Dom typu stodoła – połączenie nowoczesności i tradycji

dom stodoła

Wybudowanie domu pochłania ogromne koszty. Nie  każdy ma taką zdolność kredytową, aby sprostać wezwaniu. Dom to nie tylko bryła budynku oraz instalacje, ale także aranżacja pomieszczeń. Kształt bryły ma duży wpływ na cenę domu.  Im prostsza bryła budynku bez zbędnych ozdobników, tym tańsza budowa. Dom typu „stodoła” spełni oczekiwania inwestorów oczekujących  połączenia prostoty z modnymi detalami architektonicznymi   wyrażonej w modernistycznym stylu. Dom stylizowany na stodołę jest wzorowany na tradycyjnych, wiejskich budynkach gospodarczych, którym została dodana nowoczesna forma. Taki budynek jest tani także w eksploatacji.

Komfortowy projekt domu

Najważniejszą kwestią jest taki wybór projektu domu, jest to, aby przyszli mieszkańcy będą się czuli komfortowo. Inwestorzy zwracają uwagę na bryłę budynku- chcą, aby spojrzeniu na swój wymarzony dom wzbudzał on u nich zachwyt. Dom budujemy na lata i wybór  projektu jest jedną z najważniejszych decyzji przed rozpoczęciem budowy. Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka.

Coraz większą popularność zyskują też gotowe projekty domów typu stodoła. Domy takie są najczęściej jednobryłowe z dwuspadowym dachem bez okapów. Dodatkowo tego typu budynki najczęściej mają duże przeszklenia dzięki czemu mieszkańcy są bliżej natury. Usytuowanie takich elementów od strony południowej może dodatkowo znacząco obniżyć koszty jego ogrzewania. Dom typu stodoła przypadnie do gustu inwestorom otwartym na nowoczesną architekturę, która przełamuje powszechne schematy.

dom stodoła wnętrze

Warto wiedzieć, że dom typu stodoła zbudowany od podstaw w niczym nie przypomina wiejskiej stodoły, czyli pomieszczenia gospodarczego przeznaczonego do składowania płodów rolnych. Jest to nowoczesny budynek, spełniający wszystkie kryteria energooszczędności.

Cechy domu typu stodoła

Modna, prosta bryła budynku jest podstawową cechą nowoczesnego budownictwa  energooszczędnego. Im bardziej uproszczona i zwarta bryła, tym lepsze są parametry energetyczne budynku. Niewielka ilość dekoracyjnych detali minimalizuje ryzyko powstawania mostków termicznych powodujących utratę ciepło. Rozwiązania konstrukcyjne domów typu stodoła znacznie skracają czas budowy i zmniejszają jej koszty.

Bryła o kształcie prostokąta jest idealnym pomysłem na dom  przypadku posiadania wąskiej działki. Budynki przypominające stodołę wyglądają oryginalnie, stają się wizualną atrakcją okolicy, a ich walory dekoracyjne podnoszą ciekawe elewacje. Dominują tynki białe, ewentualnie w odcieniach szarego. Elementami dekoracyjnymi na elewacji są drewniane lub imitujące drewno okładziny. Pojawiają się także okładziny klinkierowe, czy betonowe.

Nowoczesny styl domu typu stodoła wyraża się także w rodzaju pokrycia dachowego. Dach jest bezokapowy, wyłożony płaską dachówką. Cechą tego typu budownictwa jest otwarcie domu na zewnątrz, np.: na ogród. Ma bardzo duże przeszklenia, czasami nawet jest to cała ściana. Dzięki temu mieszkańcy mogą cieszyć się nieustannym kontaktem z przyrodą – mają rozległy widok na okolicę, dużo słonecznego światła i mogą podziwiać pięknie kwitnący ogród. Budynek typu stodoła sprzyja relaksowi i jest znakomitym pomysłem na dom na wsi lub na przedmieściach. 

Rosnąca popularność domów w typie stodoły

Słowo „stodoła” wywołuje  wspomnienia z dzieciństwa, z wakacji  spędzonych  na wsi, gdzie dni upływały na odkrywaniu piękna otaczającej przyrody. Dom typu stodoła troszkę przypomina ten rodzaj wiejskiej zabudowy, a dzięki wielkim przeszkleniom daje możliwość nieustannego kontaktu z otoczeniem. Nawet jeżeli jest zlokalizowany w mieście i tak zachowuje, choć odrobinę wiejskiego klimatu. I właśnie dlatego zyskuje coraz większe grono zwolenników, którzy mają dość wielkomiejskiego życia, tęsknią za naturą, prostotą i życiową harmonią. Współczesne domy stylizowane na stodoły wyróżniają się prostotą, funkcjonalnością i gustownym minimalizmem. Nie bez znaczenia dla popularności budynków mieszkalnych w typie nowoczesnej stodoły jest możliwość wykorzystania wielu energooszczędnych rozwiązań przy realizacji jednego projektu. 

dom stodoła z antresolą

Energooszczędne przeszklenia

Dom stylizowany na nowoczesną stodołę na pewno wyróżnia się ogromnymi oknami. Odpowiednio duże przeszklenia na elewacji południowej domu sprzyjają dobremu wykorzystaniu zysków od energii słonecznej, co pozwala ograniczyć koszty ogrzewania. Dlatego od strony południowej najlepiej zrobić wyjście na taras lub ogród. Dominują otwarte przestrzenie. Dzięki nim strefa dzienna daje większe poczucie komfortu i przestrzenność, a także ma większe możliwości aranżacyjne.

Sprawdź:  Imitacja kamienia we wnętrzu - jak możesz ją stworzyć?

Najbardziej przeszkloną przestrzenią może być kuchnia z centralnie wkomponowaną wielofunkcyjną wyspą. Taki wystrój  strefy kuchennej zachwyca, a co najważniejsze daje możliwość wspólnego gotowania i spożywania posiłków. W miejscu, w którym zastosowano wysokie przeszklenia najlepiej zaaranżować strefę dzienną, co zapewni jej odpowiednie doświetlenie. W pomieszczeniach położonych po północnej stronie budynku powinny znajdować się łazienka lub sypialnia.  Wschodnia i zachodnia strona domu to świetna lokalizacja dla pokoju dziecięcego lub gabinetu.

Dom parterowy lub z poddaszem użytkowym

Domy typu stodoła dostępne są jako budynki parterowe lub z poddaszem użytkowym. Można je przystosować do naturalnych uwarunkowań działki. Nowoczesne domy typu stodoły parterowe można uzupełnić o antresolę i dzięki temu zyskać dodatkową przestrzeń potrzebną do codziennego funkcjonowania.

Nowoczesne rozwiązania energetyczne

Nowoczesny dom buduje się nie po to, aby ustawiać w kotłowni piec na węgiel  i przepłacać za ogrzewanie. Dom typu stodoła znakomicie wpisuje się w idee budynku pasywnego. Już na etapie budowy montuje się energooszczędne okna, dodatkową izolację oraz wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

stodoła dom

Sam koszt rekuperacji to kilkanaście tysięcy złotych. Fotowoltaika, która powoli staje się standardem w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym, to kolejne spore koszty. Warto zaznaczyć, że inwestycje w oszczędną energetykę  zwracają się w ciągu kilku lat w postaci dużo niższych rachunków za energię i poczucia, że właściciel takiego domu chroni środowisko naturalne. 

Wady domów typu stodoła

Domy typu stodoła to dowód na mądre połączenie tradycyjnej bryły z wymaganiami nowoczesnych technologii energooszczędnych. Dla wielu osób wielkie okna wcale nie są czymś pozytywnym, ponieważ nie zapewniają poczucia prywatności. Dom typu stodoła nie nadaje się  do budowy w przypadku działki zlokalizowanej na dużym domów jednorodzinnych, gdzie budynki stoją blisko siebie. Najlepiej prezentuje się na działce z ogrodem w pewnym oddaleniu od kolejnego domu. Duże okna mogą sprawić problem z utrzymaniem czystości.

Kolejną niedogodnością jest brak balkonu.

dom typu stodoła

Adaptacja stodoły na dom

Budowa domu to życiowa inwestycja. Wymaga olbrzymich nakładów finansowych i najczęściej zaciągnięcia kredytów na 25-30 lat. Nie każdy potencjalny inwestor ma taką zdolność kredytową.  Osoby dysponujące działką na której stoi niewykorzystany budynek gospodarczy typu stodoła w dobrym stanie technicznym, mogą spróbować zaadoptować obiekt na dom. Jest co prawda trochę formalności do załatwienia, ale koszty takiej inwestycji są niższe niż budowa domu typu stodoła od podstaw.

Adaptacja budynku gospodarskiego na dom typu stodoła to nowy trend, który daje „nowe życie” nieużywanym obiektom.

Ocena stanu przyszłego domu

Adaptację budynku gospodarczego na dom należy rozpocząć od oceny stanu budynku. Najważniejsze jest sprawdzenie fundamentów i dachu. Konieczne docieplenie przyszłego domu. Analizą stanu technicznego budynku zajmują się specjaliści: inżynier budowlany i geolog. Przemiana budynku inwentarskiego do funkcji mieszkania opłaca się tylko w sytuacji, kiedy stan techniczny obiektu jest dobry.

dom stodoła realizacje

Każdy projekt przebudowy budynku gospodarczego na dom musi być dopasowany do potrzeb użytkowników.

Najważniejsze formalności

Przed rozpoczęciem przemiany stodoły w dom należy zapoznać z planem zagospodarowania przestrzennego znajdującym się w urzędzie gminy/miasta. Kolejnym krokiem jet wizyta w wydziale architektury i budownictwa znajdującego się w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta (w przypadku miast ma prawach powiatu) i zdobycie pozwolenia na przebudowę.

Sprawdź:  Domy kopułowe, czyli okrągłe domy

Wraz z inżynierem budowlanym ustala się zakres zmian. Inżynier opracowuje projekt architektoniczny, który jest najważniejszym dokumentem. Bez tego dokumentu niemożliwe jest rozpoczęcie prac adaptacyjnych.

Drugi etap: uzbrojenie i podłączenie mediów

Działka budowlana musi spełniać określone normy, to znaczy posiadać podłączenie kanalizacyjne, wodne, elektryczne i gazowe. Trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie człowieka bez dostępu do  podstawowych mediów. Informacji o kosztach podłączeń udzielają lokalne przedsiębiorstwa zarządzające daną siecią. Podłączenie prądu jest możliwe po podpisaniu umowy z dystrybutorem. W zakładzie energetycznym składa się wniosek o określenie warunków przyłączenia do sieci i zakresu prac związanych z realizacją przyłączenia. Do wniosku należy dołączyć dokumentację składającą się z umowy kupna działki lub innego tytułu prawnego do nieruchomości oraz planu zabudowy lub szkicu określającego usytuowanie obiektu względem istniejącej sieci. W planie zabudowy musi być uwzględnione rozmieszczenie sąsiednich budynków. Wymagane jest podłączenie do  wodno-kanalizacyjnej.

Ocieplanie domu

Budowane przed laty budynki gospodarcze najczęściej nie były ocieplane. Ze względu na brak ogrzewania ich mury są zimne i podatne na zagrzybienie. Przekształcając taki obiekt na dom typu stodoła, należy go osuszyć i odgrzybić. Bardzo ważną sprawą jest ocieplenie budynku. Najczęściej stosuje się ocieplenie ścian od strony zewnętrznej. Konieczne jest zainwestowanie w skuteczny i wydajny system ogrzewaniu domu.

Stodoły są budynkami wysokimi. Jest to dobra informacja dla inwestora, ponieważ daje możliwość wykonania użytkowego poddasza i zwiększa powierzchnię mieszkalną. Jeżeli na poddaszu planowane są pokoje, to trzeba je uwzględnić przy wyborze formy ogrzewania. Dom typu stodoła nie może się obejść bez izolacji cieplnej ścian, podłóg, stropu i dachu. Prawidłowe wykonanie izolacji cieplnej jest bardzo istotne, ponieważ zapewnia komfort mieszkania i zmniejsza koszty ogrzewania. Domy typu stodoła najlepiej sprawdzają się ekologiczne formy ogrzewania. W pierwszym roku użytkowania budynku w celu mieszkalnym rachunki za ogrzewanie mogą być wyższe, ponieważ mury muszą się nagrzać.

Do najchętniej wybieranych materiałów termoizolacyjnych należy styropian i wełna mineralna. Najlepszym rozwiązaniem jest ocieplenie styropianem od strony zewnętrznej ścian oraz wełną mineralna od środka do izolacji. Adaptacja budynku gospodarczego na dom wymaga wykonania instalacji wentylacyjnej. Osoba, która planuje przebudowę dawnej stodoły na dom, musi liczyć się z koniecznością wymiany dachu, okien i przebudowy wejścia oraz wydzielenia pomieszczeń na pokoje, kuchnię, łazienkę, przedpokój.

W otoczeniu przyrody

 Dom powstały z dawnej stodoły to pole do popisu w urządzaniu wnętrz. Zaleca się, aby  prace związane z metamorfozą budynku były przeprowadzone w poszanowaniu rosnącej na działce zieleni. Dom w typie stodoły musi dobrze komponować się z krajobrazem i najlepiej wygląda w otoczeniu przydomowej łąki lub pięknego ogrodu. 

Najlepsza lokalizacja domu typu stodoła

Architekci są zgodni, co tego, że tego typu budynek cechujący się wielkimi przeszkleniami, najlepiej wygląda w otoczeniu pięknego krajobrazu, np.: nad jeziorem, na tle ogrodu lub złocistych pól. Dopiero wtedy można poczuć najważniejszą ideę przeświecającą tego typu obiektom mieszkalnym – możliwość nieustannego kontaktu z otoczeniem i podziwiania piękna przyrody.

Dom typu stodoła to budynek, w którym jest dużo naturalnego światła. Daje  to oszczędność w korzystaniu z energii.  Omawiany typ domu daje ogromne możliwości, jeżeli chodzi o aranżację – można go urządzić w stylu inspirowanym sielskością i wsią, np. w stylu rustykalnym, który pięknie współgra z naturą lub w stylach uważanych za wielomiejskie, np.: minimalistycznym, czy industrialnym.

Powiązane artykuły

Leave a Comment