Czy fotowoltaika z magazynem energii jest opłacalna?

Czy fotowoltaika z magazynem energii jest opłacalna?

Panele fotowoltaiczne możesz zauważyć na coraz to większej ilości budynków – są to zarówno prywatne posesje, jak i firmy. Do fotowoltaiki coraz częściej kupuje się również magazyn energii, który umożliwia przechowywanie wyprodukowanego prądu. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście się opłaca?

Czym jest i jak działa magazyn energii?

Magazyn energii jest urządzeniem, które gromadzi nadwyżki prądu generowane przez fotowoltaikę. Dzięki niemu, prosument, zamiast oddawać energię do sieci, magazynuje ją we własnym systemie – umożliwia to późniejsze wykorzystanie prądu, np. po zmroku. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika Kielce, to zastanów się również nad magazynem energii. 

Tego typu akumulator posiada jeszcze jedną, ważną zaletę. Może zostać wykorzystany jako zasilanie awaryjne, np. w przypadku awarii czy przerwy w dostawie prądu. W takich sytuacjach niezbędne jest jednak wyposażenie magazynu w dodatkowe urządzenia. 

Magazyny energii cieszą się coraz to większym zainteresowaniem, jednak nadal nie są powszechnie dobierane do paneli fotowoltaicznych w Kielcach. Wynika to z prostego powodu. Magazyn jest inwestycją, która nie zwraca się tak szybko, jak sama fotowoltaika. Co więcej – zakup magazynu nie zwraca się nawet w okresie trwania jego gwarancji. 

Opłacalność magazynu energii

Magazyny dopiero zaczną być doceniane. Jeszcze do niedawna, każdy prosument na 1 kWh oddanej do sieci energii mógł uzyskać 0,8 kWh – bez żadnych dodatkowych kosztów. Wówczas magazyn wydawał się być zbędną inwestycją. 

Wraz ze zmianami wprowadzonymi od 1 kwietnia 2022 r. prosument musi odkupić sprzedane nadwyżki. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być więc magazyn energii, który pozwala ten prąd gromadzić. 

Ze względu na wysokie ceny, krótką gwarancję i szybką degradację akumulatorów do fotowoltaiki – na magazynie energii nie można zarobić. Prawdą jest jednak, że instalacja fotowoltaiczna w Kielcach z magazynem zapewnia większe zyski, a co się również z tym wiąże – jest opłacalną inwestycją. 

Sprawdź:  Moje lokum - jak je urządzić?

Dobór magazynu energii do fotowoltaiki to kluczowa kwestia

Aby opłacalność magazynu energii była możliwie jak największa, należy zadbać o dobór odpowiedniego modelu do fotowoltaiki. Urządzenia te można podzielić na kilka rodzajów. Są to magazyny:

  • mechaniczne, 
  • elektrochemiczne, 
  • chemiczne, 
  • termiczne, 
  • elektryczne. 

Wyróżnia się także podział na magazynowanie pośrednie i bezpośrednie. W przypadku gospodarstw domowych, największym zainteresowaniem cieszy się elektrochemiczny sposób przetwarzania energii. 

Szczególne znaczenie ma również pojemność magazynu. Uznaje się, że dla standardowego jednorodzinnego domu optymalny wybór stanowi magazyn o pojemności około 10 kWh. Nie należy jednak się tego sztywno trzymać, bowiem każdy przypadek jest nieco inny. 

W doborze pojemności, jak i innych parametrów – pomoże doświadczony instalator. Fotowoltaika z magazynem energii jest więc obecnie opłacalnym rozwiązaniem. Pozwala przynieść większe zyski związane z panelami. Odpowiednio dobrany magazyn energii, może służyć przez długie lata, nie tracąc na swoich właściwościach. 

Powiązane artykuły

Leave a Comment