Podnośniki przegubowe to uniwersalny sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu we wszystkich gałęziach przemysłu, a także branży budowlanej i usługowej. Konstrukcja tego typu urządzeń umożliwia komfortową i bezpieczną pracę nawet w trudnych warunkach, przez co bywają nazywane również podnośnikami do zadań specjalnych. Warto więc bliżej przyjrzeć się tym maszynom.
Podnośniki przegubowe – najwyższa elastyczność i komfort pracy
Podnośniki przegubowe to rodzaj zwyżek wyposażonych w wysięgnik o charakterystycznej, łamanej konstrukcji. Zastosowanie przegubu pozwala wysięgnikowi poruszać się w dwóch płaszczyznach – pionowej oraz poziomej – co zwiększa zasięg boczny tej maszyny oraz precyzję manewrowania ramieniem. W ten sposób możliwe jest dotarcie do trudno dostępnych miejsc lub zwiększenie obszaru roboczego bez przestawiania pojazdu. Nawet w przypadku, gdy na drodze podnośnika koszowego znajduje się przeszkoda, wciąż możliwe jest ustawienie platformy roboczej w pożądanym miejscu.
Podnośniki przegubowe są bardzo zróżnicowane, jeśli chodzi o ich możliwości. Najważniejsze różnice znaleźć można w obszarze zasięgu wysięgnika, maksymalnego udźwigu, a także wymiarów i wagi samej maszyny. Warto także zastanowić się nad wyborem odpowiedniego napędu maszyny – pod tym względem najczęściej używane są podnośniki przegubowe elektryczne oraz podnośniki przegubowe spalinowe.
Podnośniki przegubowe elektryczne ze względu na brak emisji spalin najczęściej wykorzystywane są w budynkach zamkniętych, ale bardzo dobrze sprawdzają się także w terenie – zwłaszcza na twardych, płaskich powierzchniach, na których mogą rozwinąć dużą prędkość.
Podnośniki przegubowe spalinowe wyposażone są natomiast w mocniejszy silnik i bardzo często także w podwozie z napędem na cztery koła, dzięki czemu mogą sprawnie poruszać się w terenie grząskim lub nierównym. Oprócz tego mogą podnosić cięższe ładunki.
Gdzie wykorzystuje się podnośniki przegubowe?
Podnośniki przegubowe mają bardzo szerokie zastosowanie, szczególnie w przypadku prac budowlanych i konserwacyjnych. Dzięki dużemu zasięgowi roboczemu oraz możliwości pracy nawet w trudno dostępnych miejscach są chętnie wykorzystywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
Oprócz tego wysoka mobilność podnośników przegubowych umożliwia przeprowadzenie niezbędnych robót na wysokości bez ingerencji w otoczenie – świetnie sprawdzą się w przypadku, gdy w przestrzeni roboczej znajdują się drzewa, wyposażenie hal magazynowych czy inne przeszkody architektoniczne.
Obszary, w których podnośniki przegubowe znajdują najczęstsze zastosowanie, to:
- prace remontowe i konserwacja elewacji i dachów budynków,
- mycie okien,
- prace interwencyjne – usuwanie sopli lub śniegu z dachów,
- podnoszenie materiałów budowlanych na duże wysokości,
- konserwacja i naprawa oświetlenia ulicznego lub sygnalizacji świetlnej,
- wycinka i pielęgnacja drzew, a także usuwanie gałęzi zagrażających bezpieczeństwu,
- zbiór owoców,
- montaż reklam wielkoformatowych.
Mnogość zastosowań podnośników przegubowych sprawia, że ich wynajmem zainteresowane są nie tylko duże firmy, które wykorzystują te urządzenia do codziennej pracy. Maszyny te coraz częściej wynajmują także klienci prywatni lub rolnicy, którzy potrzebują tego urządzenia okresowo lub w trakcie prac konserwatorskich.
Podnośniki przegubowe – sprzedaż i wynajem używanych maszyn od GIZO
Zakup nowego podnośnika przegubowego to nierzadko koszt nawet kilkuset tysięcy złotych. W przypadku gdy tak duża inwestycja jest niemożliwa lub nie planuje się intensywnej, codziennej eksploatacji maszyny, lepiej zdecydować się na wynajem podnośnika przegubowego od sprawdzonego dostawcy, takiego jak firma GIZO.
Jest to polska firma, specjalizująca się w wynajmie podnośników i innych maszyn budowlanych. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz kompleksowej obsłudze wynajmu i sprzedaży maszyn GIZO zdobyło zaufanie wielu polskich i europejskich przedsiębiorców. Warto więc zapoznać się z całą ofertą.