Lawenda jest niezwykle dekoracyjnym półkrzewem – ma śliczne fioletowe kwiaty i cudowny zapach. Jest chętnie sadzona w ogrodzie, tworzy gęste kępy, które są prawdziwą ozdobą ogrodu. Jej popularność jest spowodowana także zastosowaniem kulinarno-leczniczym – pomaga przy przeziębieniach i stanach zapalnych gardła. Aby rosła obficie i zachowała swój kształt, należy ją regularnie przycinać. Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat łysieją w środku i bardzo tracą na urodzie. Zdaniem ogrodników przycinanie lawendy jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki przycinaniu kwitnienie jest obfitsze i lawenda prezentuje się okazale.
Przycinanie lawendy – co warto wziąć pod uwagę?
Coroczne przycinanie lawendy można rozpocząć już od połowy marca. Wiosną usuwa się chore, uszkodzone i złamane pędy, a pozostałe przycina się w taki sposób, aby uformować ładny kształt. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy, zapobiegające powstaniu łysego gniazda. Latem można przyciąć przekwitające kwiatostany, co pobudza roślinę do ponownego kwitnięcia.
Przycinanie lawendy powinno odbyć się również w połowie września. Należy wybrać ciepły, pochmurny dzień. Cięcie jesienne sprzyja hartowaniu lawendy i przygotowuje ją do zimy. Zdaniem ogrodników przycinanie lawendy jesienią jest korzystniejsze, ponieważ nie ma ryzyka uszkodzenia młodych pąków kwiatowych. Przycina się młode niezdrewniałe pędy lawendy. Długość pędów skraca się o połowę i trzeba uważać, aby nie przeciąć za krótko, ponieważ może to doprowadzić do różnych chorób i do utraty krzewu.
Podczas przycinania lawendy należy zachowywać kształt kuli. Jest to najlepsza forma krzewu dla lawendy, ponieważ umożliwia dostęp powietrza z każdej strony rośliny, co zapewnia równomierny dostęp słońca. Przycinanie starego lub zaniedbanego krzewu lawendy powinno być radykalne, do 1/3 wysokości pędów.
Formowanie lawendy
Przycinanie lawendy ułatwia formowanie kształtu półkrzewu. Bardzo ważne jest to, aby proces formowania krzewu rozpocząć zaraz po posadzeniu. Młode rośliny należy skrócić o połowę, dzięki temu wypuszczą nowe pędy i utworzą piękną koronę.
Kwitnienie lawendy
Lawenda kwitnie przez długi czas – pięknymi kwiatami możemy cieszyć się od czerwca do października. Jest bujnie ulistniona i odporna na mróz. Osiąga do 50 cm wysokości. Należy ją wysiać wiosną. Lubi stanowiska słoneczne i bogate w wapń. Lawenda przepięknie wygląda w towarzystwie róż. Nadaje się na skalniaki i skarpy. Można ją uprawiać w donicach, np.: na balkonie, czy tarasie.
Lawenda jest jedną z najpopularniejszych roślin ogrodowych i balkonowych. W naszym klimacie bez problemu osiąga swoje naturalne rozmiary i dekoracyjny, cieszący oko wygląd. Swoim zapachem wabi pszczoły, trzmiele i motyle. Odstrasza komary, mrówki, kleszcze i mszyce. Posadzenie całego rządku lawendy sprawia, że zmniejsza się ilość wymienionych powyższych nielubianych gości w ogrodzie. Lawenda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów. Zasuszony bukiet lawendowy skutecznie odstrasza mole.
Sekrety uprawy lawendy i jej właściwości lecznicze
Lawenda to roślina szczególna – ma piękne kwiaty, pachnie i ma mnóstwo właściwości leczniczych. Warto ją mieć w ogrodzie, na tarasie, a nawet na balkonie. Jest dekoracyjna i niezbyt trudna w uprawie, kojarzona głównie ze stylem rustykalnym i prowansalskim. To wiecznie zielony krzew. Istnieje 300 odmian lawendy, ale najpopularniejsza jest lawendę wąskolistną (angielska), pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego. Często uprawia się lawendę francuską. Lawenda w zależności od odmiany kwitnie od czerwca do października.
Podstawowe wymagania uprawne dla lawendy
Lawenda to piękna roślina o niezwykle urokliwych fioletowych kwiatach tworzących gęste kępy będące prawdziwą ozdobą ogrodu. Dorasta nawet do metra wysokości. Jednym z powodów jej popularności w ogrodach jest długi okres kwitnienia. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne powinno być przycinanie lawendy. Popularność tej krzewinki spowodowana także zastosowaniem kulinarno-leczniczym – pomaga przy przeziębieniach i stanach zapalnych gardła. Lawendę można z powodzeniem uprawiać w naszym chłodniejszym niż śródziemnomorskim klimacie. Potrzebuje nasłonecznionego stanowiska, nachylonego w stronę południa lub zachodu. Najpiękniejsze rośliny uzyskuje się na glebie piaszczysto-gliniastej, raczej z tendencją do wysychania niż zwiększonej wilgotności, o lekko zasadowym odczynie około 7 ph. Do zobojętnienia gleby w ogrodzie można użyć dolomitu.
Nie tylko do ogrodu
Miłośników lawendy ucieszy fakt, że brak ogrodu nie jest problemem, jeżeli chcą cieszyć się widokiem pięknych fioletowych kwiatów lawendy. Krzewinkę można uprawiać w donicach/pojemnikach na balkonie lub tarasie oraz w domowych wnętrzach. Miejsce, w którym ustawiona będzie lawenda, powinno być nasłonecznione i w jak najjaśniejszym pomieszczeniu. Przycinanie lawendy jest koniecznością, jeżeli uprawiamy ją poza ogrodem. Krzewy sadzone w donicach należy kontrolować także pod względem suchości podłoża i z umiarem podlewać. Zbyt wiele wody powoduje gnicie korzeni. Lawenda potrafi wytrzymać niewielkie okresy suszy. Ogrodnicy twierdzą, że lepsze dla lawendy jest jej przesuszenie niż zbyt wielkie podlewanie.
Dlaczego ważne jest przycinanie lawendy?
Nieprzycinane krzewinki z biegiem lat łysieją w środku, co negatywnie odbija się na ich walorach estetycznych. Zdaniem ogrodników przycinanie lawendy jest najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dzięki przycinaniu lawendy kwitnienie jest obfitsze, a krzewinka prezentuje się naprawdę okazale i wzbudza zachwyt właścicieli. Cięcie można przeprowadzać wiosną i na jesieni. Przycinanie lawendy to pozbawienie rośliny łodyg i kwiecia, na wysokości, do której sięgają liście. W rezultacie krzewy zyskują optymalne warunki do kolejnego kwitnienia. Efektem przycinania lawendy są estetyczne kępy liści na zagonie. Nie wolno ciąć zbyt nisko, na poziomie zdrewnienia łodyg, bowiem pozbawia się w ten sposób roślinę możliwości kwitnienia.
Właściwości lecznicze lawendy
Prawidłowe przycinanie lawendy ma znaczenie dla zachowania jej właściwości leczniczych. Chroni przed infekcjami i insektami. Jej piękny zapach rozchodzi się po domu, tarasie lub ogrodzie. Współczesna medycyna potwierdza właściwości zdrowotne omawianej krzewiny. Herbata z kwiatów lawendy ma działanie uspokajające i nasenne oraz łagodzi objawy zaburzeń pokarmowych, np.: wzdęć, skurczy jelit. Lawendę stosuje się w aromaterapii – jej olejek ma właściwości relaksujące oraz w kosmetyce. Produkuje się z niej mydła, żele do kąpieli, sole kąpielowe, które doskonale odkażają skórę, zapobiegają grzybom i działają przeciwbakteryjnie oraz wprowadzają człowieka w stan relaksu, ułatwiają wyciszenie po emocjonalnym dniu i zaśnięcie.
Napar z lawendy pomaga w łagodzeniu bólu miesiączkowego, kaszlu oraz przy stanach zapalnych układu moczowego. Masaż z wykorzystaniem olejku lawendowego pobudza krążenie. Zastosowanie w poprawianiu zdrowia i samopoczucia mają także suche kwiaty lawendy, które można dosypać do kąpieli i poczuć ich zbawienny wpływ na skórę, ukrwienie tkanek i układ nerwowy. Lawendę można dodać do wypieków, co wzbogaca ich smak.
Bukiety z lawendy
Kwiaty lawendy to przepiękna dekoracja wnętrza. Z ususzonych kwiatów można wykonać wianek i powiesić pod sufitem. Bukiety z ususzonych kwiatów mogą przetrwać wiele miesięcy i rozprowadzać po domu piękny zapach. Na problem z molami i innymi szkodnikami ubrań rozwiązaniem są włożone do płóciennego woreczka pokruszone łodygi i kwiaty lawendy. Wykorzystuje się je do aromatyzowania szafy i odstraszania moli, mszyc i komarów. Znakomicie działają świece zapachowe – niechciane owady nie pojawiają się i nie zakłócają spokoju domowników.
Bukiety lawendowe to doskonały pomysł na prezent dla siostry lub przyjaciółki. Lawenda jest łatwa w uprawie. Od czasu do czasu trzeba jedynie przyciąć lawendę. Za ten niewielki wkład pracy, odwdzięcza się pięknymi, fioletowymi kwiatami, które mają cudowny i odstraszający owady aromat. To idealna roślina nawet dla początkującego miłośnika ogrodnictwa.
uwielbiam zapach lawendy. przypomina mi czasy młodości, zwłaszcza że już teraz ma sie troche lat.