Zasady projektowania łazienki

zasady projektowania łazienki

Łazienka to pomieszczenie szczególne, które musi spełniać kilka funkcji, a do tego przeważnie jest niewielkie. Urządzenie łazienki w sposób funkcjonalny i elegancki to nie lada problem.  Najlepszym wyjściem byłyby dwa pomieszczenia łazienkowe: jedno przeznaczone do relaksu (kąpielowe),  a drugie funkcjonalne (pranie, suszenie, mycie psa). Mieszkańcy bloków i kamienic mogą o takich luksusach pomarzyć. Muszą urządzić łazienkę w taki sposób, aby była wygodna i jednocześnie urodziwa. Idealna jest sytuacja, kiedy istnieje możliwość wydzielenia dwóch łazienek – jednej dla domowników, drugiej dla gości.

Pomysł na łazienkę

Usytuowanie łazienki musi być korzystne pod względem pionów sanitarnych. Kolejną istotną sprawą jest doprowadzenie kanalizacji i odpływu wody oraz odpowiednia wentylacja i komfort cieplny. Łazienka powinna znajdować się w miejscu, gdzie będzie dogodny dostęp ze wszystkich części. Projekt wymarzonej łazienki powinien uwzględniać potrzeby domowników i ewentualnych gości. Idealna łazienka musi być harmonijna i pasować wystrojem do pozostałych pomieszczeń w domach. W domach piętrowych zaleca się zaplanowanie dwóch łazienek, rozmieszczonych w tych samych pionach kanalizacyjnych i wentylacyjnych.

Metraż łazienki

W projekcie wymarzonej łazienki trzeba uwzględnić jej metraż. Mieszkańcy bloków mają pod tym względem ułatwioną sprawę – pomieszczenie na łazienkę jest najczęściej wydzielone i wykonane jest w nim niezbędne podłączenie. Inwestorzy projektujący przyszły dom muszą brać pod uwagę w projekcie wymarzonej łazienki minimalne wymiary: 2,85 m2 – łazienka z prysznicem oraz 5,55 m2 – łazienka z pralką oraz wanną. 

Urządzenie łazienki

Każdą, nawet niewielką łazienkę można urządzić ładnie i funkcjonalnie. Projekt łazienki powinien też uwzględniać wiszące szafki łazienkowe. Producenci mebli łazienkowych oferują coraz większy asortyment wiszących szafek do łazienki, które rozwiązują problem z uporządkowaniem rzeczy w niewielkich łazienkach. Nawet szafki pod umywalkę są dostępne w wersji wiszącej.  Jaśniejsze płytki i lustro oraz odpowiednio ustawione światło optycznie powiększą przestrzeń.

Sprawdź:  Jakie funkcje pełni Urząd Dozoru Technicznego?

Ważne elementy projektu łazienki

Projekt wymarzonej łazienki powinien zawierać ilość oraz miejsce punktów poboru wody. Trzeba zdecydować, czy w łazience będzie wanna, czy prysznic. Decyzja zależy od metrażu łazienki i od upodobań użytkowników. Kolejnym problemem jest zlokalizowanie pralki – najwygodniejszym rozwiązaniem jest osobna pralnia, jednak w niewielkich mieszkaniach nie ma miejsca na dodatkowe pomieszczenie, więc pralka najczęściej stoi w łazience lub kuchni.

Naczelną zasadą projektowania łazienki jest ergonomia, czyli szukanie takich rozwiązań, aby korzystanie z łazienki było komfortowe i wygodne. Najkorzystniejsze jest wydzielenie przestrzeni relaksacyjnej i użytkowej. Pralkę warto zabudować i w ten sposób stworzyć strefę, w której znajdą się środki piorące (powinny być poza zasięgiem rączek małych dzieci). Jest to rozwiązanie estetyczne i praktyczne.

Powiązane artykuły

Leave a Comment