchenne, półki, obrazy, czy lustra. Dom kopułowy jest tańszy w ogrzewaniu – cyrkulacja powietrza przebiega inaczej niż w tradycyjnym budownictwie, więc straty ciepła są mniejsze.

Zdaniem naukowców domy kopułowe mogą być przyszłością budownictwa. Zmiany klimatyczne, gwałtowne zjawiska pogodowe: huragany, trąby powietrzne, tornada, będą powodowały konieczność budowy takich domów. Kataklizmy niszczą tysiące domów o tradycyjnym kształcie. Wyważony, sferyczny kształt jest samonośny oraz bardzo mocny. Domy kopułowe nie doznają większych uszkodzeń podczas tornad i trzęsień ziemi. Zapewnia większe bezpieczeństwo mieszkańcom podczas takich zdarzeń.  Jego trwałość jest spowodowana tym, że  nie ma dachu, a więc nie ma możliwości, aby budynek zawalił się pod wpływem trzęsienia ziemi.

One Thought to “Okrągłe domy, czyli domy kopułowe”

  1. Basiaq

    oj marzy mi się taki dom kopułowy, ale nie w Polsce, tylko gdzieś na wyspie, gdzie ciepło i gdzie mogłabym wypoczywać w towarzystwie ciszy 🙂 nie wiem tylko czy istnieje takie miejsce hehe

Leave a Comment