Jak zwiększyć komfort cieplny w domu? Poznaj korzyści wynikające z montażu gazowego kotła kondensacyjnego

Zwiększenie komfortu cieplnego w domu poprzez instalację kotła ecoTEC plus w garażu

Czym jest komfort? Pojęcie to przez każdego może być rozumiane inaczej, gdyż dotyczy bardzo osobistych preferencji związanych z dobrym samopoczuciem. Dla każdego jednak tak samo ważny jest komfort cieplny – nikt nie lubi, kiedy jest mu zbyt gorąco lub zbyt zimno. Aby osiągnąć odpowiednią równowagę temperaturową w swoim domu, warto więc wyposażyć go w odpowiednią instalację. W artykule przedstawiamy, jak instalacja kotła gazowego kondensacyjnego może wpłynąć na nasz komfort cieplny.

Z tekstu dowiesz się:

  • jak działa niezawodna instalacja bezobsługowa,
  • dlaczego kocioł gazowy przynosi oszczędności,
  • w jaki sposób kocioł gazowy oddziałuje na czystość powietrza.

Kocioł gazowy kondensacyjny powinien być urządzeniem, o którym pamiętać należy jedynie raz do roku, czyli w momencie jego przeglądu. Urządzenie to powinno być bezobsługowe i zapewnić najwyższy komfort przez cały rok – nawet w okresie letnim, gdy pracuje tylko na ciepłą wodę. Takie właśnie są kotły z zamkniętą komorą spalania marki Vaillant.

Komfortowa obsługa kotła kondensacyjnego. Co to znaczy?

Kotły Vaillant dzięki sprawdzonej technologii są urządzeniami, które nie wymagają od nas dodatkowych działań. Dzięki asystentowi pierwszego uruchomienia zaprogramowanie kotła gazowego kondensacyjnego jest bardzo proste, a czytelny interfejs umożliwia łatwe późniejsze zmiany. To my decydujemy, w jakich godzinach w domu ma być cieplej, a także czy podczas snu potrzebujemy niższej temperatury. Kiedy opuszczamy dom, możemy zmniejszyć temperaturę, mamy także możliwość wyboru najlepszej dla nas temperatury ciepłej wody. Raz ustawione parametry, takie jak temperatura ciepłej wody, temperatura pokojowa, dzienna czy nocna zostają zapamiętane i kocioł dostosowuje do nich swoją pracę. Dodatkowo mamy możliwość sterowania kotłem przez internet z poziomu smartfona.

Kocioł w połączeniu ze sterownikiem pozwoli dostosować wszystkie te elementy do naszej definicji komfortu cieplnego. Wszystkie zmiany, takie jak zmiany jakości gazu, temperatury zewnętrznej, dodatkowe zyski ciepła podczas wizyty gości czy wietrzenie budynku są rejestrowane przez regulator kotła i odpowiednio przetwarzane tak, aby instalacja cały czas pracowała stabilnie.

Sprawdź:  Materace piankowe. Przewodnik

Prostym przykładem jest zasada pracy oparta na krzywej grzewczej, która steruje temperaturą zasilania na podstawie temperatury zewnętrznej. W chłodne dni kocioł będzie pracował z wyższą temperaturą, natomiast w okresach przejściowych, gdy grzejniki nie wymagają wysokiej temperatury, kocioł kondensacyjny obniży ją samoczynnie. Innym przykładem może być zmienna jakość gazu. Kotły Vaillant wyposażone są w inteligentne sterowanie spalaniem IoniDetect, które samo dostosowuje się do zmian rodzaju i jakości gazu. Nie musimy już obawiać się konieczności zmiany nastaw ani wzrostu rachunków związanych z nieoptymalnym procesem spalania.

Oszczędności przy instalacji kotła gazowego kondensacyjnego

Osiągnięcie komfortu termicznego za pomocą gazu nie musi być drogie. W kotłach kondensacyjnych gazowych, oprócz energii pochodzącej z procesu spalania mieszanki gazu i powietrza, powstają gorące spaliny. Dzięki specjalnej budowie wymiennika, spaliny te, w odróżnieniu od tradycyjnych kotłów stałopalnych nie trafiają do komina gorące, lecz wcześniej oddają energię do naszej instalacji, a następnie – w ostatniej części wymiennika – schładzają się do 30-40 °C, po czym następuje skroplenie pary w nich zawartej. Dzięki temu cała energia zgromadzona w spalinach nie ucieka przez komin, a jest przekazywana do instalacji. Proces kondensacji znacząco podnosi sprawność kotła oraz zmniejsza zużycie opału o 30% w porównaniu ze starymi kotłami. Przekłada się to na niższe rachunki przy zachowaniu najwyższego komfortu.         

Kotły marki Vaillant spełniają wymagania programu Czyste Powietrze. Program wspiera wykonanie kotłowni i przyłącza gazowego. Korzystając z tego dofinansowania, koszt wymiany starego urządzenia mieści się w domowy budżecie.

Vaillant w swojej ofercie posiada zarówno nowoczesne kotły wiszące, jak np. Vaillant ecoTEC plus, spełniające wymagania najbardziej wymagających klientów oraz stojące kotły, które dzięki swej specjalnie budowie nadają się do budynków modernizowanych, a ich żywotność jest bardzo długa.

Sprawdź:  Jak zadbać o bramę wiosną? Odpowiadamy!

Kotły gazowe kondensacyjne a czystość powietrza

Nowoczesne kotły gazowe kondensacyjne Vaillant mają przemyślaną budowę oraz ciekawie zaprojektowany wygląd. Dzięki temu mogą być montowane w każdym rodzaju wnętrza. Cała kotłownia może być schowana w jednym urządzeniu, dzięki czemu instalacja nie wymaga osobnego pomieszczenia. Docenią to szczególnie użytkownicy kotłów stałopalnych i peletowych, którzy po wymianie urządzenia zyskują pomieszczenie, które obecnie przeznaczone było na składowanie opału oraz czyste pomieszczenie z kotłem z możliwością ciekawej adaptacji. Kompaktowe kotły z wbudowanym zasobnikiem ciepłej wody kształtem i wielkością przypominają lodówkę, a udoskonalenia techniczne i wizualne w kotłach wiszących wpływają na prostotę montażu i serwisu w każdym miejscu.

Oprócz czystego pomieszczenia zyskujemy również czyste powietrze w okolicy. Emisja dwutlenku węgla, tlenków azotu i węgla, pyłów zawieszonych czy węglowodorów aromatycznych jest nieporównywalnie mniejsza niż w innych rodzajach kotłów. Dzięki temu nie zatruwamy powietrza swojego i sąsiadów w naszej okolicy, co długofalowo wpływa na nasze zdrowie.

Kotły kondensacyjne gwarantują więc nie tylko komfort cieplny, ale też ich instalacja przekłada się na zalety związane ze zdrowiem. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia estetyczna całej instalacji, która teraz zajmuje wyjątkowo mało miejsca. Warto więc zaufać marce Vaillant i zapewnić sobie najwyższej jakości urządzenie gwarantujące pożądaną temperaturę w naszym domu.

Powiązane artykuły

Leave a Comment