Zestaw hydroforowy, nazywany też popularnie hydroforem składa się z takich elementów jak: zbiornik ciśnieniowy pompa, presostat i niezbędne zawory. Całe urządzenie umożliwia sprawne korzystanie z wody przy zachowaniu jej prawidłowego ciśnienia. Jak pracuje hydrofor i dlaczego jest tak ważny? Gdzie jest najczęściej stosowany i z jakiego powodu?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- Gdzie kupić pompy hydroforowe
- Gdzie kupić zbiornik przeponowy
- Pompy hydroforowe w sklepie ogrody24.pl- dlaczego wato w nie zainwestować?
Hydrofor to urządzenie użyteczne na działkach, gdzie nie ma bezpośredniego podłączenia do wodociągu. W takim przypadku można pobierać wodę ze studni a zestaw hydroforowy ułatwi pobieranie wody wprost do domowego kranu. Popularnie hydroforem określa się albo zbiornik ciśnieniowy będący częścią zestawu lub cały zestaw, którego elementy wymieniliśmy powyżej.
Zestaw hydroforowy – najważniejsze informacje
Hydrofor to zestaw, na który składają się: zbiornik ciśnieniowy wraz z pompą, presostatem i zaworami. Wymienione elementy tworzą układ, którego zadaniem jest usprawnianie korzystania z wody, poprzez utrzymywanie właściwego stałego ciśnienia w rurach przydomowej sieci hydraulicznej (ZBIORNIK PRZEPONOWY 200L PIONOWY ZBOS HYDRO VACUUM). Zestaw nazywany hydroforem stosuje się nie tylko na działkach budowlanych, gdzie nie ma bezpośredniego podpięcia do wodociągów, ale także działkach, gdzie system hydrauliczny jest niezbędny do sprawnego pobierania wody.
Jak wybrać hydrofor najlepiej dostosowany do naszych potrzeb?
Na rynku dostępne są zbiorniki hydroforowe różnego rodzaju. Trzeba się chwilę zastanowić, aby wybrać ten najlepszy. Warto pamiętać, że nie musimy się na wszystkim znać i nie musimy od razu podjąć decyzji o zakupie konkretnego modelu hydroforu. Warto najpierw nieco pogłębić naszą wiedzę i dopiero potem dokonać określonego zakupu. Nie wolno też zapominać o tym, że zestaw hydroforowy musi zostać zamontowana właściwie. Wszystko po to, aby działał on w prawidłowy sposób. Ponadto wielkość zestawu musi zostać dobrana pod nasze potrzeby, w innym przypadku, źle dobrany zestaw szybciej się wyeksploatuje i konieczna będzie wymiana na nowy. To z kolei pociąga za sobą kolejne koszty, a tego zwykle chcemy uniknąć. Przy zakupie zestawu hydroforowego należy również pamiętać, o tym, że kupowany przez nas zestaw powinien posiadać atest Państwowego Zakładu Higieny, który dopuszcza jego konkretne elementy do kontaktu z wodą pitną. Chodzi tu o to czy materiał membrany oraz powłoka wewnętrzna zbiornika posiadają właściwe atesty. Należy zwracać na to szczególną uwagę podczas zakupu zestawu hydroforowego.
Dlaczego pojemność oraz nowoczesność zestawu hydroforowego mają tak duże znaczenie?
Zbiorniki hydroforowe dostępne na rynku mają różną pojemność. Waha się ona od kilku do ponad 100 litrów. Dzięki temu bez trudu dopasujemy hydrofor do naszych indywidualnych potrzeb. W przypadku dużych zestawów hydroforowych, musimy mieć na względzie, gdzie chcemy taki zestaw umieścić. Natomiast małe hydrofory możemy umiejscowić nawet w konkretnym pomieszczeniu użytkowym i sprytnie go zasłonić. Hydrofory o niewielkiej pojemności mają budowę kompaktową, a co za tym idzie są łatwe w montażu. Pojemność zestawu jest zależna nie tylko od naszych potrzeb, ale także jest uzależniona od wielkości domowej instalacji. Rozmiar zbiornika musi być do niej dostosowany, a z kolei jego wielkość przekłada się na ciśnienie wody. Przy zakupie hydroforu warto także zwracać uwagę na kwestie związane elektroniczną możliwością nadzorowania zestawu. Nowoczesne zestawy hydroforowe posiadają taką możliwość. Dzięki temu ustawienie ich pracy jest o wiele łatwiejsze niż w tradycyjnych zestawach, gdzie trzeba robić to ręcznie.
Działanie hydroforu w praktyce
Wiele osób dopiero w trakcie zakupu hydroforu, zaczyna zastanawiać się jak działa ten sprzęt. W wielkim skrócie i prostymi słowami wygląda to następująco: woda do hydroforu wprowadzana jest za pomocą pompy hydroforowej, która pompuje wodę do zbiornika, do odpowiedniego poziomu. Wyróżniamy dwa rodzaje pomp: samozasysające oraz głębinowe. Pompy samozasysające są dość głośne, w dodatku montowane są na powierzchni zbiornika lub tuż obok niego. Co ważne pompy samozasysające pobierają wodę z głębokości około 7 metrów. Pompy głębinowe są bardziej wydajne i polecane w przypadku, gdy wodę trzeba pompować z głębokości większej niż wspomniane 7 metrów. Wracając do działania zestawu- wpompowana do zbiornika woda spręża znajdujące się w zbiorniku powietrze. Ciśnienie w zbiorniku wzrasta wraz z wodą. Ciśnienie spada w momencie odkręcenia kranu i odpływu wody. Pompy działają według określonego schematu- kilka razy w określonym czasie. Informacje o tym znajdziemy w dokumentach od producenta.
Hydrofor – zakupy stacjonarne czy sklep online?
To zależy od stanu naszej wiedzy oraz indywidualnych upodobań. Nie bez znaczenia jest też opinia dotycząca szczególnie sklepu internetowego, gdzie możemy kupić zestaw hydroforowy. Pompy hydroforowe w sklepie ogrody24.pl czy też całe zestawy posiadają odpowiednie atesty. Mają różne wielkości i są sprzedawane w korzystnych cenach. Jeśli dokładnie wiemy, jakiego zestawu potrzebujemy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać zakupu hydroforu przez Internet z opcją dostawy pod nasze drzwi. Nie musimy się wtedy martwić kwestiami transportu zakupionego zestawu ze sklepu na działkę.