Do czego wykorzystywana jest minikoparka?

Kopanie w gruncie, gdy nie masz zbyt wiele miejsca dookoła może być naprawdę trudne i uciążliwe. Szczególnie jeśli nie masz do dyspozycji odpowiedniego sprzętu. Wtedy praca może trwać znacznie dłużej, co spowoduje wzrost kosztów oraz konieczność zaangażowania większych zasobów ludzkich. W takiej sytuacji niezbędna jest minikoparka, bo jej kompaktowy rozmiar w połączeniu z wydajnością na pewno przyspieszą wykonanie niejednego zadania. Przekonaj się, do czego warto wykorzystywać tę maszynę.

Co to jest minikoparka?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup minikoparki, dowiedz się, czym dokładnie jest ta maszyna budowlana. Przede wszystkim jej konstrukcja nie różni się od wielu typowych koparek. Jednak najważniejsze jest to, że jest znacznie mniejsza i należy do samojezdnych maszyn. Minikoparka może też być wyposażona w wymienny osprzęt roboczy np. młot hydrauliczny, nożyce czy widły, co jeszcze bardziej zwiększa jej możliwości.

Jakie zastosowanie mają minikoparki?

Kompaktowa budowa minikoparki sprawia, że to bardzo przydatna maszyna podczas prac związanych z budową oraz remontem ogrodów, prywatnych posesji, dróg, chodników, parków, placów zabaw i wielu innych obiektów. Szczególnie chętnie są wybierane do drobnych prac ziemnych oraz zadań, które wymagają dużej precyzji. W zależności od zadania, jakie trzeba wykonać, można dołączyć odpowiedni osprzęt i z jego pomocą wykonać różne zadania np.:

  • karczowanie drzew i krzewów,
  • wyrównanie terenu,
  • wykopanie korzeni, przesadzenie bądź kształtowanie terenu,
  • odśnieżanie i usuwanie śmieci z miejsc publicznych,
  • układanie kostki brukowej, murków oporowych czy chodników,
  • przygotowania miejsca do szamba lub oczka wodnego,
  • wykopanie rowów melioracyjnych, fundamentów, drenażów oraz kanalizacji.

Dlaczego warto korzystać z minikoparki?

Zastanawiasz się, czy na pewno warto kupić minikoparkę? Ze względu na kompaktowy rozmiar oraz ogromną zwrotność to naprawdę przydatna maszyna, która ma wiele zalet. Oczywiście jedną z najważniejszych jest to, że ze względu na niewielką wagę można nią manewrować z większą łatwością – nawet na wąskim obszarze. Tym samym minikoparka to doskonała alternatywa dla dużych i znacznie cięższych maszyn budowlanych.

Mimo że minikoparka jest tak mała i ma udźwig na poziomie 15 ton, to i tak jest bardzo wydajna. Dzięki temu umożliwia wykonywanie wielu zadań związanych z kopaniem, ładowaniem, transportowaniem itp. Właśnie to wpływa na ogromne możliwości i szerokie zastosowanie minikoparki.

Oczywiście ważną zaletą minikoparki jest również stabilność i małe ciśnienie na grunt. Dodatkowo maszyna ma krótką platformę obrotową i gąsienicową, która może być wykonana z gumy bądź stali. W prowadzeniu minikoparki pomaga także dwustronna automatyczna skrzynia biegów oraz kołowe podwozie. Nie będziesz też mieć problemów z przewożeniem minikoparki – wystarczy wykorzystać do tego samochód dostawczy, lawetę bądź przyczepę.

Nowa czy używana minikoparka – co warto kupić?

Do dyspozycji masz zarówno nowe minikoparki, jak i używane modele. Tak naprawdę to jedynie od Ciebie zależy, na którą z tych opcji chcesz się zdecydować. Na pewno zaletą nowych maszyn jest to, że otrzymujesz kilkuletnią gwarancję od producenta. Jednak musisz też spodziewać się dość wysokich cen. W przypadku używanych minikoparek nie będziesz mieć problemów ze zmieszczeniem się w ustalonym budżecie, bo do wyboru masz naprawdę wiele różnych minikoparek. Wśród nich są nowsze modele, a także te nieco starsze. Sam zdecyduj, która z tych opcji jest dla Ciebie korzystniejsza – weź wtedy pod uwagę nie tylko cenę, ale również intensywność eksploatacji, możliwości danego modelu oraz zastosowanie.

Powiązane artykuły

Leave a Comment