Wybieramy tynk, który sprawdzi się w trudnych warunkach. Poznaj nasze propozycje i ciesz się trwałą elewacją na lata

Wybieramy tynk, który sprawdzi się w trudnych warunkach. Poznaj nasze propozycje i ciesz się trwałą elewacją na lata

Wybór właściwego tynku ma duże znaczenie, ale wpływa nie tylko na estetykę, ale również na wytrzymałość. Wbrew pozorom wcale nie jest łatwy i każdy rodzaj ma swoje zalety. Oczywiście wybór tynku to nie jedyne trudne zadanie, gdyż trzeba jeszcze wybrać odpowiednią farbę, ale do takich prac potrzebny jest również właściwy sprzęt, taki jak rusztowania elewacyjne.

Niewątpliwie bardzo popularne są tynki cienkowarstwowe, które stosuje się zazwyczaj na ściany dwuwarstwowe. Zazwyczaj są one ocieplane metodą lekko mokrą. Dostępne są w dwóch wariantach. Można zdecydować się na suchą mieszankę, którą rozrabia się z wodą, ale dobrze sprawdzi się także gotowa masa do nakładania, która dodatkowo nie wymaga malowania. Warto wiedzieć, że takich tynków nie aplikuje się bezpośrednio na ocieplenie, lecz na warstwę zaprawy klejowej, przy czym musi być w niej zatopiona siatka z włókna szklanego. Podczas nakładania należy pamiętać, że warstwa powinna mieć grubość nie mniejszą niż 2 mm, a nie większą niż 10 mm. Kolejną zaletą takich tynków jest fakt, że występują one w wielu wariantach kolorystycznych, ale i odmianach.

Tynki cienkowarstwowe – mineralne, akrylowe, a może silikonowe bądź silikatowe?

Tynki cienkowarstwowe występują w wielu wariantach. Bardzo często stosuje się te mineralne, które mają wysoką paroprzepuszczalność. Należy jednak je stosować tylko wtedy, gdy ściany ocieplone są wełną mineralną. Mają jednak sporą wadę, otóż są słabo odporne na wodę i zawilgocenia. Tego problemu nie ma jeżeli zastosuje się tynki akrylowe. Do ich największych zalet oprócz odporności na wodę można zaliczyć elastyczność, a także to, że bardzo łatwo się je nakłada. Dostępne są także tynki silikonowe i silikatowe, które mają naprawdę sporo zalet. Otóż nie przyciągają cząsteczek wody. Dzięki właściwościom hydrofobowym nie przyciągają także brudu, a przy tym są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jednak mają także jedną sporą wadę, a mianowicie są zdecydowanie droższe.

Sprawdź:  Jakim miastem są Strzelce Krajeńskie?

Tynki grubowarstwowe – co warto wiedzieć?

Można także zdecydować się na tynki grubowarstwowe, które często określa się mianem tradycyjnych bądź też cementowo-wapiennych. Powstają poprzez pomieszanie ze sobą cementu, piasku wapna oraz wody. Należy je stosować na ścianach jednowarstwowych bądź też na ścianach trójwarstwowych, przy czym powinny one mieć wtedy elewację murowaną bądź też taką ze zwykłych cegieł. Do ich zalet można zaliczyć fakt, że świetnie przepuszczają parę wodną, ale jednak wymagają pomalowania. Warto zauważyć, że sprawdzą się nawet na starych domach. Samo przygotowanie do tynkowania jest także bardziej czasochłonne. Na samym początku trzeba pamiętać o zapewnieniu właściwej przyczepności, a więc konieczne jest zastosowanie zaprawy cementowej. Następnie nakłada się warstwę wyrównującą, a dopiero potem sam tynk.

Farby na elewację – co trzeba wiedzieć?

W przypadku tynków grubowarstwowych należy także zastosować odpowiednie farby na elewację. Przede wszystkim muszą być to farby dedykowane do tego celu. Bardzo trwałe są na pewno farby akrylowe, które nie blakną, a jednocześnie są zmywalne. Niestety mają także wadę w postaci słabej paroprzepuszczalności, a to z kolei przyczynia się do obniżenia parametrów termoizolacyjnych. Można także zdecydować się na farby silikonowe, które są zdecydowanie trwalsze, a dodatkowo mają silne właściwości hydrofobowe. Podobne cechy mają farby silikatowe. Warto jeszcze zauważyć, że wszystkie farby dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Dzięki temu elewację można pomalować nawet na intensywne kolory.

Jeżeli chcecie samodzielnie wykonać tynkowanie, to pamiętajcie, że niezbędne jest zastosowanie rusztowania elewacyjnego. Dzięki niemu prace mogą być wykonane precyzyjnie, ale i szybko. Ponadto zapewnione jest bezpieczeństwo. Rusztowanie elewacyjne można zakupić, ale lepiej je wynająć, szczególnie jeżeli będziemy go potrzebować jednorazowo. Pamiętajcie jednak, aby do jego składania zatrudnić specjalistów, którzy posiadają doświadczenie.

Sprawdź:  Rzetelne firmy budowlane

Powiązane artykuły

Leave a Comment