Zalety i montaż rekuperacji

Zalety i montaż rekuperacji

Prawidłowa i dobrze zaprojektowana wentylacja ma istotny wpływ na zdrowie domowników, mikroklimat w domu i oczywiście na wysokość rachunków za ogrzewanie. Tradycyjna wentylacja nie jest wydajna – wiąże się z dużymi stratami ciepła i nie zapewnia wystarczającej ilości czystego powietrza. Przy wentylacji grawitacyjnej konieczne jest wietrzenie domu nawet zimą, co zmniejsza wydajność ogrzewania. Na szczęście niewydajny i drogi w użytkowaniu system wentylacji odchodzi powoli do lamusa. Zastępuje do nowoczesny, ekologiczny i ekonomiczny system rekuperacji.

Zalety rekuperacji

O zaletach rekuperacji użytkownik przekonuje się szczególnie zimą, kiedy nie musi otwierać okien, aby wywietrzyć mieszkanie i nie ryzykuje wychłodzenia pomieszczeń. Rekuperacja to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – dostarcza świeże zewnętrzne filtrowane powietrze, usuwając powietrze zużyte.

Zewnętrzne, świeże powietrze kierowane jest do domu, a wewnętrzne zużyte wydalane jest poza budynek. Powietrze wewnętrzne oddaje swoje ciepło do powietrza zewnętrznego, co podnosi temperaturę powietrza napływowego.

Wymiana powietrza jest niezależna od warunków atmosferycznych. Powietrze jest filtrowane z zanieczyszczeń, typu: alergeny, kurz, roztocza, wirusy i bakterie. Najlepsze modele rekuperatorów mają możliwość wyposażenia w filtr węglowy (antysmogowy). Jest to bardzo poszukiwane udogodnienie, zwłaszcza przez osoby mieszkające w bardzo zanieczyszczonych miastach. Rekuperacja zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło, co daje znaczne oszczędności w rachunkach za ogrzewanie.

Brak kominów

O montażu rekuperacji należy pomyśleć już na etapie projektowania domu i uwzględnić plan zamontowania nowoczesnej instalacji. Rekuperacja oznacza, że nie trzeba budować komina, ani montować okien z nawiewnikami. Zaletą tego systemu jest także nieparowanie luster. Plusem rekuperacji jest koniec kłopotów z owadami, takimi jak: komary, muchy, meszki, co oznacza spokojny sen bez ukąszeń.  Filtry wyłapują owady.

Montaż rekuperacji

Istotne jest, aby system rekuperacji kupować u sprawdzonych producentów oferujących urządzania najwyższej jakości. Tylko właściwy montaż rekuperacji zapewni odpowiednie działanie systemu. Firma montażowa przed przystąpieniem do założenia systemu powinna wykonać kilka czynności. Oferty zapewniające o szybkim montażu rekuperacji bez wykonania projektu nie są wiarygodne, ponieważ zawierają wysokie ryzyko popełnienia błędów przez instalatorów, które mogą skutkować wadliwym działaniem systemu. Najlepsi producenci gwarantują serwis gwarancyjny i pogwarancyjny.

Sprawdź:  Ozonowanie mieszkania, biura

Mieszkańcy bardzo zanieczyszczonych miast zdają sobie sprawę z tego, jak złej jakości powietrzem oddychają. Montaż rekuperacji zapewni im świeże powietrze w domu i podwyższy komfort życia. Nie jest niczym dziwnym rosnąca popularność rekuperatorów w Krakowie, Katowicach ( w miastach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego), Poznaniu, Wrocławiu czy Warszawie.

Powiązane artykuły

Leave a Comment