Jak dobrać kolor płytek do kuchni?

Jak dobrać kolor płytek do kuchni

Wśród materiałów wykończeniowych, jakie często stosuje się w kuchni, są płytki ceramiczne. Z jednej strony są bardzo praktyczne, z drugiej dekoracyjne. Jak powinniśmy podejść do kwestii doboru koloru płytek, by dobrze komponowały się z wystrojem?

Od lat płytki ceramiczne są jednym z naturalnych wyborów podczas aranżacji kuchni. Są odporne i łatwo je utrzymać w czystości, ale nie tylko z tego powodu powinniśmy brać je pod uwagę. Jeśli spojrzymy na to, by pod kątem stylistycznym i kolorystycznym pasowały do charakteru wystroju, staną się jego integralną częścią. Poza stylem aranżacyjnym przy zakupie płytek ceramicznych patrzy się także na meble.

Gdzie w kuchni układa się płytki?

Najczęściej są one na przestrzeni między blatem roboczym a wiszącymi szafkami. Ściana w tym miejscu jest narażona na zabrudzenia, a dzięki obecności płytek łatwo ją utrzymać w czystości. Oprócz tego możemy ułożyć je na podłodze, we wnęce lub obudować nimi wyspę kuchenną. W ofercie producenta płytek Raw Decor znajdziemy takie, które sprawdzą się w każdym z wymienionych przypadków.

Płytki a styl aranżacyjny

Wspomnieliśmy, że płytki muszą współgrać z wystrojem. Każdy styl aranżacyjny wiąże się z określonymi kolorami przewodnimi. Do stylu glamour będziemy skupiać się na płytkach czarnych, granatowych  albo w kolorze butelkowej zieleni. Najlepiej, by były z połyskiem.

Kiedy interesuje nas styl marynistyczny lub marokański, to skupmy się na płytkach białych lub niebieskich. Te ostatnie znajdziemy na stronie https://www.rawdecor.pl/niebieskie-plytki.html.

Być może preferujemy wnętrza jasne i przytulne. Wtedy pomyślmy o kuchni skandynawskiej, w której tak jak wcześniej dobrze wygląda biel. Dobrą opcją jest też styl boho, w którym stawia się na materiały i kolory nawiązujące do natury, więc dobrą propozycją będą m.in. zielone płytki.

Duże możliwości mamy przy nowoczesnych wystrojach, bo pasować będą niemal wszystkie odcienie od stonowanych po wielobarwny patchwork.

Sprawdź:  Spodnie robocze - najważniejsze porady zakupowe

Wybieramy płytki do mebli

W każdym stylu dopuszcza się kilka kolorów, a wskazówką co do tego, który będzie odpowiedni, mogą być meble. Podejścia są dwa. Pierwsze mówi o tym, że płytki powinny być w barwie o tej samej bazie co meble. Idąc w tę stronę, do białej i czarnej kuchni będą pasować szare płytki, a z szarymi szafkami dobrze komponują się pytki niebieskie.

Drugie podejście mówi o wyraźnym kontraście między kolorem płytek a mebli. W tym przypadku doskonale sprawdzą się wzory patchworkowe, czy ręcznie malowane kafelki w energetycznym kolorze.

Wielkość i kształt płytek

Warto zastanowić się również nad wielkością płytek. Dawniej mówiło się o tym, by wielkość płytek odpowiadała metrażowi kuchni. To znaczy, że do dużej kuchni włączało się duże płytki, a to mniejszych małe. Teraz część osób celowo tę zasadę łamie, uzyskując interesujący rezultat. Nie można jednak przesadzić, bo całość nie będzie prezentować się dobrze. A co z kształtem? Możemy pozostać przy tradycyjnych kwadratach i prostokątach, ale możemy równie dobrze postawić na coś oryginalnego jak heksagony, arabeski albo jodełka.

Powiązane artykuły

One Thought to “Jak dobrać kolor płytek do kuchni?”

  1. Michał

    Ja się zastanawiam czy robić remont generalny w kuchni. Ceny rosną i się zastanawiam czy ich po prostu nie przemalować. Słyszałem o ty, że to trend no ale nie wiem czy to zda egzamin. Co o tym myślicie?

Leave a Comment