Instalacja próżni centralnej – co musisz o niej wiedzieć?

Instalacja próżni centralnej – co musisz o niej wiedzieć

Instalacje wykorzystujące pompy próżniowe stosuje się w wielu gałęziach przemysłu. Są niezbędne w produkcji opakowań i wyrobów aluminiowych czy obróbce materiałów. Niezwykle cenione są też w przetwórstwie spożywczym. Dużym uznaniem cieszą się instalacje próżni centralnej, w których liczne współpracujące ze sobą pompy próżniowe zastępowane są jednym, centralnym systemem. Jakie są wady i zalety tego rozwiązania? Co trzeba o nim wiedzieć?

Centralna próżnia – charakterystyka i wymagania

Instalacje próżni centralnej wykorzystują przeznaczone do tego pompy próżniowe (takie jak te: https://www.sprezarki-techem.com.pl/pl/pompy-prozniowe-serii-uv,73.htm). Próżnia centralna wymaga konkretnych decyzji projektowych, które wpływają na kształt całej instalacji.

Przede wszystkim centralna próżnia działa wyłącznie w trybie pracy ciągłej. Do prawidłowego funkcjonowania systemu wymagana jest też stosunkowo rozbudowana instalacja, a więc też odpowiednio duża hala lub pomieszczenie. Oprócz tego należy uwzględnić typ materiału, środowisko, w którym pracują pompy próżniowe (a w szczególności temperaturę otoczenia i wysokość bezwzględną) i wiele innych czynników dotyczących samej próżni, wykorzystywanych urządzeń i przewidywanej charakterystyki pracy. Mają one bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całej instalacji.

Instalacja próżni centralnej jest skomplikowana i wymaga dobrze przemyślanego projektu. Jednak korzyści, które niesie ze sobą zastosowanie pompy próżniowej w próżni centralnej są zdecydowanie warte poniesionych nakładów.

Zalety próżni centralnej

Odpowiednio zaprojektowana instalacja próżni centralnej w porównaniu do standardowych rozwiązań z wieloma pompami próżniowymi w perspektywie długoterminowej cechuje się zauważalną energooszczędnością i mniejszymi kosztami eksploatacji. Wynika to z faktu, że próżnia centralna nie korzysta z tak wielu urządzeń. To z kolei przekłada się na mniejsze koszty przeglądów. Skutkuje to też zauważalnym ograniczeniem kosztów obsługi urządzeń (do obsługi nie potrzeba tak wielu pracowników) i mniejszym ryzykiem powstania usterki.

Czy warto zainwestować w instalację próżni centralnej?

Z powyższych argumentów wynika, że zaprojektowanie i instalacja próżni centralnej niosą ze sobą konieczność uwzględnienia wielu czynników, w tym bezpośrednio wpływających na pracę dedykowanej pompy próżniowej. Choć proces ten jest kosztowny i skomplikowany, w perspektywie średnio- i długoterminowej instalacja próżni centralnej pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy i pracy obsługującej maszyny kadry.

Sprawdź:  Jak wybrać najlepszego producenta bram garażowych i przemysłowych?

Pompy próżniowe w instalacji próżni centralnej

Jeśli planujesz instalację próżni centralnej w Twoim przedsiębiorstwie, koniecznie skonsultuj się ze specjalistami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie pompy próżniowe i zapewnią wsparcie merytoryczne od etapu projektowania do finalizacji zlecenia. Sprawdź ofertę na stronie: https://www.sprezarki-techem.com.pl/.

Może Cię zainteresować również: https://web-web.pl/prowadzenie-firmy/jak-wyglada-montaz-komory-chlodniczej/axne_ctfr

Powiązane artykuły

Leave a Comment