Ozonowanie mieszkania, biura

Ozonowanie mieszkania, biura

Jak skutecznie przeprowadzić ozonowanie mieszkania? Czy samodzielne ozonowanie może spowodować zatrucie? Opinia eksperta z firmy dezynfekującej Kastelnik.

Ozonowanie pomieszczeń biurowych w Warszawie to zdecydowanie jedna z najskuteczniejszych metod profesjonalnej dezynfekcji Twojej firmy, ale również niezwykle skuteczna w przypadku mieszkań osób prywatnych. Ozon to gaz znany dziś jako aktywowany tlen, z tym że zawiera trzy atomy tleniu.  Od kilkunastu miesięcy sprawdza się podczas odkażania pomieszczeń biurowych, mieszkań i szpitali. Wcześniej firmy dezynfekujące stosowały go do odkażania zalanych piwnic, czy też zlikwidowania zapachu nikotyny w samochodzie.

Usługa ozonowania pomieszczeń to metoda, która podbiła rynek, gdyż jest  skuteczna, ekologiczna, a przy tym jej koszty nie są wygórowane. Należy jednak pamiętać, iż skuteczność przeprowadzenia zabiegu ozonowania można jedynie osiągnąć w przypadku przeprowadzenia usługi według ściśle określonej procedury, dokonując pomiaru stężenia ozonu w trakcie trwania całego zabiegu. Tu warto wspomnieć, iż znane są przypadku zatruć ozonem, na skutek ozonowania na własną rękę sprzętem bez odpowiednich atestów i środków ochrony osobistej. 

Jak dezynfekować pomieszczenia biurowe?

Może niektórzy z nas pamiętają z lekcji chemii, iż ozon to gaz odkryty w pierwszej połowie XIX wieku przez pewnego niemieckiego chemika –  
Ch. Schönbeina. Z każdym kolejnym dziesięcioleciem gaz ten był coraz lepiej rozpoznawany. Czym jest? Ozon jest bezbarwnym gazem składającym się z trzech atomów tlenu o właściwościach silnie aseptycznych, będąc przy tym niezwykle silnym utleniaczem. Powstaje pod wpływem działania promieni ultrafioletowych i podczas wyładowań elektrostatycznych w czasie burzy. Być może przypominasz sobie, charakterystyczny świeży „zapach po burzy”? Tak  właśnie pachnie ozon.

W warunkach innych niż naturalne, ozon wytwarzany jest przez człowieka za pomocą generatorów ozonu zwanych popularnie ozonatorami. Ich moc wynosi najczęściej od 7 g/h do 240 g/h i jest wykorzystywana w specjalistycznych firmach DDD, do usuwania zapachów po pożarze. W latach 2020 i 2021 ozon znalazł zastosowanie do dezynfekcji wszelakich pomieszczeń w instytucjach publicznych, które to były regularnie zamykane z powodu zakażeń wśród pracowników i klientów. 

Sprawdź:  Dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu?

Ozonowanie biur i mieszkań – skuteczna metoda dezynfekcji 

Co ciekawe, wysokie stężenie ozonu jest silnie trujące dla człowieka, zwierząt i roślin, powodując swym działaniem korozje materiałów metalowych. Dlatego należy się nim bardzo ostrożnie posługiwać, a najlepiej powierzyć ozonowanie biura specjalistom ze sprawdzonej firmy. Choć gaz ten jest trujący i potencjalnie niebezpieczny, warto wiedzieć, że ozon jest bardzo dobrym czynnikiem  dezynfekującym, a sam zabieg ozonowania bardzo trwały. Ważne, by przeprowadzić go poprawnie przez osoby posiadające odpowiednie szkolenia dotyczące ozonowania pomieszczeń biurowych i mieszkalnych. 

Etapy ozonowania krok po kroku

ozonowanie biura Warszawa

Dezynfekcja pomieszczeń, z wykorzystaniem ozonu nie jest skomplikowana, ale należy przestrzegać zaleceń BHP. W czasie zabiegu ozonowania mieszkań najczęściej używa się ozonatorów o mocy od 15 do 20 g/h, które skutecznie rozpylają cząsteczki gazu na skażoną powierzchnię. Czas zabiegi i moc generatora ozonu dobierana jest zawsze to kubatury pomieszczenia. Rozpylony ozon potrafi wniknąć w najmniej dostępne zakamarki i dokładnie usunąć z nich wszelkie patogeny. Z reguły ozon nie uszkadza odkażanej powierzchni, ale musimy być ostrożni, jeśli chodzi o dzieła sztuki. Wiekowe obrazy olejne, polichromowane dzieła sztuki w obiektach sakralnych i muzeach, nie powinny być ozonowane bez zgody konserwatora zabytków. Te można dezynfekować wyłącznie po uzyskaniu jego pisemnej zgody. Co ważne – ozon pomaga w walce z alergiami różnego typu. Pomaga odkazić pomieszczenie po sierści kota, na którą wielu z nas ma uczulenie.

Tak więc usługa ozonowania warszawskich mieszkań bywa wykorzystywana do oczyszczania powietrza w domach zamieszkałych przez osoby cierpiące na różne alergie. Na koniec, warto podkreślić, że ozon nie tylko likwiduje roztocza, pyłki, będące przyczyną wielu alergii, ale także doskonale oczyszcza pomieszczenia z przykrych zapachów. Już po 20 minutach ozonowania jesteśmy w stanie usunąć uciążliwy zapach nikotyny, którego nie mogliśmy się  pozbyć, wietrząc lokal. 

Sprawdź:  Jak wybrać odpowiedni rodzaj płyt gipsowo-kartonowych?

Co daje ozonowanie? 

Ozonowanie nie tylko usuwa groźne bakterie i wirusy, ale także odświeża powietrze w pomieszczeniu. Po ozonowaniu zauważymy poprawę jakości powietrza i specyficzny zapach – jak po burzy. W większości realizowanych  przypadków nie było konieczności powtórnego ozonowania biur w Warszawie, gdyż dobrze wykonana usługa utrzymuje się przez dłuższy okres. 

Urządzenia do ozonowania pomieszczeń

Ozonowanie pomieszczeń biurowych daje gwarancję pozbycia się prawie 100% groźnych patogenów tj. wirusy, bakterie. To także świetna metoda do dezynfekcji mieszkania po zdiagnozowanym przypadku. Warunek jest jeden, zabieg ten musi być przeprowadzony przez profesjonalną firmą dezynfekującą posiadającą odpowiedni sprzęt do ozonowania. 

Warto wypróbować zabieg ozonowania, zwłaszcza w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Kraków, gdzie, ze względu na smog powietrze jest dużo gorszej jakości. Dbając o własne zdrowie, możesz również pomyśleć o firmowym oczyszczaczu powietrza, z filtrem HEP, który skutecznie zatrzyma pyły zawieszone, czyli główny składnik smogu. Takie połączenie dezynfekcji pomieszczeń za pomocą ozonowania wraz z jego oczyszczaniem powinno znacząco polepszyć komfort naszego oddychania. Być może, słyszeliście, jedno z chińskich przysłów, które  mówi, że długość życia liczy się w ilości oddechów? Warto zadbać o ich jakość, gdyż towarzyszą one nam przez całe nasze życie.

Powiązane artykuły

One Thought to “Ozonowanie mieszkania, biura”

  1. […] Zastosowanie ozonowania jest wszechstronne i obejmuje różnorodne przestrzenie, od małych mieszkań po duże biurowce czy pojazdy. To sprawia, że jest to narzędzie dostosowujące się do różnych potrzeb klientów. […]

Leave a Comment