Remont, przebudowa a modernizacja sklepu – czym się różnią?

Remont, przebudowa a modernizacja sklepu - czym się różnią?

Zarządzasz sklepem i planujesz remont? W grę wchodzi zmiana wystroju, ekspozycji, a nawet przebudowanie wnętrza na potrzeby nowej strategii. Każdą taką odmianę wnętrza przyjęło się nazywać remontem – to jedynie jedno z określeń, które pasuje do realizowanych modernizacji. Poznaj różnice między remontem, przebudową a modernizacją lokalu handlowego!

Czym jest remont i kiedy warto go przeprowadzić?

Zacznijmy od wyjaśnienia pierwszego z pojęć. Remont sklepu odnosi się do prac wykończeniowych wykraczających poza bieżącą konserwację i dążących do przywrócenia stanu pierwotnego budynku/lokalu. Dlatego obejmuje takie czynności jak:

  • malowanie ścian;
  • wymiana podłóg;
  • naprawa instalacji (elektryczne, sanitarne itd.);
  • odświeżenie już istniejącej witryny.

Klasycznym przykładem jest remont sklepu spożywczego, który może obejmować wymianę uszkodzonego pokrycia podłogi (np. płytki ceramiczne), uzupełnienie ubytków w ścianach masą szpachlową i końcowe malowanie.

Można automatycznie wysnuć wniosek, że remont sklepu witryna, czy pokrycie ścian nową farbą mają związek ze zużyciem elementów. Nikt nie wykonuje remontu, jeśli stan lokalu tego nie wymaga. Jedynym argumentem, który może mobilizować do takiej odmiany, jest odświeżenie wnętrza przed nowym sezonem. Regularne remonty pozwalają na oszczędności finansowe, szybsze usuwanie usterek i zwiększenie zainteresowania klientów.

Przebudowa i modernizacja sklepu – czym różnią się od remontu?

W kontekście wszelkich modyfikacji w sklepach należy też poruszyć temat przebudowy i modernizacji. Przebudowa sklepu ma związek z wprowadzeniem zmian, które nie były zaplanowane w pierwotnym planie. Budowa sklepu według projektu mogła okazać się dobra do pewnego momentu, ale pod wpływem zmian rynkowych czy zwiększenia ekspozycji konieczne jest przeprowadzenie większych modernizacji. Jeśli w grę wchodzi przebudowa budynku mowa o zmianie parametrów użytkowych i technicznych. Co to oznacza w praktyce?

Dla przykładu modernizacja budynku użytkowego może obejmować:

  • instalację nowego oświetlenia;
  • montaż klimatyzacji, której wcześniej nie było w obiekcie;
  • wprowadzenie nowych regałów czy kas samoobsługowych;
  • termomodernizację lokalu;
  • zmianę układu pomieszczeń.
Sprawdź:  Piękny trawnik - poznaj sekrety ogrodników

W ten sposób inwestor przyczynia się do poprawy estetyki i komfortu kupujących. Zauważa się zwiększone niezadowolenie klientów w sklepach, gdzie odstępy między regałami nie pozwalają na swobodne poruszanie się. Umożliwienie klientom swobodnego zapoznania się z asortymentem bez konieczności rozpraszania uwagi na kolejki chętnych sprzyja większej sprzedaży. Szybsze obsługiwanie klientów czy udostępnienie sprawnych kas samoobsługowych pozwala na usprawnienie procesów operacyjnych.

Czy modernizacja i przebudowa mają jakieś różnice?

Należy zauważyć, że w świetle prawa pojęcia takie jak przebudowa i modernizacja odnoszą się do tych samych czynności. Każda z nich związana jest z wprowadzeniem zmian wykraczających poza pierwotny projekt budowlany. Stosuje się je zamiennie, co jest w pełni poprawne. Oczywiście przyzwyczajenie inwestorów oraz wykonawców może wprowadzać pewne różnice między tymi pojęciami.

Pierwsza z nich to skojarzenia z przebudową i modernizacją. Pierwsza czynność kojarzy się z typowymi pracami budowlanymi, do których można zaliczyć:

  • zmianę w ustawieniu ścianek działowych;
  • usuwanie starych witryn i montaż nowych;
  • instalację nowych systemów wentylacji czy klimatyzacji.

Natomiast modernizacja częściej kojarzy się z usprawnieniami technologicznymi. Dlatego w przypadku modernizacji sklepu można mówić o:

  • montażu nowych kas samoobsługowych;
  • wprowadzeniu nowego systemu alarmowego;
  • instalacji oświetlenia dla lepszego wyeksponowania asortymentu.

Powiązane artykuły

Leave a Comment