Płyty gipsowo-kartonowe to elementy składowe systemu suchej zabudowy. Aby płyty te spełniały swoje funkcje, należy dobrać je w odpowiedni sposób. Wszystko zależy od pomieszczenia, w którym będą one montowane a także od warunków w nim panujących. Jaki jest najpopularniejszy podział płyt gipsowo-kartonowych oraz jak wybrać najlepszą opcję dla siebie?
Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych
Główny podział płyt gipsowo-kartonowych dzieli je wg. właściwościami. Z tego względu dzielą się one na:
- płyty standardowe – rekomendowane przede wszystkim do pomieszczeń, w których wilgotność powietrza nie przekracza 70%.
- płyty wodoodporne – idealnie nadają się do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność (świetnie sprawdzą się na przykład w łazience).
- płyty ognioodporne – stosowane w pomieszczeniach o wysokich wymaganiach ochrony przeciwpożarowej.
- płyty wodoodporne o właściwościach ognioodpornych – zapewniające połączenie znacznej odporności na ogień oraz wilgoć.
Dostępnych jest również wiele specjalistycznych rodzajów płyt g-k. Przykładem mogą być płyty zapewniające ochronę przed promieniowaniem rentgenowskim. Dobór płyt związany jest głównie z ich konkretnym przeznaczeniem, dlatego też warto przed kupnem zapoznać się z ich właściwościami – więcej dowiesz się na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl.
Korzyści płynące z systemu suchej zabudowy
Sucha zabudowa to przede wszystkim szybkość montażu. Każda, nawet najmniej doświadczona osoba, jest w stanie poradzić sobie z projektem obejmującym wykorzystanie płyt gipsowo-kartonowych. Sposoby ich układania są bowiem bardzo proste.
Wyróżnia się dwie główne opcje: układanie z wykorzystaniem kleju – metoda ta stosowana jest w przypadku równych ścian lub (nieznacznie bardziej wymagająca opcja) układanie na stalowej konstrukcji nośnej. Płyty gipsowo-kartonowe dostępne są w wielu różnych wymiarach, co zdecydowanie usprawnia wykańczanie wnętrz. Ponadto można je w bardzo prosty sposób obrabiać (na przykład przycinając nawet zwykłym nożem).