Budujesz dom? Sprawdź, jaki dach wybrać!

Budujesz dom Sprawdź, jaki dach wybrać!

Budując dom, jednym z elementów, które należy rozważyć, jest dach. Jego rodzaj wpływa bowiem na wygląd budynku, ale także na funkcjonalność. Jakie są rodzaje dachu i który będzie najlepszy? W dużej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji inwestora, jednak poniżej znajdziesz wskazówki, które z całą pewnością pozwolą podjąć właściwą decyzję.

Kształt dachu 

Nie każdy wie, że kształt dachu często jest determinowany przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, obowiązujący na obszarze, na którym posiadamy działkę i pragniemy rozpocząć budowę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby sprawdzić obowiązujące wymogi prawne, zanim przystąpimy do wyboru wymarzonego projektu. Może okazać się bowiem, że na terenie działki można budować jedynie domy z płaskim dachem i blachodachówką o określonym kolorze. Jeżeli natomiast dla terenu, na którym leży nasza działka, nie został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, należy złożyć w urzędzie gminy wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, która określi, jaki kształt może mieć budynek. 

Wśród elementów, które określać będzie miejscowy plan lub decyzja o warunkach zabudowy, można wyróżnić:

  • kształt oraz rodzaj i nachylenie dachu; 
  • położenie dachu względem stron działki; 
  • rodzaj pokrycia (dachówka, blachodachówka) i jego kolorystyka; 
  • możliwość budowy poddasza użytkowego. 

Rodzaje dachów

Można wyróżnić wiele rodzajów dachów. Najpopularniejsze z nich zostaną omówione poniżej. 

Dach płaski 

W przypadku dachu płaskiego występuje niewielki kąt nachylenia jego powierzchni (od 2% do 15%). Konstrukcja jest mało skomplikowana, co powoduje, że dach jest dość tani w budowie. Występują dwie wersje tego rodzaju dachu:

  • wentylowana, w której warstwa izolacyjna jest oddzielona pustą przestrzenią (z niedużymi otworami znajdującymi się w ścianach); 
  • niewentylowana, w której wszystkie warstwy bezpośrednio przylegają do siebie. 

Do największych zalet dachu płaskiego należy fakt, że przestrzeń na poddaszu nie jest ograniczona żadnymi skosami, dzięki czemu znacznie łatwiej ją zaaranżować. 

Dach jednospadowy

Nazywany jest także dachem jednopołaciowym lub pulpitowym. Dach ten ma tylko jedną połać, a od dachu płaskiego różni go stopień nachylenia oraz posiadanie tzw. ściany pulpitowej od wyższej strony budynku. Do zalet dachu jednospadowego należy brak skosów, co powoduje, że w wygodny sposób można zaaranżować poddasze. Najczęściej wykorzystywany jest on w przybudówkach lub długich i wąskich domach, a także w dużych domach, w których tworzy się wówczas kilka brył z dachami na różnych poziomach. 

Dach dwuspadowy

Konstrukcja dachu dwuspadowego składa się z dwóch połaci, połączonych ze sobą w kalenicy równoległej do szerokości budynku. Dach ten jest łatwy w budowie, a przy tym stosunkowo tani. Do jego zalet należy dobre odprowadzanie wody oraz brak załamań, w których mogłoby dochodzić do gromadzenia się zanieczyszczeń. Jest chętnie wykorzystywany zarówno w tradycyjnych domach, jak i w minimalistycznych, nowoczesnych budynkach. 

Dach naczółkowy

Stanowi jedną z wersji dachu dwuspadowego. Posiada tzw. naczółki, czyli ścięte narożniki połaci dachowej, które urozmaicają wygląd budynku. Te specyficzne elementy wzmacniają także brzegi więźby, a w konsekwencji chronią dach przed wiatrem, ułatwiają odprowadzanie deszczówki oraz usuwanie śniegu. Często spotyka się je w typowych, góralskich domach. 

Dach kolebkowy

Dach kolebkowy również stanowi wersję dachu dwuspadowego. Jest on zbudowany z dwóch połaci, które oparte są na kolistej konstrukcji. Nie należy jednak do najtańszych, bowiem jego budowa jest dość problematyczna. Z tego względu decydują się na niego głównie ci, dla których ważny jest oryginalny wygląd budynku. 

Dach czterospadowy

Istnieją dwa rodzaje dachów czterospadowych:

  • dachy kopertowe – posiadają dwie połacie o kształcie trapezu, zbiegające się w podłużnej kalenicy, a także dwie połacie trójkątne (nieco mniejsze od połaci trapezowych), wykorzystywane są w domach, które zaprojektowane zostały na prostokątnym rzucie; 
  • dachy namiotowe – posiadają cztery równe połacie o kształcie trójkąta, które łączą się w jednym punkcie, przez co przypominają piramidę; wykorzystywane są w domach zaprojektowanych na rzucie kwadratowym (ewentualnie wielobocznym). 

Dach mansardowy

Jest to dach o dwóch lub czterech połaciach, przy czym każda z nich ma inny kąt nachylenia – górna jest bardziej płaska, natomiast dolna bardziej stroma. Najczęściej wykorzystuje się go, jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać powierzchnię użytkową poddasza, jednak jego budowa nie jest tania ani łatwa. 

Dach wielopołaciowy

Tworzą go połacie o kształcie trapezu, trójkąta czy równoległoboku, przy czym wszystkie mają ten sam kąt nachylenia. Najczęściej wykorzystuje się je w domach o dużej powierzchni. Są dość drogie i trudne do wykonania. 

Konstrukcja dachowa

Warto zastanowić się także nad materiałem wykorzystywanym do wykonania konstrukcji dachowej. W tym zakresie można rozważyć wiązary prefabrykowane, czyli gotowe elementy wykonane z najwyższej jakości drewna. Cechuje je duża wytrzymałość. Ponadto są bardzo łatwe w montażu, bowiem są one wykonywane w siedzibie producenta, który to przywozi je na plac budowy, gdzie wystarczy zamontować je na wysokości za pomocą specjalnego dźwigu. Dzięki temu czas budowy znacząco się skraca, a swoim wymarzonym domem możemy się cieszyć znacznie wcześniej. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą KASMO – producentem i dostawcą wiązarów dachowych oraz domów szkieletowych.

Powiązane artykuły

Leave a Comment