Bezpieczeństwo wykonawcy podczas codziennego malowania ścian

Bezpieczeństwo wykonawcy podczas codziennego malowania ścian

Malowanie ścian wydaje się zajęciem, które wymaga zwracania uwagi przede wszystkim na wybór odpowiedniej farby oraz samą technikę malowania. Warto jednak pamiętać, że farby do wnętrz to mimo wszystko substancje chemiczne. Dlatego też należy przywiązywać szczególną wagę do kwestii związanych z bezpieczeństwem, zwłaszcza jeśli jesteś narażony na codzienną styczność z tego rodzaju produktami. W jaki sposób dbać o zdrowie, zajmując się malowaniem? Przeczytaj!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przygotować się do bezpiecznego malowania,
  • jakie produkty wybierać, aby były bezpieczne dla zdrowia.

Wykonawcy, którzy na co dzień zajmują się malowaniem wnętrz, często zmagają się z takimi problemami, jak np. zawroty i bóle głowy, duszności, a nawet mdłości czy omdlenia. Oczywiście może to być wynik przepracowania – malowanie ścian jedynie wydaje się czynnością wymagającą niewielkiego wysiłku. Częściej jednak winne są nieodpowiednie farby, które – mimo, że są wodorozcieńczalne – zawierają szkodliwe dla zdrowia rozpuszczalniki oraz plastyfikatory, uwalniające się nie tylko podczas malowania, ale również w trakcie wysychania. Jak zatem wybrać zdrową farbę do ścian, która zapewni Ci bezpieczną pracę, oraz odpowiednio przygotować pomieszczenie do malowania? Dowiesz się z naszego artykułu.

Malowanie ścian – jak się do niego zabrać, aby było bezpieczne?

Istnieje kilka – poza wyborem zdrowej farby do malowania ścian – czynników, które mają najistotniejszy wpływ na proces malowania i zdrowie malującego. Jak więc należy się przygotować do tego procesu, aby jak najlepiej zadbać o swój organizm? Przeczytaj:

  • przewietrz mieszkanie przed malowaniem,
  • pamiętaj o używaniu środków ochrony osobistej (ubranie robocze, rękawiczki, okulary, nakrycie głowy),
  • w miarę możliwości używaj wałka na przedłużaczu (dzięki temu będziesz mniej obciążać kręgosłup),
  • staraj się wybierać taką farbę, którą możesz nabierać bezpośrednio z wiadra z włożoną kratką malarską – dzięki temu unikniesz przelewania z ciężkich wiader do kuwet – stosuj więc wiadra, do których mieści się wałek 25cm (takie wiadra stosuje np. firma Caparol).
  • po podeschnięciu malowanej ściany możesz przewietrzyć mieszkanie, aby wymienić powietrze w pomieszczeniu.
Sprawdź:  Moduł bluetooth - nieograniczone możliwości wykorzystania

Jak wybrać zdrową farbę profesjonalną?

Wszystkie powyższe wskazówki nie zdadzą się jednak na wiele, jeśli wybierzesz nieodpowiednią farbę profesjonalną. Nie wszystkie są bowiem tak samo bezpieczne dla zdrowia. Co prawda obecnie zawartość rozpuszczalników w farbach wodorozcieńczalnych jest regulowana prawnie (może wynosić maksymalnie 30 g na każdy litr farby), jednak nie znaczy to, że taka ilość jest bezpieczna dla zdrowia. Taka ilość rozpuszczalników, które odparowują podczas malowania i wysychania, dostaje się do układu oddechowego i przez pęcherzyki płucne do krwioobiegu, wywierając negatywny wpływ na cały organizm. Jakie zdrowe farby do ścian warto więc wybierać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na oznaczenia, które znajdują się na opakowaniu farby, którą wybierasz do malowania wnętrza. Pierwszym będzie zawartość LZO (lotnych związków organicznych). Im mniej będzie ich zawierać farba do wnętrz, której użyjesz, tym lepiej dla Twojego zdrowia. Jeśli bowiem sięgniesz po farbę, która zawiera maksymalną dopuszczalną ilość LZO, czyli wspomniane już 30 g/l, to przy założeniu, że pracujesz 6 h dziennie, w ciągu roku Twoje płuca przewentylują aż… 15 l rozpuszczalników! Pamiętaj, że LZO przedostają się do całego organizmu, nie tylko do płuc. Dlatego tak ważne jest, aby wybierać farby o jak najniższej (poniżej 30 g/l) lub możliwie absolutnie ograniczonej obecności LZO.

Drugim oznaczeniem jest E.L.F., czyli certyfikat, który gwarantuje, że w substancji nie ma rozpuszczalników (LZO) ani plastyfikatorów (półlotnych związków organicznych). Najlepszym wyborem będą więc te farby, które są nim oznaczone, np. PremiumColor marki Caparol, które dodatkowo pozwolą Ci uzyskać wyjątkowo intensywne kolory o wysokiej trwałości.

Zdrowe farby do ścian to nie mit, podobnie jak malowanie bezpieczne dla zdrowia. Jeśli zadbasz o odpowiednie przygotowanie pomieszczenia oraz wybierzesz farbę bez rozpuszczalników i plastyfikatorów, Twój organizm z pewnością Ci podziękuje!

Sprawdź:  Podłogi winylowe – w czym są lepsze niż podłogi drewniane?

Powiązane artykuły

Leave a Comment