Jak zaprojektować praktyczny warsztat?

Jak zaprojektować praktyczny warsztat?

Warsztat to miejsce służące naprawianiu, ulepszaniu i tworzeniu rzeczy, z samej swej istoty powinno służyć celom praktycznym. Nie musi być bardzo ładny, a tak naprawdę – może nie spełniać żadnych estetycznych standardów, przecież nie do tego służy, żeby tam przebywać i podziwiać wnętrza albo przyjemnie spędzać czas relaksując się z książką w miłym otoczeniu albo jedząc obiad z przyjaciółmi. Jednak brak konieczności implementacji wymiaru estetycznego do warsztatu nie oznacza,  że urządzając takowy powinniśmy zrezygnować z fazy projektowej.

Inaczej niż w przypadku wnętrz mieszkalnych, projektując warsztat skupimy się jednak tylko i wyłącznie na wymiarze praktycznym: jak zmieścić i zorganizować wszystko, czego potrzebujemy i co chcielibyśmy mieć w warsztacie na ograniczonej przestrzeni, w pomieszczeniu w którym chcemy urządzić warsztat. Nie będziemy musieli szukać dodatków pod kolor – choć nie ukrywajmy, że dużo przyjemniej się pracuje w pomieszczeniu, które jest wykończone jakkolwiek estetycznie – ani przejmować się spójnością stylistyczną, jednak ważne jest, by elementy wyposażenia pasowały do siebie pod względem rozmiaru i kształtu.

Na etapie projektowania warsztatu skupimy się przede wszystkim na tym, jakie sprzęty chcielibyśmy umieścić w warsztacie i gdzie możemy je postawić w pomieszczeniu, w którym urządzamy nasz warsztat. Będzie to wymagało dużo mierzenie i przeliczania skali, gdyż bardzo ważne jest, by nie pomylić się i nie rysować na oko z myślą, że “pewnie się zmieści”. Jeśli po zakupie mebli okaże się, że jednak nie mamy na nie miejsca, bo np. zamówiliśmy regały przemysłowe zbyt głębokie, przez co blokują nam dostęp do stołu warsztatowego, będzie nas to kosztowało znacznie więcej nerwów niż wcześniejsze wymierzenie i wyliczenie wszystkiego.

Projektując warsztat należy zastanowić się, co właściwie będziemy chcieli w nim robić, do czego nam jest potrzebny i w co w związku z tym chcemy go wyposażyć. Koniecznie trzeba zaplanować system porządkowania narzędzi. Jeśli planujemy raczej drobne naprawy i prace, które można wykonywać na blacie roboczym, powinniśmy pomyśleć o zamontowaniu tablicy warsztatowej nad przestrzenią roboczą. Dzięki temu zyskamy swobodny dostęp do wszystkich potrzebnych nam narzędzi i znacząco usprawnimy naszą pracę. Zapobiegniemy też  tworzeniu się bałaganu, gdyż odłożenie narzędzia na miejsce będzie proste jak nigdy przedtem.

Sprawdź:  Co warto wiedzieć przed zakupem mieszkania od dewelopera? Poradnik agenta nieruchomości

Jeżeli natomiast naszą specjalnością są duże projekty, takie jak na przykład motor czy prace stolarskie, lepszym rozwiązaniem odnośnie przechowywania narzędzi może okazać się wózek warsztatowy. Wózek warsztatowy to konstrukcja z szufladami na kółkach. Jest on mobilny i można go postawić w każdym miejscu warsztatu, by mieć narzędzia zawsze pod ręką. Z kolei dzięki szufladom możemy podzielić i wygodnie ułożyć wszystkie narzędzia, jakich używamy w trakcie napraw i tworzenia obiektów. Odpowiednio przygotowany wózek warsztatowy pozwoli nam mieć wszystkie narzędzia zawsze pod ręką.

Powiązane artykuły

Leave a Comment