Co to jest styropian fasadowy i jak wybrać najlepszy?

Co to jest styropian fasadowy i jak wybrać najlepszy

Planujesz ocieplenie domu? Chciałbyś się dowiedzieć czym jest styropian fasadowy? Zapraszamy zatem do lektury poniższego artykułu.

Ocieplanie budynków bardzo często wykonuje się za pomocą styropianu. Szukając produktu, który będzie odpowiedni, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale również na jakość i właściwości. Na rynku znajdziemy wielu producentów, który oferują styropian w różnych postaciach, różniących się między sobą parametrami. Jednym z najbardziej popularnych produktów jest styropian Knauf. Jednak, aby być pewnym, że wybrany przez nas styropian jest odpowiedni, należy znać definicję styropianu fasadowego i tego, jakie parametry posiadają najlepsze produkty. 

Co to jest styropian fasadowy?

Na sklepowych półkach znaleźć możemy ogrom różnych styropianów fasadowych. Z tego powodu nie zawsze wiemy, który z nich jest odpowiedni i który powinniśmy wybrać. Abyśmy mogli sprawdzić styropian pod względem jakościowym, konieczne jest zrozumienie charakterystycznych oznaczeń, które znajdują się na ich etykietach. 

Najczęściej szukanym rodzajem styropianu jest ten przeznaczony do kładzenia na fasady. Możemy zdefiniować go jako spieniony polistyren formowany w określone wielkości i grubości płyty. 

Jakie oznaczenia ma styropian fasadowy?

Styropian fasadowy możemy podzielić na dwa typy: 

XPS, który inaczej zwany jest polistyrenem ekstrudowanym. Cechuje się lepszymi właściwościami nie tylko wytrzymałościowymi, ale również izolacyjnymi oraz jest mniej nasiąkliwy. Przykładem tego typu produktu jest styropian Knauf RAVATHERM XPS.

EPS, który inaczej nazwiemy polistyrenem ekspandowanym. Jest cięty na wymaganą długość, dzięki czemu jego konstrukcja cechuje się wyższą nasiąkliwością. Możemy podzielić go na: 

  • styropian zwykły – w kolorze białym, który różni się między sobą nie tylko gęstością, ale również współczynnikiem przewodności cieplnej np. styropian Knauf Therm PRO Fasada/Dach/Podłoga EPS 80 λ 37
  • o niskiej chłonności wody – stosowany do ocieplania fundamentów, ale dobrze sprawdzi się również wykorzystany na dachach i podłogach. Ma kolor niebieski np. styropian Knauf Therm Expert HYDRO EPS 100 λ 31
  • grafitowy – cechuje się obniżonym współczynnikiem przewodzenia ciepła, ale jego parametry są podobne jak styropianu zwykłego np. styropian Knauf Therm EXPERT Fasada λ 31 lub styropian Knauf Therm Expert Fasada/Dach/Podłoga EPS 80 λ 31

Powiązane artykuły

Leave a Comment