Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice?

Co trzeba wiedzieć o fotowoltaice - mycie paneli fotowoltaicznych.

Inwestycja w ekologię jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem. Stąd przydomowe instalacje cieszą się coraz większym powodzeniem, dzięki czemu zieloną energię postrzega się jako skuteczny i dobry sposób zaspokajania potrzeb nowoczesnego budownictwa. Wielu inwestorów decyduje się na zaopatrzenie w dobrze dobraną instalację fotowoltaiczną. O czym warto pamiętać, zanim sami zdecydujemy się na zakup i montaż fotowoltaiki? W poniższym artykule podpowiadamy.

Fotowoltaika – co musisz wiedzieć na początek? 

Na wybór właściwej instalacji fotowoltaicznej składa się wiele czynników, a cena modułów waha się w zależności od indywidualnych parametrów budynków. Jeśli przymierzam się do zainwestowania w panele słoneczne, warto zwrócić uwagę na następujące kwestie: 

  • Zwrócenie paneli i kąt ich ułożenia – sposób umiejscowienia paneli słonecznych powinien zależeć od orientacji budynku względem stron świata. Najlepiej, aby nasza fotowoltaika była zwrócona w stronę południa, przy czym za optymalny kąt nachylenia uznaje się przedział od 30 do 40 stopni. 
  • Konstrukcja dachu – im bardziej jest ona skomplikowana, tym trudniej będzie zadbać o efektywne działanie mikroinstalacji. Wynika to z faktu występowania elementów, które znacznie ograniczają przestrzeń, niezbędną do wykonania sprawnie działającego systemu. Szczegóły na temat uwarunkowań montażowych znajdziesz pod adresem: https://sunergo.pl/blog/konstrukcja-pod-panele-fotowoltaiczne-rodzaje/
  • Zacienienie – im większy stopień zacienienia paneli słonecznych, tym bardziej zmniejsza się ich efektywność. Stąd przy wyborze miejsca, w którym będą ulokowane panele słoneczne, warto przemyśleć ich ekspozycję na słońce.
  • Podłączenie instalacji – wybór odpowiedniego systemu PV wymaga także przemyślenia kwestii dotyczących m.in. przejścia kabli i ulokowania inwertera. Dzięki temu unikniemy problemów z instalacją jeszcze na etapie jej montażu.

Jak dbać o fotowoltaikę? 

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne - sprawdź!

Instalację fotowoltaiczną zalicza się do bezobsługowego systemu, który nie wymaga uwagi i wielu działań ze strony jej użytkowników. Jednak aby panele słoneczne działały sprawnie i bezproblemowo, należy właściwie o nie zadbaćWarto przy tym pamiętać, że czyszczenie i odpowiednia konserwacja wymagają regularności. Gruntowne mycie instalacji fotowoltaicznej najlepiej zaplanować na wiosnę, jako że najwięcej zabrudzeń i osadów powstaje zimą. Systematyczna dbałość o czystość paneli wpływa pozytywnie na jakość ich działania. Czyszczenie modułów można przeprowadzić na własną rękę, jednak w razie jakichkolwiek obaw można skorzystać z usług specjalistycznej firmy. Wskazówki na temat mycia paneli znajdziesz na stronie: https://sunergo.pl/blog/mycie-paneli-fotowoltaicznych/.

Sprawdź:  Jaką piłę do cięcia kostki brukowej wybrać?

Instalacja fotowoltaiczna – o tym warto wiedzieć!

Decyzja o zaopatrzeniu budynku w system PV będzie łatwiejsza do podjęcia, jeśli zdamy sobie sprawę z korzyści, jakie niesie za sobą inwestycja w porządną fotowoltaikę! Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych zalet energii elektrycznej pozyskiwanej za sprawą paneli słonecznych: 

  1. Czerpanie z odnawialnych źródeł energii – korzystanie z niewyczerpalnego źródła energii sprawia, że eksploatacja paneli fotowoltaicznych jest darmowa, a koszt energii wynika przede wszystkim z ceny zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Ponadto uniezależnienia się od dostawców energii elektrycznej będzie skutkowało obniżeniem rachunków za prąd. Więcej o opłacalności fotowoltaiki dowiesz się ze strony: https://sunergo.pl/.
  2. Możliwość wykorzystania nadwyżek prądu – fotowoltaika to skuteczna inwestycja na cały rok, jednak ilość produkowanej energii jest różna dla poszczególnych pór roku. Energię elektryczną produkowaną w nadmiarze najlepiej przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej, dzięki czemu będziemy mogli skorzystać z magazynowanego prądu w okresie zmniejszonej wydajności systemu PV. 
  3. Ochrona środowiska – zainwestowanie w fotowoltaikę wiąże się z niewielką ingerencją w środowisko naturalne, a tym samym zmniejszeniem zanieczyszczeń oraz pyłów przedostających się do atmosfery.

Powiązane artykuły

Leave a Comment