Wózek widłowy usprawnia transport bliski towarów między magazynem a halą/sklepem. Jest to pojazd specjalistyczny. To właśnie ich obecność decyduje o wydajności całego systemu logistycznego i przekłada się na komfort pracy. Jest niezbędnym wyposażeniem magazynu, zaplecza dużego sklepu, firmy produkcyjnej i spedycyjnej.
Zakres prac, do których wykorzystuje się wózki widłowe
Praca w magazynie powinna być ergonomiczna i efektywna. Bez wózka widłowego nie można sobie wyobrazić funkcjonowania współczesnego magazynu. Wózki widłowe wykorzystuje się do takich prac jak: układanie towaru, sortowanie, załadowywanie i rozładowywanie pojazdów/ regałów, kompletowanie towarów.
Skomplikowany wybór wózka widłowego
Omawiane pojazdy umożliwiają sprawny przebieg wewnętrznego ruchu towarowego i dają możliwość łączenia różnych obszarów na terenie zakładu lub magazynu.
Podstawowy podział wózków widłowych przedstawia się następująco: wózki niepodnoszące towarów: wózki paletowe ręczne oraz elektryczne/akumulatorowe, wózki podnoszące towary: m.in. podnośnikowe, wózki z przeciwwagą, wózki widłowe wysokiego składowania, wózki trójstronne. Osobnym rodzajem są wózki do kompletacji zamówień. Najważniejszym kryterium doboru wózka widłowego jest system składowania w magazynie. Wybór wózków widłowych (w dużym magazynie potrzebnych jest więcej niż jedna sztuka) jest uzależniony od wysokości składowania towarów w magazynie, masy i wymiarów ładunków, odległości i szerokości dróg transportowych, wyszkolenia operatora oraz od warunków atmosferycznych. Wózek widłowy nie musi być nowy – można go także wypożyczyć w specjalistycznych firmach.
Nieodpowiedni wózek
Źle dobrany wózek widłowy obniża wydajność całego magazynu. Nie zostaną wykorzystane wszystkie możliwości tego sprzętu. Zakup lub wypożyczenie w takim przypadku, może być zbędnym kosztem.
Czynniki wyboru wózka widłowego
Maksymalna prędkość wózka widłowego nie jest najważniejszym zakupowym kryterium. Wózki podczas pracy rzadko poruszają się z maksymalną prędkością. O wiele ważniejsze są maksymalny udźwig pojazdu i wysokość podnoszenia. Istotną informacją jest zwrotność i promień skrętu oraz sposób sterowania pojazdem i czas hamowania wózka. Inaczej mówiąc wózki widłowe w magazynie, muszą spełniać potrzeby operacyjne firmy. Niezwykle ważnymi parametrami przy wyborze takiego sprzętu są: oszczędność paliwa i dostępność części zamiennych.
Wózek widłowy powinien bez problemu wchodzić w zakręty i mijać narożniki oraz poruszać się po nierównej powierzchni. Najlepiej przetestować go na nierównym terenie jeszcze przed zakupem i zobaczyć, czy można nim stabilnie kierować. Osoba wybierająca wózek widłowy powinna usiąść w fotelu operatora i sprawdź widoczność. Należy wtedy ocenić, czy łatwo jest obserwować operowanie ładunkiem przez maszt i osłonę górną? Magazynierzy są zgodni co do tego, że wózki widłowe będące na wyposażeniu magazynu muszą łączyć w sobie odporność, praktyczność z inteligentną technologią. Tylko wtedy są rzeczywiście przydane w codziennym pokonywaniu trudności związanych z pracą w magazynie.
Oferta najnowocześniejszych wózków widłowych odpowiadających potrzebom różnych magazynów i hal produkcyjnych znajduje się na stronie: www.cwwblum.com. Nie warto kupować wózków najtańszych, ponieważ może się okazać, że będą bardziej awaryjne, a to generuje koszty naprawy i przestoju w działaniu firmy. Najlepiej zdecydować się na kupno lub wynajem sprzętu od uznanego, wręcz markowego producenta.