4 rzeczy, o których musisz pamiętać urządzając nowe mieszkanie

4 rzeczy, o których musisz pamiętać urządzając nowe mieszkanie

Urządzanie mieszkania to wielkie wyzwanie. Zaaranżowanie przestrzeni, w której będziemy spędzać większość swojego życia, do której będziemy zapraszać rodzinę i przyjaciół, w której będziemy po prostu żyć i która będzie wpływać na jakość naszego życia – to zadanie o wielkiej wadze. Nie można do niego podejść zbyt błaho, jednak nie należy też zbytnio się przerażać. Przecież urządzanie mieszkania to również niesamowita okazja do zrealizowania swoich marzeń o własnym domu. Kiedy kupuje się mieszkanie od dewelopera w Warszawie zazwyczaj odbiera się je w stanie surowym, a więc cały proces urządzania go spada na nas. Wystarczy pamiętać o kilku prostych kwestiach, a poza tym podążać za marzeniami.

1. Wybierz styl

Urządzając mieszkanie zdecyduj się na jeden konkretny styl, w którym je urządzisz. Może podobać ci się wiele rzeczy, jednak jeśli nie ograniczysz sobie pola wyboru i nie narzucisz jakichś stylistycznych granic, możesz skończyć ze zbieraniną różnych niepasujących do siebie przedmiotów. Żeby mieszkanie wyglądało ładnie i sprawiało dobre wrażenie musi być urządzone ze smakiem i wyposażone w sprzęty, które do siebie pasują i dobrze razem wyglądają.

Najłatwiej jest je dobrać kierując się wytycznymi jakiegoś stylu – skandynawskiego, prowansalskiego, cottage, vintage czy minimalizmu. Oczywiście możliwości jest więcej, jednak te wymienione są obecnie najpopularniejsze i najmodniejsze, a jednocześnie odpowiadają wielu gustom. Warto więc zorientować się o co chodzi w konkretnych stylach i zdecydować się na jeden z nich.

2. Wydziel miejsce do przechowywania rzeczy

Największa różnica między mieszkaniem a domem to przestrzeń. O ile nie mieszkamy w kilkupoziomowym przestronnym apartamencie z piwnicą, garderobą, schowkiem i spiżarnią, najpewniej będzie nam brakować miejsca do przechowywania różnych rzeczy. I nie ważne czy chodzi o narty i choinkę, rowerek dziecięcy za mały dla starszego, a za duży dla młodszego dziecka, czy o przetwory przywiezione od babci w słoikach – miejsca zawsze będzie za mało.

Aby zminimalizować ten problem warto już na etapie wykańczania mieszkania pomyśleć o szafach i innych przestrzeniach służących do przechowywania. Może gdzieś w przedpokoju da się dobudować pawlacz? A może warto wydzielić część sypialni na garderobę? I jak zagospodarować balkon, żeby można tam było trzymać niektóre przedmioty – na przykład rower albo choinkę?

3. Znajdź wygodne łóżko

Jakość naszego snu determinuje jakość naszego życia. To, jak funkcjonujemy – jak skupieni, ale też jak szczęśliwi jesteśmy zależy w dużej mierze od tego, czy się wysypiamy, czy nie. A to, czy się wysypiamy zależy od tego, czy mamy wygodne łóżko. Ludzie śpią w różnych pozycjach i powinni mieć różne materace – jedni wolą miękkie, a inni twarde – jednak każdy powinien zadbać o to, by we własnym mieszkaniu mieć odpowiedni dla siebie.

4. Zainwestuj w rośliny

Choć na rynku dostępny jest wiele różnych dodatków i dekoracji, to rośliny wprowadzają do pomieszczenia najwięcej życia. Jeśli mieszkasz w okolicy o nie najlepszej jakości powietrza pomyśl o roślinach pochłaniających smog, a jeśli zdarzyło ci się już ususzyć kaktusa, szukaj roślin mających małe wymagania. Jednak nie zniechęcaj się i spróbuj coś wyhodować!

Powiązane artykuły

Leave a Comment