Imitacja kamienia we wnętrzu – jak możesz ją stworzyć?

Imitacja kamienia we wnętrzu - jak możesz ją stworzyć

W najmodniejszych aranżacjach królują obecnie neutralne kolory, minimalistyczne wzory i przede wszystkim naturalne kamienie! Stoły imitujące trawertyn, wazony wykonane z marmuru, aranżacje ścian w całości wykonanych z kamienia dekoracyjnego to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Nasuwa się jednak pytanie – jak wykonać imitację kamienia we wnętrzu? I co zrobić, aby prezentowała się ona jak najbardziej stylowo? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule!

Imitacja kamienia – w jakich wnętrzach się sprawdzi? 

Kamień w aranżacjach to obecnie największy hit wnętrzarski roku 2022. Ten rodzaj dekoracji nadaje się niemal do każdego pomieszczenia i każdego stylu. Świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni czy łazience, jak i sypialni czy salonie. Ze względu na minimalistyczny charakter imitacja kamienia na ścianie będzie współgrać ze stylem skandynawskim, rustykalnym, loftowym, glamour czy nawet boho. Dekor ten świetnie łączy się z metalowymi i drewnianymi akcentami, a także punktowym oświetleniem, dlatego warto o tym pomyśleć na etapie wymiany lub zakupu mebli!

Jak stworzyć imitację kamienia?

Jednym z najpopularniejszych sposobów na wykonanie dekoracji z kamienia jest położenie płytek ceramicznych lub gresowych, jednak to nie jedyne rozwiązanie! Równie piękny efekt można uzyskać, nakładając tynk imitujący kamień lub tynk strukturalny. Jak to zrobić? Oto kilka prostych kroków: 

  1. Przede wszystkim prace należy rozpocząć od przygotowania podłoża. W tym celu powinno się dokładnie oczyścić powierzchnię ściany z pozostałości farb oraz brudu. 
  2. Następnym krokiem jest przygotowanie tynku, który należy rozrobić z wodą w proporcjach wskazanych przez producenta na opakowaniu lub dołączonej instrukcji. 
  3. Dopiero wtedy można przejść do właściwej czynności, jaką jest nakładanie tynku. Zgodnie z zaleceniami specjalistów tynk powinno się nakładać pasami o szerokości nie większej niż 50 cm o grubości około 1 cm. Po nałożeniu masy na ścianie, utworzone pasy należy ze sobą połączyć pacą, tak by pozbyć się nierówności. 
  4. W zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt wżerów (jaśniejszy lub ciemniejszy) można od razu przystąpić do wydrapywania wzorów (jaśniejszy efekt) lub odczekać około pół godziny (ciemniejszy efekt).  Wzory wydrapać można za pomocą szpachli typu japonka. Po wykonaniu wzoru należy delikatnie wygładzić ścianę, pozbywając się tzw. zadziorów. 
  5. Gdy tynk będzie całkowicie suchy, powierzchnię ściany należy przeszlifować za pomocą papieru ściernego, po czym zmieść szczotką o twardym włosiu. 
  6. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie dekoru – można do tego użyć przecierki o właściwościach impregnujących. 

Co warto wiedzieć o tynku ozdobnym przed zakupem?

Tynk ozdobny do wnętrza to sposób na stworzenie wyjątkowego dekoru, który będzie ponadczasowy i będzie świetnie współgrać z nowoczesnymi aranżacjami. A dodatkowo ich ogromną zaletą jest fakt, że tynki dekoracyjne można barwić na dowolny kolor. Wystarczy użyć barwnika w proszku lub barwników wodoodpornych do farb. W ten sposób z łatwością dopasujesz dekor ścienny do stylistyki wnętrza swojego domu lub mieszkania. Przekonany/przekonana? W takim razie nie zwlekaj i zaopatrz się w wybrany tynk dekoracyjny w sklepie Luxmal – miejscu, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby stworzyć wyjątkową dekorację ścienną.

Powiązane artykuły

Leave a Comment