Brzydkim i niepraktycznym grzejnikom mówimy „nie”

Brzydkim i niepraktycznym grzejnikom mówimy “nie”

Toporne grzejniki, jakie znamy z bloków z wielkiej płyty, odchodzą w niepamięć. Teraz grzejniki mogą być nie tylko ładne i gustowne, ale nawet inteligentne i zupełnie niewidoczne. Grzejniki poza wyglądem można podzielić według kryterium miejsca montażu, materiału wykonania, podłączenia, a nawet sposobu oddawania ciepła. Wciąż rosnące możliwości technologiczne sprawiają, że grzejnik jest już nie tylko koniecznym elementem w pomieszczeniach, ale może stanowić integralny element ich wystroju.

Grzejniki płytowe – prostota i niska cena zakupu

Jedne z popularniejszych modeli grzejników, jakie zwykle deweloperzy montują w nowych mieszkaniach, to grzejniki płytowe. Są zbudowane ze stalowej blachy, zazwyczaj o perforowanym profilu. Są tanie, łatwe w montażu i dość trwałe.

Grzejniki konwektorowe i aluminiowe – optymalny obieg ciepła 

Ten typ grzejników słusznie występuje w opcjach droższych niż klasyczne grzejniki płytowe. Członowe grzejniki aluminiowe zbudowane są zwykle tak, że kanały powietrzne nie kierują strumienia ciepłego powietrza pionowo do góry, co pozwala na efektywniejsze ogrzanie pomieszczenia, zwłaszcza jeśli grzejnik znajduje się pod parapetem. Ciepłe powietrze bardziej równomiernie się rozchodzi, co pozwala na zminimalizowanie strat ciepła, a tym samym oszczędność. 

Grzejniki konwektorowe zwykle mają bardziej kompaktowe rozmiary niż poprzednie typy. Zasada ich działania opiera się o ruchu grawitacyjnym powietrza i to sprawia, że są efektywniejsze niż tradycyjne grzejniki płytowe czy żeliwne. 

Grzejniki żeliwne – powrót do korzeni

Typowe grzejniki żeliwne były zwykle malowane na kolor stalowy, ale ich krawędzie były ostre i niebezpieczne np. dla dzieci. Dziś grzejniki takie są szlifowane, mogą występować w opcji na wysoki połysk, być pokryte zdobieniami i mieć efektowne pokrętła. Mimo iż nowoczesne grzejniki żeliwne będą stanowić efektowny element dekoracyjny, ich bezwładność cieplna pozostaje spora, dlatego nie są konkurencyjne, jeśli chodzi o ekonomię stosowania w stosunku do grzejników konwektorowych czy kanałowych.

Grzejniki w nietypowych i mniej typowych formach 

Grzejniki dekoracyjne, jakie często stosuje się w łazienkach czy salonach, mogą w ogóle nie przypominać grzejników. Na stronie sklepu Dudik mamy cały arsenał grzejników łazienkowych przypominających drabiny, dekoracyjne panele ścienne czy systemy rur o przepięknym stalowym wykończeniu. Grzejniki mogą przypominać płaskorzeźby będące splecionymi ze sobą w fantazyjny sposób figurami geometrycznymi. Mogą wyglądać jak obrazy czy fragmenty fototapet, ale mogą też do złudzenia przypominać płytę z betonu architektonicznego, będąc doskonałym elementem wnętrz minimalistycznych i industrialnych. Dobrze dobrany grzejnik nie tylko doskonale rozprowadza ciepło, jest bezobsługowy i atrakcyjny estetycznie. Grzejniki z nowoczesnymi systemami inteligentnymi same potrafią dostosować parametry ogrzewania do otoczenia, minimalizując straty ciepła i utrzymując w pomieszczeniach stałą temperaturę.

fot. materiały prasowe

Powiązane artykuły

Leave a Comment