Kotwy do betonu – poznaj ich rodzaje i zastosowanie

Kotwy do betonu to, zaraz obok kołków, najpopularniejsze elementy przeznaczone do solidnego mocowania różnych przedmiotów w podłożu. Stosuje się je zawsze wtedy, gdy zależy nam nie tylko na osadzeniu np. konstrukcji stalowej, ale też na maksymalnym ograniczeniu ryzyka jej wyrwania z podłoża. Warto przy tym wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów kotew do betonu, włączając w to coraz częściej wybierane kotwy chemiczne. Po szczegóły zajrzyj do naszego artykułu.

Czym dokładnie jest kotwa do betonu?

Kotwa do betonu, jak sama nazwa wskazuje, służy kotwieniu w betonowym podłożu. Jest to element łącznikowy, który umożliwia bardzo mocne i trwałe osadzenie danego przedmiotu np. w ścianie czy posadzce betonowej. W ten sposób uzyskujemy więcej niż solidne połączenie, które charakteryzuje ponadprzeciętna wytrzymałość mechaniczna.

Przykłady zastosowania kotew do betonu

Kotwy do betonu, w odróżnieniu od standardowych kołków, zapewniają o wiele większą wytrzymałość połączenia. Stąd też najczęściej wykorzystuje się je wtedy, gdy celem jest uzyskanie efektu bardzo trwałego osadzenia elementu w podłożu.

Na użycie kotew należy się zdecydować wtedy, gdy planujemy zakotwić m.in.:

  • Konstrukcję stalową, jak przystanek autobusowy, reklamę, billboard, stojak do roweru etc.;
  • Cenne, a popularne wśród złodziei przedmioty, jak oświetlenie uliczne, ozdobne słupki;
  • Elementy zwiększające bezpieczeństwo pieszych i kierowców, jak barierki, bariery energochłonne przy drogach etc.;
  • Ciężkie przedmioty, jak sprzęt elektroniczny, wyświetlacze/ekrany, konstrukcje reklamowe etc.;

Kotwy stalowe

Zdecydowanie najpopularniejszą kategorią kotew do betonu są te wykonane ze stali, które wyróżnia uniwersalność zastosowania. Szczególnie dobrze pod tym względem wypadają kotwy ze stali nierdzewnej A2 oraz stali kwasoodpornej A4.

Stal nierdzewna, a zwłaszcza stal kwasoodporna, charakteryzuje się najwyższą odpornością na procesy korozyjne. Dzięki temu kotwy wykonane z obu tych gatunków stali śmiało można stosować w wilgotnym środowisku, również tam, gdzie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą – w przypadku stali kwasoodpornej nawet morską.

Sprawdź:  Czy fotowoltaika z magazynem energii jest opłacalna?

Kotwy stalowe można dodatkowo podzielić na modele wbijane, wkręcane oraz do spoin.

Kotwy chemiczne

Kotwy chemiczne bardzo szybko zyskują na popularności i w wielu zastosowaniach mogą stanowić wręcz alternatywę dla kotew stalowych. Mamy tutaj do czynienia z wklejanymi elementami łączącymi.

Aby użyć takiej kotwy trzeba najpierw wywiercić otwór w podłożu, następnie zaaplikować do środka specjalną żywicę i umieścić element kotwiący. Tak wykonane połączenie jest niezwykle trwałe i stabilne, a przy tym wytrzymałe, dlatego jest to świetna metoda kotwienia w słabszym podłożu, na przykład w ścianie wymurowanej z bloczków betonu komórkowego o niskiej gęstości.

Więcej o rodzajach i zastosowaniu kotew do betonu przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.inoxplus.com.pl/baza-wiedzy/kotwy-do-betonu-co-trzeba-o-nich-wiedziec.html.

Gdzie znajdziesz największy wybór kotew do betonu?

Wiele osób w poszukiwaniu kotew do betonu od razu udaje się do marketu budowlanego. Tymczasem warto wiedzieć, że w marketach dominują produkty raczej niższej jakości, które w dodatku są niewspółmiernie drogie do klasy wykonania.

Jeśli nie chcesz przepłacić, a przy tym zależy Ci na kupieniu kotew, które śmiało mogą być wykorzystane nawet do zastosowań profesjonalnych, to na zakupy udaj się do hurtowni elementów złącznych. Nie musisz jej szukać w swoim mieście – od tego jest Internet.

Sprawdzoną hurtownią śrub, wkrętów czy właśnie kotew do betonu jest Inox-Plus. Po wejściu na stronę hurtowni łatwo wyszukasz potrzebne elementy korzystając z katalogu online. Oferta Inox-Plus obejmuje zarówno kotwy stalowe wykonane ze stali nierdzewnej i stali kwasoodpornej, jak i kotwy chemiczne.

Z pełną ofertą hurtowni elementów złącznych nierdzewnych i kwasoodpornych Inox-Plus zapoznasz się na stronie internetowej https://www.inoxplus.com.pl/.

Powiązane artykuły

Leave a Comment