Krążki ścierne i ich zastosowanie

Krążki ścierne i ich zastosowanie

Krążki ścierne to jedno z podstawowych narzędzi ściernych. Stosowane są powszechnie do szlifowania bardzo zróżnicowanej gamy materiałów.

Do szlifowania mechanicznego

Krążki ścierne przeznaczone są głównie do szlifowania mechanicznego z użyciem szlifierek mimośrodowych lub rotacyjnych: kątowych, pionowych i do szlifowania ścian (wysięgnikowych, tzw. „żyraf”). Oczywiście, incydentalnie mogą być też wykorzystane do szlifowania ręcznego niewielkich powierzchni, tj. tylko w wypadku, gdy z jakiegoś powodu nie są dostępne specjalnie do tego przeznaczone arkusze ścierne. Najczęściej wykorzystywana w przemyśle średnica omawianych narzędzi to 150 mm, natomiast do użytku przez amatorów D.I.Y używane są krążki ścierne 125 mm. Produkowane są przez różnych producentów, w tym przez cenioną markę Klingspor.

Wykonanie dostosowane do przeznaczenia

Wykonanie omawianych narzędzi ściernych jest przez producentów uzależniane od ich przeznaczenia materiałowego. Najlepszym przykładem tego są krążki ścierne 125 marki Klingspor. W portfolio produkcyjnym znajdują się krążki szlifierskie do obróbki powierzchniowej bardzo dużej gamy materiałów: od drewna, przez stal i metale, do szpachli, farb, a nawet szkła i gumy. Na ich podłoża, w zależności od wymaganej wytrzymałości na rozrywanie i elastyczności, stosowane są papiery, płótna, fibry, folie, włókniny, siatki oraz gąbki. Ponieważ większość użytkowników tych narzędzi wykorzystuje w swojej pracy krążki o podłożu papierowym, często są one określane przez nich jako papier ścierny krążki lub papier ścierny krążki 125.

Krążki do szlifowania pokrywa się ziarnami ściernymi albo z elektrokorundu, elektrokorundu ceramicznego czy cyrkonowego, albo z węglika krzemu. Wybór ziarna ściernego jest ściśle skorelowany z materiałem do jakiego obróbki  krążek ścierny został zaprojektowany. I tak krążki do szlifowania z ziarnem elektrokorundowym mają przeważnie uniwersalne zastosowania. Można nimi szlifować i drewno, i metale, i farby czy szpachle. Poleca się je do obróbki powierzchni drewnianych. Z kolei elektrokorund cyrkonowy sprawdza się w szlifowaniu metali i twardych gatunków drewna. Zaś krążki szlifierskie zawierające elektrokorund ceramiczny to narzędzia do obróbki metali i drewna egzotycznego o bardzo dużej twardości oraz gęstości. Należy tu zauważyć, że odmienne możliwości obróbcze dają krążki do szlifowania zawierające węglik krzemu. To ziarno ścierne sprawdza się m.in. w szlifowaniu szkła, materiałów mineralnych, w tym betonu, jak również miękkich, np. gumy.

Sprawdź:  Jak budować domy szybko i solidnie?

Krążki szlifierskie standardowo produkuje się w granulacjach od 24 do 3000. Dokładny zakres granulacji zależy od materiałów, do których szlifowania dany krążek ścierny ma być używany, jak też od rodzaju obróbki, którą można nim wykonać. Dlatego, biorąc pod uwagę rodzaj tej obróbki, krążek ścierny może mieć czworakie przeznaczenie – albo tylko do szlifowania zgrubnego, albo do szlifowania zgrubnego i międzyoperacyjnego, albo do szlifowania zgrubnego, międzyoperacyjnego i wykończeniowego, albo międzyoperacyjnego i wykończeniowego.

Czyste środowisko pracy

Krążki ścierne 125, 150 lub 225 mm mają tzw. otwory odpylające, które służą do odsysania pyłu podczas szlifowania i przeznaczone są do szlifierek z zintegrowanymi systemami odpylającymi. Układy tych otworów zostały znormalizowane i oznaczone jako GLS 1, GLS 2, GLS 3 itd. Dzięki temu papier ścierny krążki, w tym także papier ścierny krążki 125, spełnia wymagania przepisów BHP dotyczące zachowania czystego środowiska pracy, wolnego od pyłu szlifierskiego. W przypadku takich narzędzi jak papier ścierny w formie krążków 125 mmm usuwanie pyłu wpływa pozytywnie na ich żywotność. Ogranicza bowiem zapychanie się tych narzędzi drobinami pyłu, co pozytywnie wpływa na jego przebieg i uzyskaną jakość powierzchni.

Powiązane artykuły

Leave a Comment