Przycinanie świerków – kiedy i jak często?

Przycinanie świerków - kiedy i jak często

Świerki są popularnymi drzewami w naturze i ogrodach. Różnorodność gatunków i odmian sprawia, że nadają się na niewielkich ogrodów, jak i dużych, przestrzennych działek i znakomicie wyglądają w towarzystwie innych roślin. Wiele gatunków świerków cechuje intensywnym wzrostem i odpowiednia pielęgnacja i właściwe przecinanie świerków pozwala zachować ich piękny i dekoracyjny wygląd. Świerki kojarzą się głównie z choinką i stanowią dekoracyjną, zieloną ozdobą na lata.

Podcinanie świerków

Cięcie świerków to najważniejszy zabieg pielęgnacyjny. Podstawowe i najchętniej sadzone odmiany świerka to:  srebrny, serbski, biały, kłujący, czy kaukaski. Są to drzewa szybko rosnące i regularne skracanie pędów – podcinanie świerków, sprawia, że  drzewo przez wiele lat pozostaje ładnie wybarwione, gęste i przepięknie prezentuje się w ogrodzie. Świerk znakomicie rośnie na piaszczysto- glinianych podłożach. Rzadko kiedy zdarza się, aby sadzonka nie przyjęła się, o ile zostało posadzone przed zimą.

Kiedy podcinać świerki?

Optymalnym czasem na podcinanie świerków jest wczesna wiosna, zanim drzewo zaczynie okres wegetacji. Formowanie świerków wykonuje się po usunięciu zniszczonych i chorych pędów.  Cięcie wiosenne reguluje wzrost – najlepiej usuwać jedynie młode i chore pędy, które przeszkadzają innym pędom. Konieczne jest przecinanie wszystkie pędów, które zachodzą inne rośliny. Świerki lubią przestrzeń i obecność innych roślin w niewielkiej odległości, może  spowodować problemy z rozrostem drzewa.

Jak często przycinać świerki?

Botanicy zwracają uwagę na szybki przyrost tych drzew i konieczność podcinania świerków nawet trzy razy w roku. Najlepszymi terminami na wykonanie tego zabiegu: to wczesna wiosna, późna wiosna i lato. Jeżeli drzewko zostanie zaatakowane przez mszyce, to należy usunąć wszystkie pędy, na których są owady i je zutylizować.

Jak przyciąć duży świerk?

Podcinanie dużego świerku należy wykonać  wczesną wiosną – drzewom można wtedy nadać kształt trapezu, wtedy gałęzie rosnące nisko zyskują odpowiednie oświetlenie. Drugie cięcie przypada na przełom maja i czerwca.  Iglaki można przycinać jedynie do sierpnia. Formowanie na jesieni spowodowałoby spadek odporności zimowej drzewa.

Jak przycinać młody świerk?

W przypadku młodych drzew podcinanie świerków polega na usunięciu zbędnych pędów, czyli tych, które rosną pionowo. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której świerk będzie miał więcej niż jeden wierzchołek, ponieważ naraża to drzewo na złamanie pod wpływem śniegu.

Formowanie świerka w żywopłot

Świerki znakomicie znoszą cięcie i można z nich tworzyć żywopłoty o nietypowych kształtach. Do formowania żywopłotu najlepsze są następujące gatunki świerków:  kłujący, biały oraz pospolity.

 Świerki najlepiej sadzić jesienią, jeszcze przed pojawieniem się przymrozków, np.: w październiku. Gleba nie może być przesuszona ani zanieczyszczona. W przypadku żywopłotu utworzonego ze świerków, podcinanie drzew należy rozpocząć w drugim roku od posadzenia żywopłotu i powtarzać każdej wiosny.

Powiązane artykuły

One Thought to “Przycinanie świerków – kiedy i jak często?”

  1. […] Przycinanie świerków w ogrodzie jest ważnym elementem dbania o ich zdrowie, kształt i gęstość. Właściwe przycinanie pozwala na utrzymanie świerków w odpowiednich proporcjach, zapewnia im dostęp do światła i powietrza, a także minimalizuje ryzyko chorób i szkodników. W tym artykule omówimy podstawowe zasady i techniki przycinania świerków, praktyczne wskazówki dotyczące terminu przycinania oraz bezpieczne narzędzia i sprzęt do tego celu. […]

Leave a Comment