Dorodne pomidory to chluba działkowca. Piękne, czerwone lub żółte, czarne, pomarańczowe, a nawet w tygrysie wzory owoce na krzakach cieszą oko i zachwycają bogactwem smaku. Hodowcy cały czas tworzą nowe odmiany pomidorów. Zanim wybierze się odmianę do uprawy, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Po pierwsze: do jakiego celu używać pomidory, np.: na przecier, do sosów, sałatek, jedzenia na surowo. Po drugie: od odmiany pomidora zależy sposób uprawy. Mnogość odmian nie pozwala na ustalenie jednego schematy uprawy.
Pomidory drobne
Wśród odmian o drobnych kształtach do najsmaczniejszych odmian pomidorów zalicza się: koktajlowe cherry, daktylowe, koralik. Owocują obficie. Są słodkie, jędrne, idealne jako dekoracja potraw, przekąska, składnik sałatek i sosów, do smażenia, do marynowania kiszenia. Przepadają za nimi dzieci. Znakomicie smakują na surowo.
Malinowe rarytasy
Potocznie określa się grupę kilku gatunków pomidorów mianem „malinowe”. Wyróżniają się różowawym kolorem skórki i delikatnym, słodkawym smakiem. Zdaniem ogrodników i konsumentów rasy malinowe to najsmaczniejsze odmiany pomidorów uprawiane w Polsce. Pomidor malinowy szklarniowy – ma intensywny czerwony kolor i miękką cienką skórkę. Znakomity smak sprawił, że jest jednym z najchętniej kupowanych pomidorów. Pomidory malinowe gruntowe są drobniejsze niż szklarniowe odpowiedniki, mają różnorodne kształty i wspaniały smak. Coraz większą popularność zdobywają bawole serca – najsmaczniejsza odmiana pomidora malinowego. Słodki i delikatny miąższ smakuje wybornie. Prawdziwymi olbrzymami wśród pomidorów malinowych są gragamele – ich waga dochodzi do 800 gram.
Ciekawe odmiany
Ilość uprawianych gatunków pomidorów szacuje się na ponad dwa tysiące. Nawet sprzedawcy i ogrodnicy nie znają wszystkich odmian. Ciekawą wizualnie i smakową odmianą jest pomidor tygrysi o nieregularnych wzorach na skórce przypominających umarszczenie tygrysa. Lekko kwaskowy wyróżnia je na tle innych odmian. Są smacznym dodatkiem na kanapki i do sałatek. W Polsce rzadko spotykane, ale dość często uprawiane na świecie są czarne pomidory. Nie tylko należą do najsmaczniejszych odmian pomidorów, ale wyróżniają się także właściwościami zdrowotnym.i Czarna skórka to zasługa barwników z grupy antocyjanów, występujących w jagodach, wiśniach i jeżynach. Zawierają dużą zawartość antyutleniaczy. Pomidory zielone to nie jakaś nowa odmiana, ale niedojrzałe pomidory. Nie są szkodliwe. W kuchni wykorzystuje się do marynowania i smażenia.
Na rynku jest wiele odmian pomidorów. Rosną w różnych klimatach. Klienci często szukają odmian krajowych. Pomidory uprawiane w Polsce można poznać po miękkości i zapachu. Dobrze wyczuwalny aromat oznacza, że pomidor był uprawiany na terenie naszego kraju. Polskie pomidory uginają się przy lekkim nacisku. Pomidory importowane są twardsze, ponieważ muszą wytrzymać trudy dalekiego transportu i okres wystawienia do sprzedaży. Pomidory to skarbnica mikroelementów i witamin i dlatego warto je uprawiać w ogrodzie.