Rodzaje i zastosowanie nitów zrywalnych — wyjaśniamy

Rodzaje i zastosowanie nitów zrywalnych — wyjaśniamy

Zarówno podczas zaawansowanych prac budowlanych, jak i domowego majsterkowania, często wykorzystywane są nity. A na czym dokładnie polega proces nitowania? I czym wyróżniają się nity zrywalne od innych ich rodzajów? Podpowiadamy.

Na czym polega nitowanie?

Aby zrozumieć, czym dokładnie są nity, należałoby zacząć od tego, co to jest połączenie nitowe. To jeden z najpopularniejszych sposobów łączenia dwóch metalowych elementów konstrukcyjnych. Natomiast sama technologia wykonania nazywa się nitowaniem.

Połączenie jest możliwe dzięki użyciu nitów, czyli elementów składających się z łba, szyjki oraz zakuwki. Obecnie jednymi z najczęściej stosowanych są nity zrywalne. Czym się charakteryzują?

Nity zrywalne – charakterystyka

Nity zrywalne nazywa się także zwykłymi lub standardowymi. Różnią się tym, że ich główki odrywają się podczas mocowania, tworząc jednocześnie mocne, nierozerwalne połączenie. Wyróżnia się kilka typów nitów, przy czym najczęściej stosowane nity zrywalne kupisz online na incop.pl.

Warto dodać jeszcze, że bez względu na rodzaj, mają uniwersalne zastosowanie, choć zwykle wykorzystywane są do połączeń narażonych na niskie obciążenie.

Typy nitów zrywalnych

Nity standardowe dzieli się na zamknięte lub otwarte. Nity zamknięte cechują się lepszymi właściwościami wodoodpornymi.

Dużą siłę zacisku zapewniają nity rozprężne. Natomiast wykorzystanie nitów wpuszczanych powoduje, że na powierzchni mocowanych elementów nie pozostają żadne wybrzuszenia, jest ona płaska. Do otworów nieprzelotowych zaleta się stosowanie nitów rowkowanych.

Ponadto elementy te różnią się kształtem łba. Może być kulisty (są przeznaczone do większości zastosowań), stożkowy (to dzięki nim możliwe jest uzyskanie płaskiej powierzchni) lub posiadać duży kołnierz (sprawdza się, gdy mocowany ma być cienki materiał do twardego podłoża).

Nity stalowe, nierdzewne, aluminiowe

Różny może być też materiał, z którego wykonane są nity. Za najbardziej uniwersalne uważa się nity stalowe, można je wykorzystywać we większości przypadków. Jeśli jednak elementy te znajdują się w miejscach narażonych na korozję lub gdy wymagane jest zachowanie sterylności, zaleca się użycie nitów ze stali nierdzewnej.

Sprawdź:  Przeszkody stojąca na drodze do uzyskania warunków zabudowy

Nity aluminiowe są zróżnicowane. W zależności od tego, jaka jest zawartość magnezu w aluminium, mogą być miękkie, uniwersalne lub twarde.

Rzadziej stosowne są nity miedziane, aczkolwiek będą dobrym wyborem wszędzie tam, gdzie konieczne jest wykorzystanie materiałów dobrze przewodzących ciepło i prąd elektryczny.

Narzędzia do nitowania

Sam zakup nitów to nie wszystko. Efektywną pracę umożliwiają dobrze dobrane narzędzia do nitowania, czyli nitownice. Mogą być ręczne, akumulatorowe i pneumatyczne. Nitownice ręczne wymagają użycia siły własnych rąk. Przeznaczone są do drobnych, wykonywanych sporadycznie prac. Sprawdzą się w domowym warsztacie.

W budownictwie i przemyśle znacznie częściej wykorzystuje się nitownice akumulatorowe i pneumatyczne. Te pierwsze są poręczne, umożliwiają wykonanie połączeń w każdych warunkach, nawet na wysokościach. Natomiast nitownice pneumatyczne znacznie przyśpieszają pracę, wymagają jednak stosowania dodatkowego osprzętu.

Powiązane artykuły

Leave a Comment