Prawdziwym hitem ostatnich lat w dekoracji wnętrz są tynki dekoracyjne. Za ich pomocą można tworzyć niezwykle ciekawe aranżacje. Co ważne, stanowią one doskonałą imitację modnych materiałów wykończeniowych, takich jak beton czy marmur. Oprócz tego dają olbrzymie możliwości dekoracyjne, ponieważ ograniczeniem w tworzeniu różnego rodzaju struktur jest tylko nasza wyobraźnia. Przy czym swoje wizje można realizować samodzielnie. Jak położyć tynk strukturalny? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!
Rodzaje tynków dekoracyjnych
Na rynku dostępnych jest kilka różnych tynków dekoracyjnych. Najbardziej rozbudowany asortyment znajdziemy u marki Magnat, która w swojej linii produktowej Magnat Style oferuje tynki dekoracyjne akrylowe w postaci stiuku perłowego czy wapiennego, marmuru klasycznego Magnat Style, glinki weneckiej czy struktury betonu (drobnoziarnisty tynk mineralny).
Producent oferuje cały system dekoracyjny, w którym znajdziemy zarówno farby podkładowe i tynki dekoracyjne, jak i warstwy zabezpieczające (lakiery rustykalne). Dostępne są one również w całych zestawach, takich jak np. Magnat Style zestaw betonu niebarwionego. To jednak nie koniec, bo na rynku są też inne tynki strukturalne, także dostępne w zestawach.
Na uwagę zasługuje marka Silveno również oferująca kompleksowe rozwiązania z zakresu tynków strukturalnych w tym np. tynki dekoracyjne na bazie pyłu marmurowego i spoiw wapiennych. W sprzedaży dostępne są również zestawy (np. Silveno tynk dekoracyjny trawertyn), w których otrzymujemy specjalne produkty do gruntowania ściany przed tynkowaniem oraz ochrony i dekoracyjny lakier nawierzchniowy. Ostateczny wybór to raczej kwestia gustu, bo sposób aplikacji tynków jest bardzo podobny.
Przygotowanie podłoża pod tynki dekoracyjne
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, zanim przejdziemy do dekorowania ściany tynkiem, jest oczyszczenie i wyrównanie. Jeśli wcześniej na ścianie były położone tapety, to należy je usunąć. Ściana powinna być bowiem jak najbardziej gładka. Następnie trzeba ją zagruntować farbą podkładową. W zależności od wybranego systemu może to być akrylowa Farba Podkładowa Magnat Style albo Grunt Szczepny Silveno.
Podkład ma na celu wzmocnić podłoże i zwiększyć przyczepność tynku. Do kolejnego etapu pracy można przejść dopiero po tym, jak farba gruntująca wyschnie. Co istotne, do samodzielnego położenia tynku dekoracyjnego będzie nam potrzebna packa wenecka, wałek i pędzel. Warto także zaopatrzyć się w mechaniczne mieszadło.
Samodzielna dekoracja ściany
Tynki dekoracyjne są zazwyczaj dostępne w postaci sypkiej i wymagają wcześniejszego rozrobienia z wodą. Przy czym w trakcie przygotowania tynku należy trzymać się proporcji zalecanych przez producenta. Tynk rozrabiamy dopiero po przygotowaniu podłoża. Kiedy masa jest już gęsta, można zacząć ją nakładać na ścianę za pomocą packi weneckiej. Trzeba zadbać o to, aby warstwa była równa i gładka.
Jeśli chcemy uzyskać dodatkowe efekty w postaci szlaczków, mocnych struktur czy wzorów, trzeba je nanieść na tynk przed jego zaschnięciem. Można to robić za pomocą wałków malarskich lub specjalnych gąbek. Po wyschnięciu tynków, co może potrwać do kilkunastu godzin, należy pomalować całą dekorację warstwą lakieru ochronnego.