Najważniejsze narzędzia do jesiennych prac ogrodowych

Najważniejsze narzędzia do jesiennych prac ogrodowych

Narzędzia ogrodowe to obowiązkowy element wyposażenia każdego, kto posiada własny ogród. Każda pora roku wymaga nieco innych zabiegów, a tym samym narzędzi. Przedstawiamy najważniejsze narzędzia do jesiennych prac ogrodowych.

Najważniejsze narzędzia do jesiennych prac ogrodowych

Jesień to okres, który obejmuje wiele prac i zabiegów przygotowujących ogród do nadchodzącej zimy. Niezwykle istotne jest usunięcie opadających liści. Choć wyglądają one przepięknie, to niestety utrudniają roślinom dostęp do słońca, a do tego gniją, stwarzając warunki do rozwoju chorób roślin. Dlatego bardzo ważne jest regularne usuwanie liści.

Bardzo ważnym etapem pielęgnacji ogrodu jest również nawożenie i prace, które na celu mają ochronę roślin przed niską temperaturą. Każda z tych czynności wymaga odpowiednich do danej pracy narzędzi. Narzędzia ogrodowe przede wszystkim ułatwią, a jednocześnie przyspieszą zabiegi pielęgnacyjne.

Narzędzia do liści

Pierwszy etap pielęgnacji ogrodu polega na dokładnym zgrabieniu chłodnika z liści, aby nie pozostawić żadnej warstwy, która mogłaby utrudnić przepuszczanie wody czy promieni słonecznych. Do takich prac przydadzą się następujące narzędzia ogrodowe:

  • grabie — najlepiej wybrać modele do grabienia liści,
  • taczka ogrodowa — ma wiele zastosowań. Jesienią używa się jej po to, aby przetransportować zagrabione liście w inne miejsce.

Dodatkowo warto kupić łopatę do śniegu. Co prawda, śnieg spada głównie zimą. Jednak pogoda lubi płatać figle. Dlatego dobrze mieć ją, aby pomogła odgarnąć biały puch. Jeśli nie wykorzystasz jej jesienią, to z pewnością przyda Ci się zimą.

Narzędzia ogrodowe do przekopywania, spulchniania i oczyszczania ziemi

Jesienią należy również przekopywać ziemię. Jeśli ogród nie jest zbyt duży, to spokojnie wystarczą narzędzia ogrodowe ręczne, takie jak:

  • rękawiczki ogrodowe — niezależnie od tego, jaką prace wykonujesz, rękawiczki przydadzą się zawsze. Najlepiej posiadać co najmniej dwie pary,
  • szpadel ogrodniczy — to podstawowe, a jednocześnie niezastąpione narzędzie zarówno przy kopaniu, spulchnianiu, jak i przenoszeniu ziemi. Przy jego wyborze zwróć uwagę, czy jest ostry, co ułatwi pracę,
  • widły — najpopularniejsze i najczęściej wybierane modele to widły o szerokich zębach. Stosowane do przekopywania gleby, wykopywania warzyw, a także przerzucania kompostu. Jesienią zdecydowanie lepiej sprawdzają się do wykopywania niż szpadel,
  • motyki — charakteryzują się szerokim zastosowaniem. Służą zarówno do spulchniania gleby, wycinania chwastów, jak i kopania dołków. Dostępne są w różnych kształtach. trójzębne, w kształcie serca oraz rozmiarach
  • łopatki -są niezbędne przy wykopywaniu chwastów oraz podczas sadzenia i przesadzania roślin. Warto zainwestować w dobrej jakości, mocne łopatki.

Narzędzia do przycinania żywopłotów

Jeśli posiadasz w ogrodzie żywopłoty, koniecznie zaopatrz się w narzędzia ogrodowe do ich przekopywania. Niezbędne okażą się:

  • sekatory — przeznaczone do cięcia pojedynczych gałęzi i kwiatów,
  • nożyce — stosowane przede wszystkim do przycinania żywopłotów.

Powiązane artykuły

Leave a Comment