Co musimy wiedzieć o promiennikach podczerwieni?

Co musimy wiedzieć o promiennikach podczerwieni

Pośród alternatywnych form ogrzewania budynków odnajdziemy promienniki elektryczne, jak i promienniki podczerwieni. Marketing przedstawia tenże rodzaj ogrzewania jako wygodny, zdrowy, ekologiczny – unikając jednocześnie dyskusji o kosztach czy gwarantując, iż będą one porównywalne z ogrzewaniem węglowym.

Ciężko w to wierzyć, jeśli promienniki wspierane są prądem, jaki do tanich źródeł ciepła nie należy, dlatego też nie każdy chce je wykorzystywać..

Promienniki podczerwieni: jak oddziałują?

Grzałka albo pręt grzewczy zlokalizowany w promienniku opala się do niezwykle dużej temperatury, jednak niższej aniżeli 500oC, w efekcie czego nadaje ona promieniowanie podczerwone będące przekaźnikiem energii. Docierające do naszych ciał, ścian, podłogi, mebli oraz wszystkich przedmiotów wywołuje wzrost ich ciepłoty chociażby w sytuacji, jeśli otaczające je powietrze jest chłodne (powietrze we wnętrzach ocieplanych grzejnikami nie jest ogrzewane bezpośrednio – ogrzewa się od wielkości zajmujących światło podczerwone).

Skąd się bierze fala podczerwona?

Krótkofalowy żarnik kwarcowo-halogenowy umieszczony w naszym urządzeniu to szklana tuleja w której znajduję się żaroodporne włókno wolframowe. Całość jest przeprowadzona gazem szlachetnym. W czasie załączenia narzędzia przepływ siły grzeje włókno wolframowe mające temperaturę 2130° wysyłając falę infraczerwoną. Za żarnikiem znajduje się elektro-polerowany aluminiowy z nutą miedzi reflektor, dzięki któremu wydawane fale są wytyczone na konkretną przestrzeń. Wydzielane ciepło ogrzewa ściany, strop, posadzkę, obiekty również ludzi znajdujących się w miejscu. Wszystko to oszczędza siłę oraz oddaje ją znowu do danego pomieszczenia.

Korzyści wykorzystywania promienników podczerwieni

Ogrzewanie z zastosowaniem promienników podczerwieni ma szereg korzyści. Wykorzystanie promienników ciepła jest niezwykle praktyczne oraz nie wymaga stosowania żadnych paliw. Do ich normalnego działania wymagana jest tylko energia elektryczne. Promiennik IR to palenie czyste oraz ekologiczne, jakie zapewnia oszczędzanie poprzez zmniejszenie rachunków. Podczerwień nie osusza powietrza oraz ma niezwykle dobry wpływ na zdrowie (światło podczerwone używane jest również w medycynie).

Powiązane artykuły

Leave a Comment