Systemy w inteligentnym domu – po co są Ci potrzebne?

Systemy w inteligentnym domu - po co są Ci potrzebne

O technologii inteligentnego domu słyszał już prawie każdy. Kojarzy się ona z zaawansowaną technologią, skomplikowaną oraz kosztowną instalacją, a także setką czujników, które połączone są z centralnym sterownikiem. Co w rzeczywistości SmartHome może zrobić za Ciebie? Jakie są zalety inteligentnego domu?

Co daje system inteligentnego domu?

Technologia SmartHome to zbiór kilku urządzeń, połączonych w jeden system. Ilość tychże urządzeń zależy od Ciebie – możesz zakupić zarówno pojedyncze czujniki, jak i gotowe zestawy. Sterujesz nimi za pomocą aplikacji mobilnej. Wśród zalet, jakie związane są z zainstalowanym systemem w inteligentnym domu wskazać należy przede wszystkim większe bezpieczeństwo. Możesz na przykład zaprogramować system w taki sposób, aby żarówki włączały się i wyłączały podczas Twojej dłuższej nieobecności, przez co będzie się wydawać, że ktoś przebywa w określonym pomieszczeniu. Dzięki temu możesz nabyć dom jednorodzinny na działkach w Poznaniu, na stałe mieszkając w Warszawie i nie obawiać się, że będzie on sprawiał wrażenie opuszczonego.

Ponadto inteligentny dom daje możliwość monitorowania, co dzieje się w domu pod nieobecność właściciela, a także pozwala zminimalizować koszty związane z awariami, włamaniami czy kradzieżą. Za pomocą SmartHome możesz bowiem wyłączyć żelazko, telewizor czy wentylator będąc poza domem, co redukuje ryzyko wystąpienia awarii. Jeżeli w ramach inteligentnego domu zainstalujesz kamery, będziesz miał stały podgląd pomieszczeń czy nawet otoczenia budynku. Jeżeli zależy Ci na możliwości monitorowania terenu wokół posesji, pamiętaj, aby wybrać kamery przeznaczone do nagrywania w słabym świetle, a także odporne na wodę i różnice temperatur. 

Inteligentny dom – przykłady zastosowania

System SmartHome ma wiele zastosowań, które służą Twojej wygodzie. Dzięki technologii masz możliwość włączenia piekarnika czy podgrzewacza wody jeszcze przed powrotem do domu. Za pomocą jednego przycisku możesz przyciemniać światła, np. tworząc półmrok w pokoju dziecięcym. Kamery dają Ci możliwość kontrolowania co dzieje się w domu, w tym:

  • co robi dziecko – czy grzecznie się bawi, siedzi przed komputerem, czy też się uczy; 
  • czy Twoi starsi rodzice są bezpieczni i nie potrzebują żadnej pomocy; 
  • jak zachowuje się Twój pies lub inny pupil. 

Co ciekawe, możesz także zainstalować dwukierunkowe mikrofony i porozumiewać się z domownikami przebywającymi obecnie w domu za ich pomocą. Przydatne są także na ogół czujniki temperatury, umożliwiające zdalne sterowanie ogrzewaniem oraz czujniki światła (włączające samoczynnie żarówki), ruchu (informujące o wejściu kogokolwiek do domu) czy otwarcia drzwi oraz okien. Te ostatnie można zamontować także w miejscach, do których nie chcemy, aby pewne osoby miały dostęp, np. w szafce, w której przechowujemy ważne dokumenty. 

Bezpieczeństwo

To prawdopodobnie największa zaleta, jaka płynie z zastosowania systemu inteligentnego domu. Jeżeli bowiem zacznie ulatniać się gaz, w domu dojdzie do zalania lub wykryte zostaną tlenek węgla czy dym, to czujniki natychmiast Cię o tym poinformują, a w Twoim telefonie zostanie aktywowany alarm. Jeżeli natomiast ktoś chciałby włamać się do Twojego mieszkania, to aktywowana zostanie syrena, a nagranie z włamania zostanie zabezpieczone w Chmurze. 

Wskazane powyżej przykłady zastosowania technologii inteligentnego domu pokazują, jak możesz osiągnąć większą kontrolę nad swoim domem. Niewątpliwym plusem jest także możliwość zdalnego sterowania całym systemem i bieżącego otrzymywania raportów powiadamiających o ewentualnych awariach czy zagrożeniach. 

Powiązane artykuły

Leave a Comment