Troska o środowisko nie omija branży budowlanej. Dobrym tego przykładem jest budownictwo mieszkaniowe, w którym deweloperzy szukają coraz ciekawszych rozwiązań pozwalających na powstawanie naprawdę ekologicznych osiedli. Oto kilka interesujących przykładów!
Osiedlowa fotowoltaika
Fotowoltaika nie jest dziś domeną budynków jednorodzinnych. Skoro w naszym kraju panują przyzwoite warunki do czerpania energii elektrycznej ze słońca, ogniwa fotowoltaiczne zapewniające darmowy prąd powstają również na osiedlach mieszkaniowych. Z punktu widzenia osób szukających nowego mieszkania w Warszawie lub innym polskim mieście oznacza to spore oszczędności w wydatkach na energię elektryczną. Z tego względu warto zainteresować się mieszkaniami zlokalizowanymi na ekologicznych osiedla.
Systemy odzyskiwania deszczówki
Podobne oszczędności przynoszą systemy odzyskiwania deszczówki uruchamiane na ekologicznych osiedlach. Dzięki temu pomysłowi deweloperów można ograniczyć zużycie wody czerpanej z wodociągów, co przekłada się na niższe rachunki, ale również dobrze wpisuje się w problem susz regularnie nawiedzający w Polskę. Na ekologicznym osiedlu żadna kropla się nie marnuje.
Infrastruktura dla rowerzystów
Trochę niedocenianym, ale bardzo istotnym elementem wielu ekologicznych osiedli jest infrastruktura dla rowerzystów w postaci stojaków i wiat. Jednoślad jest nie tylko ekologicznym środkiem transportu, ale również korzystnym z punktu widzenia zdrowia. Poza tym w dużych miastach w godzinach szczytu transport do pracy rowerem bywa szybszy niż komunikacją miejską lub własnym autem, co wiąże się z frustrującymi postojami w korkach.
Osiedlowa zieleń
Na ekologicznych osiedlach nie może oczywiście zabraknąć terenów zielonych. Oprócz kwietnych łąk, pełnych drzew alei i wypielęgnowanych trawników coraz częściej pojawiają się także zielone dachy pokrywające budynki mieszkalne. Im więcej takich osiedli, tym jakość powietrza w mieście staje się lepsza.
Integracja z ekosystemem
Warto wspomnieć, że stosunkowo nowym trendem w ekologicznych osiedlach jest ich integracja z lokalnym ekosystemem. Coraz częściej pojawiają się na nich między innymi budki stworzone z myślą o pożytecznych owadach i karmniki dla ptaków. Z kolei oczka wodne są bardzo istotne dla zamieszkujący te tereny płazów.
Wybór ekologicznego osiedla poprawia harmonię między człowiekiem a naturą, a jednocześnie przyczynia się do oszczędności w postaci niższych rachunków.