Jak budować domy szybko i solidnie?

Jak budować domy szybko i solidnie?

Budowa domu jednorodzinnego jest przedsięwzięciem wymagającym, które zwykle pociąga za sobą wysokie koszty i trwa kilka miesięcy. Wymurowanie ścian zajmuje trochę czasu, ale istnieją już sposoby na to, aby przyspieszyć ten etap prac bez żadnego negatywnego wpływu na solidność budynku czy też zachowanie odpowiednich parametrów izolacyjności termicznej ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Można to uzyskać dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów budowlanych, np. betonu komórkowego. Czym on jest i jakie jego cechy są kluczowe przy murowaniu ścian?

Czym jest beton komórkowy?

Beton komórkowy to materiał przeznaczony do wznoszenia konstrukcji murowych, który powstaje z takich składników jak piasek, woda, wapno, cement, gips i środek porotwórczy. W procesie jego produkcji w strukturze wewnętrznej betonu komórkowego powstaje duża ilość porów, w których zamknięte zostaje powietrze. To właśnie porowata struktura i uwięzione powietrze – świetny izolator, nadają ścianom murowanym z betonu komórkowego wysoką izolacyjność termiczną, co jest szczególnie istotne przy zabezpieczaniu budynków przed nadmierną utratą ciepła.

Należy podkreślić, że w strukturze betonu komórkowego powietrze zajmuje 60–85 proc. całkowitej objętości, dlatego wykonane z niego budynki charakteryzują się wysoką ciepłochronnością i niskim zapotrzebowaniem na ogrzewanie. Wybierając materiał na ściany własnego domu warto przeanalizować ofertę rynkową pod względem cech fizycznych materiału, kosztów wykonawczych wzniesienia konstrukcji murowej oraz późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Początkowa cena materiału ściennego często będąca kryterium granicznym jest jedynie jedną ze składowych kosztów całkowitych związanych z przegrodami ściennymi.

Praktyczne zastosowanie betonu komórkowego

Niezależnie od tego, czy wznoszona jest ściana zewnętrzna budynku, ściana wewnętrzna nośna czy wewnętrzna ścianka działowa, do każdego typu przegród można wykorzystać uniwersalny materiał, jakim jest beton komórkowy. Pozwala on na łatwe i szybkie wznoszenie różnego rodzaju ścian, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dla ekip wykonawczych wznoszenie ścian przy użyciu betonu komórkowego jest ułatwione ponieważ cechuje go niska waga i duża dokładność wymiarowa. Dzięki niskiej masie objętościowej, można pracować z bloczkami o większych rozmiarach niż przy korzystaniu ze standardowej cegły, a to z kolei znacząco przyspiesza prace murarskie. Natomiast wysoka dokładność wymiarowa umożliwia murowanie na spoinę cienkowarstwową co usprawnia prowadzenie prac murarskich dzięki ułatwieniu poziomowania elementów w warstwie oraz przekłada się na minimalizowanie ryzyka wystąpienia mostków termicznych a tym samym większą ochronę przed ucieczką ciepła z wnętrza budynku.

Sprawdź:  Co to jest styropian fasadowy i jak wybrać najlepszy?

Powiązane artykuły

Leave a Comment