Który styropian EPS wybrać – biały czy grafitowy?

Który styropian EPS wybrać – biały czy grafitowy

Styropian EPS to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych do izolacji budynków. Jest dostępny na rynku w formie płyt o kolorze białym i szarym. Czym różnią się od siebie te produkty? Czy tylko kolorem? Który z materiałów wybrać – styropian biały czy grafitowy?

Co to jest styropian EPS?

Styropian, inaczej polistyren ekspandowany, w skrócie EPS, to tworzywo sztuczne wytwarzane na bazie spienionego polistyrenu, wykorzystywane w branży budowlanej do izolacji elementów konstrukcji budynków mieszkalnych, użytku publicznego i budowli przemysłowych. Stanowi doskonałą izolację elewacji, fundamentów, dachów, ścian wewnętrznych, balkonów i tarasów.

Jak powstaje styropian EPS?

Proces produkcji styropianu polega na podgrzaniu za pomocą pary cząsteczek polistyrenu, wewnątrz których znajduje się czynnik pianotwórczy (najczęściej jest to eter naftowy). Efektem produkcji jest wyrób składający się z zamkniętych komórek o obłych kształtach wypełnionych pianką polistyrenową. Pomiędzy przylegającymi do siebie komórkami występują niewielkie szczeliny wypełnione powietrzem – różnej wielkości, zależnie od gęstości materiału.

Produkt końcowy dostępny jest w formie płyt w kolorze białym bądź szarym (grafitowym). Barwę tego drugiego uzyskuje się poprzez dodanie do polistyrenu domieszki grafitu. Minerał odpowiedzialny jest nie tylko za kolor, ale przede wszystkim za poprawę właściwości użytkowych. Do styropianu szarego dodaje się także inne składniki uszlachetniające, np. sadzę i związki aluminium. Wymienione komponenty pochłaniają lub odbijają promieniowanie podczerwieni, polepszając w ten sposób parametry cieplne.

Styropian EPS biały a grafitowy

Obecność dodatków grafitu czy aluminium zmienia cechy użytkowe styropianu. Zasadniczą zmianą jest poprawa właściwości termoizolacyjnych. Inne parametry, takie, jak na przykład nasiąkliwość, odporność na ściskanie, izolacyjność akustyczna, są na zbliżonym poziomie – obydwa produkty wypadają podobnie w testach materiałów budowlanych .

Oprócz niższego współczynnika przewodzenia ciepła, w przypadku styropianu szarego, występują również różnice w gabarytach dostępnych płyt – ważną zaletą styropianu grafitowego są jego zwiększone rozmiary. Wymienione różnice sprawiają, że styropian biały jest coraz rzadziej wybieraną formą izolacji, traci swoją popularność z korzyścią dla styropianu szarego.

Obniżony współczynnik przewodzenia ciepła

Współczynnik przewodzenia ciepła λ styropianu białego wynosi od 0,036 W/(mK) do 0,045 W/(mK). Dla porównania, styropian grafitowy tej samej gęstości osiąga w testach znacznie lepsze wyniki – zakres współczynnika wynosi od 0,030 do 0,033 W/(m·K).

Lepsze parametry cieplne powodują niższe zużycie energii potrzebnej do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Dobra termoizolacyjność pozwala na stosowanie cieńszych płyt styropianowych – uzyskuje się przy tym te same efekty ochronny termicznej, co w przypadku zastosowania grubszych płyt ze styropianu białego. Użycie cieńszych warstw izolacji ma swoją zaletę, umożliwia budowanie cieńszych ścian i stropów, zmniejszając tym samym tylko nieznacznie powierzchnię pomieszczeń.

Większe rozmiary płyt styropianowych

Płyty styropianowe szare można nabyć w większych rozmiarach niż płyty białe. Zwiększone wymiary przekładają się na korzyści związane również z ochroną termiczną budynków. Stosowanie dużych płyt to mniejsza ilość spoin i mocowań – miejsca te są najbardziej narażone na pojawienie się mostków termicznych, które przepuszczają energię cieplną.

Mniejsza ilość łączeń to także mniejsza ilość materiałów spajających płyty, co z kolei przekłada się na niższe koszty finansowania inwestycji.

Który styropian wybrać – biały czy grafitowy?

Styropian grafitowy dzięki obecności dodatków uszlachetniających jest produktem lepszym od zwykłego styropianu. Kompleksowo zastosowany do izolacji zapobiega utratom energii cieplnej w znacznym stopniu – nie bez powodu wybierany jest do budowy domów energooszczędnych. Stosowanie technologii styropianu grafitowego to także krótszy czas realizacji inwestycji i przede wszystkim niższe koszta budowy.

Szeroka oferta styropianu EPS dostępna jest w sklepie Styropianonline.pl, który dostarcza swoim klientom produkty najlepszych producentów i oferuje je w konkurencyjnych cenach. Odwiedzając stronę sklepu można również skorzystać z pomocnego kalkulatora paczek, za pomocą którego można szybko i w prosty sposób obliczyć ilość paczek, które trzeba zamówić, by ocieplić wskazaną powierzchnię.

Link do sklepu:

https://styropianonline.pl/

Powiązane artykuły

Leave a Comment