Energooszczędne rozwiązania do Twojego domu

Energooszczędne rozwiązania do Twojego domu.

W obliczu rosnących cen za gaz i energię elektryczną obniżanie kosztów ich zużycia ma kluczowe znaczenie. Dom energooszczędny ma niższe zapotrzebowanie na ciepło w porównaniu z budynkiem tradycyjnym, dzięki czemu jest znacznie tańszy w eksploatacji. Nie można pominąć również kwestii ważnych dla środowiska, budownictwo w energooszczędne nie emituje do środowiska tak dużej ilości zanieczyszczeń, przez co nie obciąża środowiska naturalnego. Termomodernizacja budynku i zastosowanie innowacyjnych rozwiązań jest odpowiedzią na jego rosnące koszty eksploatacyjne oraz na potrzeby środowiska.

Dom energooszczędny, czyli jaki?

W budownictwie energooszczędnym stosuje się innowacyjne rozwiązania już na etapie projektowania. Obejmują one wiele kwestii przede wszystkim technicznych, dzięki którym eksploatacja budynku staje się tańsza za sprawą mniejszego zużycia energii potrzebnej do jego ogrzania. Wobec takich budynków stawia się szereg wymagań dotyczących takich kwestii, jak izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych, wydolność systemu wentylacji oraz stopień szczelności powietrznej domu.

Izolacja termiczna to podstawa

Odpowiednia izolacja termiczna budynku i ograniczenie strat ciepła do minimum to absolutna podstawa i główny wymóg dla budynków energooszczędnych. Najwięcej ciepła w budynkach jednorodzinnych ucieka przez okna zewnętrzne, wentylację, ściany zewnętrzne oraz dach. Z tego względu tak ważna jest właściwa izolacja cieplna okien, drzwi balkonowych i zewnętrznych, stropów, dachów, ścian i podłóg przy gruncie. Im bardziej zwarta bryła budynku, przy jak najmniejszej ilości balkonów, wykuszy czy lukarn, tym mniejsze prawdopodobieństwo ucieczki ciepła, a do tego mniejsze koszty budowy.

Rekuperatory i pompy ciepła

Zastosowanie rekuperatorów i pomp ciepła pozwala obniżyć zużycie energii podczas eksploatacji budynku. Jest to doskonałe rozwiązanie technologiczne, dzięki któremu możemy zużywać nawet o prawie 70% mniej energii niż w tradycyjnych budynkach.

Dzięki wykorzystaniu pomp ciepła, możliwe jest ogrzewanie pomieszczeń i wody przy wykorzystaniu ciepła z otoczenia. Takie źródła ciepła mogą być w gruncie, wodzie lub w powietrzu. Jest to bez wątpienia niezwykle ekonomiczny sposób wytwarzania ciepła z wykorzystaniem zasobów naturalnych. Urządzenie to można z powodzeniem montować zarówno w budynkach nowych, jak i modernizowanych, łącząc z istniejącymi w obiekcie systemami grzewczymi.

Sprawdź:  Dlaczego warto zamieszkać w Poznaniu?

W budynkach energooszczędnych bardzo ważną rolę pełni system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewny, który zapewnia prawidłową wymianę powietrza. Jego działanie nie jest skomplikowane, jego głównym zadaniem jest właściwe rozprowadzenie powietrza zewnętrznego po wszystkich pomieszczeniach w obiekcie, a także usuwanie zużytego powietrza na zewnątrz budynku. W takich systemach stosuje się powszechnie rekuperatory, umożliwiające odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i wymianę tego powietrza z odzyskiwanym. Te innowacyjne systemy wentylacyjne w efekcie dają konkretne oszczędności, zapewniając bardzo ekonomiczne ogrzewanie w sezonie grzewczym oraz komfort termiczny przy wysokich temperaturach.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to doskonały sposób na uzyskanie “zielonej energii” i wykorzystanie jej do ogrzania budynku i przygotowania ciepłej wody użytkowej. W naszej strefie klimatycznej instalacje te z powodzeniem można wykorzystać wyłącznie do przygotowania ciepłej wody, a to ze względu na zbyt małe zasoby ciepła w porze zimowej. Dlatego sprawdzą się najlepiej w budynkach, gdzie miesięczne zużycie wody jest bardzo duże, na przykład w hotelach czy pensjonatach. W budynkach mieszkalnych koszt zakupu i montażu kolektorów będzie nieadekwatnie wysoki do realnych oszczędności.

Powiązane artykuły

Leave a Comment