Obróbka drewna – co można zrobić z drewna?

Obróbka drewna - co można zrobić z drewna

Drewno jest materiałem, który często wykorzystuje się przy obróbce. To wytrzymałe tworzywo, przy którym skuteczne efekty osiągają nie tylko fachowcy, ale również początkujący majsterkowicze. Nic więc dziwnego, że wielu z nich podejmuje się własnoręcznej renowacji drewnianych mebli lub tworzenia innych elementów z tego materiału. Co można zrobić z drewna? Jakich narzędzi użyć przy jego obróbce? Podpowiadamy!

Praca w drewnie – przydatne narzędzia 

Niezależnie od tego, jaki typ pracy będziemy wykonywali, warto mieć na wyposażeniu podstawowe narzędzia, które w przypadku wielu zadań okażą się pomocne. Wśród nich warto uwzględnić przede wszystkim:

 • Łuparki do drewna – służą do cięcia drewna na mniejsze kawałki, dzięki czemu może być przygotowane do dalszej obróbki lub przeznaczone na opał. To dobry zamiennik tradycyjnej siekiery. Przy użyciu nowoczesnych łuparek, możemy w wygodny i bezpieczny sposób zaopatrzyć się w optymalną ilość tworzywa. Ze względu na swoją budową, łuparki dzielą się na dwa rodzaje: hydrauliczne i świdrowe. Jednak obu modelach istotnym parametrem jest siła nacisku, pod którą kłoda dzieli się na mniejsze części. Z ofertą profesjonalnych łuparek zapoznasz się na stronie: https://jptech-maszyny.pl/luparki-do-drewna
 • Wyrzynarki – to rodzaj ręcznych pilarek brzeszczotowych. Dzięki ich zastosowaniu można bez większego wysiłku dokonać precyzyjnej obróbki drewna. Solidnie skonstruowanych wyrzynarek używa się przede wszystkim do: cięcia kształtowego, a także podcinania i przecinania różnych materiałów. 
 • Piły taśmowe – w drewnie znajdują swoje zastosowanie w szczególności przy cięciu materiałów. Jest to możliwe dzięki solidnej konstrukcji urządzenia, na którą składa się skuteczny i precyzyjny element tnący – zębata taśma. Zarówno ręczne, jak i elektryczne piły taśmowe, pozwolą na osiągniecie zadowalających efektów przy pracy.
 • Szlifierki – na wyposażeniu warsztatu nie może zabraknąć profesjonalnej szlifierki. Warto używać jej m.in. do przeprowadzenia drobnych prac remontowych. Należy jednak pamiętać, że różne rodzaj i modele urządzenia, spełniają inne funkcje. Dlatego też szlifierki mają szerokie zastosowanie i mogą być wykorzystane do wielu zadań – od renowacji mebli, aż po budownictwo.
 • Frezarki – różne typy frezarek umożliwiają skrawanie powierzchni oraz materiałów. Dzięki ich użyciu zdecydujemy o chropowatości, a także wielkości i kształcie obrabianych przedmiotów. Jeśli przeprowadzamy obróbkę w warunkach domowych, do pracy wystarczą nam frezarki obsługiwane ręczne. Z kolei dla właścicieli większych warsztatów poleca się porządne maszyny i urządzenia przemysłowe. Atrakcyjne i przystępne cenowo modele znajdziesz pod adresem: https://jptech-maszyny.pl/frezarki-czopiarki-do-drewna.
Sprawdź:  Jak ożywić szarą łazienkę w drewnie? - dodatki i ich rozmieszczenie

Łuparki do drewna - do czego służą?

Co można wykonać z drewna? 

Obróbka drewna jest jedną z częściej wykonywanych prac warsztatowych. Wynika to przede wszystkim z wielu opcji, jakie daje nam praca z tego typu materiałem. Dzięki zastosowaniu wybranych metod łatwiej będzie wyprodukować ciekawe i przydatne przedmioty. Co można zrobić z drewna? Do popularnych rozwiązań zalicza się m.in.:

 • elementy dekoracyjne – wśród których dużą popularnością cieszą się w szczególności drewniane ramki, dekoracje na ścianę, lub świeczniki, 
 • stylowe meble – które idealnie sprawdzą się w rustykalnych i nowoczesnych wnętrzach, 
 • drewniane zabawki – praca z materiałem może sprawić wiele radości także najmłodszym; przy jego obróbce można stworzyć np. unikalne figurki do zabawy,
 • akcesoria dla zwierząt – także miłośnicy zwierząt, specjalizujący się w rękodziele, mogą stworzyć dla swoich pupili m.in. drewniane domki lub drapaki, 
 • przybory kuchenne – drewniane produkty codziennego użytku są także związane z produkcją oryginalnych i przydatnych akcesoriów do kuchni jak drewniane łyżki, miski itp.,
 • palety – drewniane palety również mogą znaleźć swoje zastosowanie, jeśli dla urozmaicenia wnętrz, mamy w planach stworzenie np. nowoczesnego łóżka z palet.

Powiązane artykuły

Leave a Comment