Rodzaje pomp ciepła – czym się różnią?

Rodzaje pomp ciepła - czym się różnią

Pompa ciepła to skuteczne urządzenie grzewcze, które dostępne jest w różnych wariantach. To, jaki typ urządzenia zostanie wybranych od naszego domu, zależy od wielu czynników. Na dopasowanie odpowiedniej instalacji wpływa m.in. wielkość działki, a także możliwości montażowe budynku. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje pomp ciepła.

Pompy ciepła – standardowy podział 

Zakup i montaż pomp ciepła zyskuje coraz bardziej na znaczeniu. Wpływa na to m.in. większa troska o środowiska i chęć pozyskiwania nowoczesnych, a zarazem ekologicznych rozwiązań dla swojego domu. Na rynku dostępne są trzy rodzaje pomp ciepła: powietrznegruntowe i wodne. Poniżej omawiamy każdy z typów urządzenia. 

Powietrzne pompy ciepła

To najczęściej wybierany wariant przez użytkowników pomp ciepła. Wpływa na to stosunkowo niski koszt eksploatacji, a także łatwy montaż urządzenia. Ten rodzaj pomp ciepła pobiera ciepło z powietrza. Dlatego też do wykonania instalacji nie jest wymagane przeprowadzenie dodatkowych prac. Powietrzne pompy ciepła mogą być zamontowane w systemie split lub monoblok. Pierwszy tryb pracy opiera się na zainstalowaniu dwóch modułów – jeden umieszczony jest na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku. Z kolei monoblok dysponuje wyłącznie jednym modułem, znajdującym się na zewnątrz domu. Oba warianty skutkują wydajną i efektywną pracą systemu grzewczego. Więcej o korzyściach z jego użytkowania przeczytasz na stronie: https://heatergo.pl/pompy-ciepla-dla-domu/.

Gruntowe pompy ciepła

Zasada ich działania opiera się na pobieraniu ciepła z ziemi. Do zainstalowania gruntowych pomp ciepła konieczne jest wykonanie właściwych odwiertów. Dzięki nim będziemy mogli umieścić kolektor pionowy na właściwej głębokości, co jest niezbędne dla zwiększania wydajności przy pracy. Zaletą tego rodzaju instalacji jest stała temperatura gruntu niezależnie od sezonu grzewczego. Inaczej dzieje się w sytuacji, gdy postawimy na tzw. wymiennik poziomy. W takim wypadku instalacja musi być zamontowana na powierzchni, dzięki czemu rozwiązanie jest szczególnie rekomendowane właścicielom większych działek. Przy tej możliwości, należy również mieć na uwadze roczne wahania temperatury przy gruncie, co może przełożyć się na pracę urządzenia. Przed zakupem instalacji, zapoznaj się z podstawowymi informacjami na jej temat, które dostępne są pod adresem: https://heatergo.pl/.

Sprawdź:  Budujesz dom? Sprawdź, jaki dach wybrać!

Wodne pompy ciepła 

Wodne pompy ciepła pobierają ciepło z wód gruntowych. Mogą one czerpać z lokalnych zbiorników, znajdujących się w pobliżu (po uzyskaniu do nich dostępu). W innych okolicznościach konieczne będzie wykonanie dwóch rodzajów studni – czerpna, z której pobiera się wodę i pozyskuje ciepło. Z kolei do drugiej studni (zrzutowej) trafia schłodzona już woda. Ponownie jak w przypadku gruntowych pomp ciepła, także w przypadku wodnej instalacji zaletą jest niezmienna temperatura gruntu, która pozostaje dodatnia. 

Pompy ciepła dla domu - jaki rodzaj wybrać?

Pompy ciepła – podstawowe zalety inwestycji

Znając rodzaje pomp ciepła, dobrze wiedzieć również o korzyściach, wynikających z postawienia na wybrany rodzaj instalacji grzewczej. Do głównych zalet instalacji zalicza się przede wszystkim:

  • czerpanie z darmowego źródła energii jak powietrze, grunt lub woda, 
  • zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, przedostających się do atmosfery, 
  • skuteczność przy pracy, nawet przy niskich temperaturach, 
  • łatwość w obsłudze i nieskomplikowane prace konserwacyjne, 
  • długa żywotność i niskie koszty eksploatacji, 
  • możliwość instalacji np. z ogrzewaniem podłogowym. 

Powiązane artykuły

Leave a Comment