Kształt bryły domu: jak wybrać projekt domu, by obniżyć koszty budowy?

Kształt bryły domu jak wybrać projekt domu, by obniżyć koszty budowy

Trudno wyobrazić sobie większą, życiową inwestycję, niż budowa domu. Koszt wznoszenia takiej konstrukcji może być wyższy, jeśli już na etapie wyboru projektu nie dostosujemy się do uwag projektanta, odnoszących się do całościowego budżetu. Czy kształt bryły domu faktycznie może mieć wpływ na koszt inwestycji? Sprawdźmy!

Budowa domu to dla wielu osób inwestycja, która pochłania nie tylko całe oszczędności, ale przede wszystkim także bieżące fundusze, generując przy tym sporo stresu. Koszty takiej budowy wzrastają jeśli nie dopasujemy swojego domu do współczesnych możliwości oraz gdy finalnie zdecydujemy się wybudować dom o skomplikowanej bryle, chociaż faktycznie wcale nie ma ku temu wskazań.

Warto natomiast pamiętać, że nie każdy projekt będzie generował takie same koszty, a ich ograniczenie wcale nie musi się kojarzyć ze słabej jakości materiałami lub budową domu, którego powierzchnia nie będzie dla nas komfortowa. Jaka bryła budynku pozwoli na optymalne wykorzystanie posiadanego nakładu pieniędzy? Pamiętaj, że i wybór działki ma znaczenie, sprawdź: Wąska działka co determinuje? Budowa domu na wąskiej działce – wymogi i polecane projekty

Dom na planie prostokąta lub kwadratu – to się opłaca

To prawda, że wśród najbardziej nowoczesnych i opłacalnych brył geometrycznych, wykorzystywanych w konstrukcji budynku najbardziej opłaca się wznosić te, które będą rozrysowane na planie prostokąta lub kwadratu. Nieważne, czy będą to domu o powierzchni do 100 m/kw, czy większe. Jeśli bryła będzie zwarta, a konstrukcja dachu jednospadowa to możemy sporo zaoszczędzić.

Co innego byłoby w przypadku budowy domu na planie owalnym. Cokoły będące jednym z głównych elementów ścian takiej budowy to zawsze dodatkowe koszty na etapie, czy to wznoszenia ścian budynku, czy ocieplania lub wstawienia okien.

O czym pamiętać dobierając bryłę budynku – tych błędów nie popełniaj!

Aby dom był możliwie funkcjonalnym i praktycznym budynkiem w użytkowaniu, powinien zakładać podział na poszczególne strefy użytkowe. Kuchnia może być połączona z salonem, a obok nich powinna być rozlokowana toaleta lub łazienka. W dalszej, wyciszonej części domu warto umieścić czy to sypialnię, czy też pokój dla dzieci. Pamiętajmy jednocześnie o tym, by pomieszczenia na których rozświetleniu najbardziej nam zależy znajdowały się w domu od strony południowej działki.

Sprawdź:  Fit Out - biuro od A do Z

Już wiesz, jaka bryła budynku sprawdzi się u Ciebie najlepiej? Jeśli tak to wybierz optymalny projekt na www.domoweklimaty.pl

Powiązane artykuły

Leave a Comment