Piękny trawnik – poznaj sekrety ogrodników

Piękny trawnik - poznaj sekrety ogrodników

Trawa wydaje się być rośliną bardzo łatwą w uprawie. Nie mniej jednak może spędzać sen z powiek niejednemu początkującemu ogrodnikowi. Dlaczego trawnik sąsiada jest gęsty niczym dywan i soczyście zielony, a nasz przerzedzony i żółtawy lub bielejący? Jak pielęgnować trawnik? 

Koszenie trawnika to sztuka

Koszenie trawnika to najważniejsza praca umożliwiająca cieszenie się pięknem murawy. Dzięki niej zapewnimy trawnikowi odpowiednią wentylację i cyrkulację wody, które zapobiegają powstawaniu chorób grzybiczych rośliny. Cotygodniowe przycinanie zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy, a tym samym powoduje rozkrzewienie i odmłodzenie darni.  Koszenie, wbrew pozorom, nie jest łatwym zajęciem – trawę trzeba kosić systematycznie, w specjalny sposób. Podczas koszenia pamiętaj o:

  • utrzymywaniu prawidłowej wysokość trawy – ważne jest aby trawa nie wyrosła nadmiernie oraz żeby nie kosić jej tuż przy ziemi. Najlepiej kosić trawę na 1/3 jej wysokości. Idealna wysokość źdźbeł to 5 – 6 cm. Zbyt nisko skoszony trawnik będzie obumierał, ponieważ pozostawiona w glebie łodyga będzie miała utrudniony dostęp do pokarmu. Z kolei zbyt długo nieprzycinana trawa zacznie kwitnąć. Zakwitanie trawy uruchamia w dalszej perspektywie proces jej „łysienia”. Jeżeli z jakiś przyczyn zdarzyło Ci się trochę zaniedbać ogród i trawnik jest bardzo wysoki to należy go stopniowo skracać. Powinno się skracać trawę po kilka centymetrów ponieważ agresywne koszenie nie sprzyja roślinie – osłabia ją i spowalnia proces wzrostu. 
  • wyborze odpowiednich narzędzi do koszenia trawy – to kolejny bardzo ważny czynnik wpływający na wygląd trawnika. Obecnie istnieje wiele bardzo dobrej jakości sprzętów ogrodniczych. Najczęściej używa się kosiarek – najlepszym wyborem będą kosiarki z regulowaną wysokością koszenia, która umożliwia stopniowe skracanie trawnika. Ostrze kosiarki muszą być zawsze dobrze naostrzone. Tępe noże kosiarki spowodują poszarpanie źdźbeł trawy, osłabią roślinę i mogą w konsekwencji doprowadzić do powstawania chorób grzybiczych. Ciekawą propozycją są wielozadaniowe kosiarki traktorowe – maszyny służą do wykonywania wielu prac związanych z pielęgnacją trawnika, oprócz koszeni, mogą też mielić liście, mulczować, a z dodatkowymi akcesoriami sprawdzą się podczas rozsiewania nasion i nawozu, aeracji trawnika, a nawet do odśnieżania. Swego rodzaju ciekawostką są roboty koszące, których głównym zadaniem jest utrzymywanie trawy na stałej wysokości. Taki robot przycina trawnik w niezwykle precyzyjny sposób (minimetr po minimetrze). Wyposażony jest w ostre, wykonane z ciągliwej stali sprężynowej ostrza, które nie uszkadzają rośliny podczas jej przycinania. 
Sprawdź:  ​3 modne pomysły na łazienkę – zobacz nasze propozycje

Co lubi trawa – czyli podstawy pielęgnacji

Wiemy już jak kosić trawę, o czym jeszcze trzeba pamiętać? Do najistotniejszych prac właściciela trawnika należą:

  • podlewanie – trawa jak każda roślina potrzebuje wody. Przyjmuje się, że dla prawidłowego rozwoju potrzebuje 5 litrów na metr kwadratowy. Zaleca się podlewać trawnik obficie dwa razy w tygodniu (częstotliwość ta wzrasta jeżeli panuje upał), najlepiej w godzinach porannych, aby woda miała czas wchłonąć się do gleby zanim wyparuje.
  • nawożenie – należy nawozić trawę 3 razy w roku (pierwszy raz wczesną wiosną, tuż po pierwszym koszeniu, a następnie w czerwcu i pod koniec sierpnia), gdy źdźbła trawy są suche, a gleba lekko wilgotna (na przykład w pochmurny dzień). Stosujemy specjalne nawozy mineralne do trawnika oraz nawozy organiczne (kompost, przekompostowany obornik, torf ogrodniczy).
  • aeracja trawnika – zabieg ten wykonuje się dwa razy w sezonie, polega na nakłuwaniu trawnika w celu jego napowietrzenia, rozluźnienia i ogólnego poprawienia struktury gleby. 
  • wertykulacja trawy – czynność ta polega na nacięciu darni i usunięciu obumarłych resztek z murawy. Zabieg ten przeprowadza się raz w roku, wiosną po pierwszym koszeniu. 
  • grabienie – ta prosta czynność pomaga usunąć z murawy resztki obumarłych roślin, dotlenić darń, poprawić jakość wchłaniania wody. 

Trawa to jedna z najtrudniejszych w utrzymaniu roślin. Piękny trawnik wymaga troskliwej pielęgnacji, doświadczonego opiekuna i wielu godzin pracy. Jeżeli potrzebujesz pomocy to zadbaj o ogród z ogrodygocko.pl. Dzięki współpracy z profesjonalistami nabierzesz niezbędnych umiejętności, a jeżeli nie masz ochoty samemu dbać o murawę to eksperci zrobią to za Ciebie.

Powiązane artykuły

Leave a Comment