Problemy z centralnym ogrzewaniem wody – co zrobić?

Problemy z centralnym ogrzewaniem wody – co zrobić

Ciepła woda użytkowa to dzisiaj absolutny standard w każdym budynku mieszkalnym. Aby jednak możliwe było wydajne ogrzewanie wody, konieczne jest zastosowanie specjalnych urządzeń. Jednym z nich jest pompa obiegowa. Na czym polega jej działanie i dlaczego warto ją zastosować? Jakie są najczęstsze problemy instalacji grzewczych i jak pompa obiegowa czy pompa cyrkulacyjna może je rozwiązać? Czy pompa obiegowa jest dobrym rozwiązaniem?

Najczęstsze problemy i ich przyczyny

Jednym z częstych problemów związanych z instalacją wodną jest tzw. uderzenie hydrauliczne. Jest to nagły skok ciśnienia, który wywołany jest bezwładnością masy cieczy po gwałtownej zmianie prędkości wody w instalacji. Problem ten najczęściej objawia się odgłosami, które przywołują na myśl uderzenia młotkiem w rury. Jeżeli problem wywołuje wzrost ciśnienia, nazywamy go uderzeniem hydraulicznym dodatnim, jeśli natomiast problemem jest nagły spadek ciśnienia, mówimy o uderzeniu hydraulicznym ujemnym. Efektem skoku ciśnienia może być trwałe uszkodzenie pompy, przewodów czy zaworów zwrotnych. Najczęściej powodem wystąpienia problemu są przerwy w dostawie energii elektrycznej czy np. awarie. Zdarza się również, że powodem wystąpienia problemu jest niewłaściwa eksploatacja systemu.

Innym problemem jest kawitacja. Zjawisko to polega na powstawaniu i zanikaniu pęcherzyków gazowych w cieczy przy jednoczesnych gwałtownych zmianach ciśnienia. Do powstawania kawitacji przyczynia się duża prędkość przepływu wody, a także nagłe zatrzymanie pracy pompy, zbyt duża różnica wysokości ciśnienia i wartości ciśnienia parowania cieczy. Kiedy wymagane dodatkowe nadciśnienie na króćcu ssącym jest niewystarczające, może dojść do uszkodzenia pompy, szybkiego zużycia się podzespołów czy zniszczenia instalacji.

Pompy obiegowe – jak działają?

Pompa obiegowa ma za zadanie wywołanie przepływu cieczy w obiegu instalacji grzewczej. Dzięki wymuszeniu tego ruchu, możliwe jest użycie przewodów o mniejszych średnicach i rozprowadzanie ich w bardziej swobodny sposób. Większość nowoczesnych układów grzewczych zakłada stosowanie pomp obiegowych jako najskuteczniejszych i najwydajniejszych. Pompy obiegowe pozwalają na swobodną rozbudowę systemy grzewczego, a także na zamontowanie zaworów termostatycznych, pozwalających na regulację temperatury w pomieszczeniach. Dzięki zastosowaniu pompy obiegowej, grzejniki rozgrzewają się szybko i równomiernie, a praca pompy jest zupełnie bezszelestna. Koszty eksploatacyjne są zredukowane do minimum dzięki najwyższej sprawności energetycznej. Niskie zużycie energii pozwala na spore oszczędności. Pompę obiegową najwyższej jakości kupisz tutaj: https://www.dostudni.pl/pompy-obiegowe,c85.html.

Sprawdź:  Energooszczędne rozwiązania do Twojego domu

Pompa cyrkulacyjna – co daje?

Pompa cyrkulacyjna daje pewność obecności ciepłej wody w instalacji niemal od razu po odkręceniu kranu. Pozwala to na oszczędność czasu i wody. Woda, która krąży w instalacji, jest cały czas podgrzewana i nigdy się nie wychładza. Aby możliwe było zastosowanie takiego rozwiązania bez znaczącego wzrostu kosztów, ważne jest, by zadbać o właściwą izolację przewodów doprowadzających ciepłą wodę. Poza tym, dobrym pomysłem jest ograniczenie czasu pracy pompy do godzin, w których najczęściej używamy ciepłej wody. Pompy cyrkulacyjne używane w ten sposób pozwalają na spore oszczędności i wygodę nieograniczonego korzystania z ciepłej wody użytkowej. Więcej na stronie https://www.dostudni.pl/pompa-obiegowa-magi-25-60-180-ibo,id2349.html.

Jeżeli szukasz najlepszych rozwiązań do systemów centralnego ogrzewania wody, zajrzyj na https://www.dostudni.pl/.

Powiązane artykuły

Leave a Comment