Cechy wnętrza japandi – co je charakteryzuje?

Cechy wnętrza japandi - co je charakteryzuje?

Bezpowrotnie minął czas ciężkich, masywnych mebli, nadmiaru dekoracji i ogólnego zbieractwa widocznego na półkach. Wyjątkiem są książki i porcelana. Ważna stała się przestrzeń i funkcjonalność. I słusznie, bo po co zbierać rzeczy, z których nie ma żadnego pożytku, a ich walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia? Funkcjonalność wnętrza tkwi w prostocie i nawiązywaniu do natury. Taki właśnie jest styl japandi, który łączy oczekiwania miłośników stylu skandynawskiego i japońskiej stylistyki wabi-sabi, Jednak jest to coś więcej niż sposób urządzania pomieszczeń, to filozofia życia, której wyróżnikiem jest rezygnowanie ze zbędnych rzeczy.

Styl japandi – to, co najlepsze ze Skandynawii i Japonii

Styl japandi jest swoistą mieszanką stylów, która czerpie z dwóch estetyk wszystko, co najlepsze i najwygodniejsze dla człowieka. Z minimalizmu i stylu skandynawskiego wykorzystuje linie geometryczne, proste bryły i oszczędność form oraz prostotę, zamiłowanie do naturalnych surowców i stonowanych barw. Inspiracja wabi-sabi objawia się w nawiązaniach do kultury japońskiej i inaczej niż w Europie rozumianej natury przemijania.

Jakość mebli bez kompromisów

  Urządzając wnętrze w stylu japandi, wybieramy maksymalnie na trzech kolorach. Mogą to być beże, szarości, czerń, złamana biel oraz pokrewne kolory ziemi.  Preferowane są niskie meble, dobrej jakości, które można kupić w punkcie, jakim jest: salon meblowy Warszawa.  Umeblowanie musi być wykonane z naturalnych materiałów, np.: drewna, bambusu, rattanu. W kulturze japońskiej mocno zakorzenione jest życie w zgodzie z naturą oraz szacunek do starych przedmiotów. Dlatego wybierzmy meble w taki sposób, aby posłużyły nam przez długie lata. Salon meblowy Poznań gwarantuje wysoką jakość mebli, które na pewno posłużą nawet następnemu pokoleniu. Styl japandi nie uznaje kompromisów, jeżeli chodzi o jakość mebli i materiały, z których zostały wykonane.

Meble drewniane – esencja stylu japandi

Drewno jest wysoko cenionym materiałem wykończeniowym. Pojawia się praktycznie w każdym stylu urządzenia wnętrz. Jego podstawowe zalety to:  ekologiczność (o ile pochodzi z legalnych źródeł, a nie z rabunkowych wycinek lasów), trwałość, odporność na uszkodzenia, znakomity wpływ na zdrowie i tworzenie  we wnętrzach pożądanego mikroklimatu. W stylu japandi najbardziej cenione są meble z drewna  dębowego, bukowego, jesionowego, modrzewiowego, cedrowego oraz z białej sosny. Drewniane meble w stylu japandi wyróżnia  minimalistyczna forma, wizualna lekkość i przede wszystkim funkcjonalność.

Sprawdź:  Dom typu stodoła – połączenie nowoczesności i tradycji

Dodatki do wnętrza w stylu japandi

Styl japandi czerpie inspirację z natury, a więc cenione są wszelkie naturalne dodatki, np.: ceramika, wyroby gliniane, gałęzie umieszczone w minimalistycznym wazonie oraz rośliny. Tekstylia, które wprowadzamy do wnętrza, powinny być wykonane z naturalnych materiałów: bawełny, lnu, jedwabiu i wełny. Nie powinno się stosować dekoracyjnych poduszek. Lepiej zastąpić je pledami.

Stylistyka japandi z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom minimalizmu i wykorzystania naturalnych elementów w domu.

Powiązane artykuły

Leave a Comment