Sansewieria – roślina dla zapracowanych

Sansewieria – roślina dla zapracowanych

Sansewieria, zwana inaczej wężownicą lub językiem teściowej jest zaliczana przez NASA  ją do grupy 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze – pochłania dwutlenek węgla i uwalnia tlen, a przy tym jest niewymagająca w pielęgnacji. Pochodzi z Afryki i dobrze znosi suszę. Bez podlewania może wytrzymać nawet 4 tygodnie. Świetnie znosi suche powietrze i lekkie zacienienie. Roślina robi zawrotną karierę w biurach, galeriach handlowych i po latach zapomnienia powoli powraca do domów. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska włoskiego arystokraty Raimondo de Sango księcia Sanseviero, żyjącego w XVIII wieku, który sprowadził ją z Afryki do Neapolu.

Fenomenalny oczyszczacz powietrza

Sansewieria to idealna roślina do sypialni.  Badania wykazały, że pochłania wiele toksycznych związków, np.:  formaldehyd: konserwant obecny m.in. w niektórych zasłonach, tapetach i wykładzinach, meblach, środkach czystości i farbach oraz benzen – związek toksyczny i rakotwórczy, używany m.in. do produkcji farb, lakierów, klejów. Oba związki są toksyczne i powodują bóle głowy, wymioty, bezsenność, obniżenie nastroju, zaburzenia pracy serca.  Mogą mieć działanie rakotwórcze. Sansewiera oczyszcza powietrza, czynni pomieszczenie bezpiecznym dla zdrowia.

Uprawa sansewiery

Wężownica jest rośliną prostą w uprawie, wręcz idealną dla osób zapracowanych. Nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba pamiętać, że nie lubi chłodu i nadmiaru wody w doniczce. Powinna mieć temperaturę 18 – 25°C  Należy ją podlewać raz w tygodniu latem, raz na dwa/trzy tygodnie zimą. Sansewierę można podlewać wodą z kranu. Donica, w których rośnie wężownica powinna być ciężka, wykonana ze stali lub ceramiki. Doniczka powinna być szeroka, bo roślina szybko się rozrasta.  Sansewieria  przeżywa w warunkach, w których inne rośliny zginęłyby. Mięsiste liście wyrastają z grubych kłączy ukrytych tuż pod powierzchnią ziemi.  Magazynują one wodę. Odpowiednim dla wężownicy podłożem jest uniwersalna mieszanka dla kwiatów doniczkowych o odczynie obojętnym.

Wygląd wężownicy

Sansewieria dorasta do 100–120 cm wysokości, średni wzrost to 40–80 cm. W sprzedaży są także odmiany karłowe, osiągające wysokość do 30 cm – idealne do niewielkiego mieszkania. Liście są długie, ostre, mają zieloną barwę . Cechą charakterystyczną liści jest  żółtawy lub kremowy brzeg oraz ciemniejsze, poprzeczne, nieregularne prążki. Wyglądają efektownie i ozdobnie. Wężownica kwitnie zazwyczaj na początku lata. Kwiatostany mają 30–70 cm wysokości i są złożone z drobnych , jasnożółtozielonych kwiatów, wyrastających obok liści. Kwiaty mają delikatny zapach. Po przekwitnięciu należy je usunąć.

Sansewieria jest rośliną długowieczną i wytrzymałą. Jest polecana dla osób, które zaczynają przygodę z uprawą roślin i nie mają dużego doświadczenia w tej materii oraz dla ludzi zapracowanych, ale lubiących piękne rośliny w swoim otoczeniu.  Wężownica po latach zapomnienia powraca do łask. Miłośnicy roślin doceniają ją za prostotę w pielęgnacji.

Powiązane artykuły

Leave a Comment