Jakie zalety mają barwniki do żywicy epoksydowej?

Jakie zalety mają barwniki do żywicy epoksydowej

Jak nadać określony kolor żywicy epoksydowej? Ta czynność jest obecnie bardzo prosta dzięki specjalnym pigmentom w formie past bądź proszków. Są to skoncentrowane barwniki, które wystarczy przed utwardzeniem połączyć z masą epoksydową. Jakie są ich główne zalety? Poznajmy je.

Barwniki do żywic epoksydowych: duży wybór kolorów

Niewątpliwie największą zaletą barwników do żywic syntetycznych jest to, że występują w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Pigmenty można bez trudu dobrać do indywidualnych potrzeb i stworzyć unikalny, barwny stolik kawowy, kolczyki lub posadzkę. Ilość odcieni pigmentów, dostępnych na rynku, może zaskoczyć! W opcji są m.in. barwniki przezroczyste (transparentne), metaliczne i brokatowe. Dają one różne efekty wizualne: powłoki mienią się wieloma kolorami, efektownie błyszczą, odbijają światło.

Barwniki żywiczne wybierzemy w dowolnym odcieniu niemieckiej, obowiązującej na całym świecie palety RAL. Są to popularne kolory, na przykład: czerwień, zieleń, czerń, pomarańczowy lub niebieski. Osoby, poszukujące bardziej zróżnicowanych barw, z łatwością znajdą wiele innych kolorów, jak: fiolet, brąz czy czerwony amarantowy. Pigment pozwala uzyskać jednolitą, estetyczną masę.

Barwniki z niepowtarzalnym efektem 3D

Do grupy najnowocześniejszych barwników do żywicy epoksydowej należą bez wątpienia barwniki 3D. Dają one niepowtarzalne efekty głębi koloru. Wśród dostępnych odcieni pigmentów 3D znajdziemy kolor transparentny lub metaliczny. Barwniki 3D sprawiają, że powierzchnie doskonale imitują szkło, naturalne minerały i metale szlachetne jak srebro, miedź, brąz czy złoto. Pigmenty trójwymiarowe znajdują wiele zastosowań: służą do wyrobu ekskluzywnych mebli, biżuterii czy akcesoriów codziennego użytku (mydelniczek, rękojeści, dzbanków).

Trwałe barwniki, odporne na UV

Promieniowanie UV jest jednym z najbardziej niekorzystnych czynników, przyspieszających proces destrukcji wielu materiałów. Na szkodliwe działanie promieni UV niestety narażone są również powłoki, wykonane z żywicy epoksydowej. Barwniki zawarte w żywicach, są jednak odporne na nadfiolet. To sprawia, że materiał długo zachowuje nienaganny wygląd. Odporność na UV powoduje, że pigmenty do epoksydów mogą być wykorzystywane w produkcji różnych przedmiotów (również tych wystawionych na intensywne działanie światła słonecznego).

Wydajne barwniki w atrakcyjnej cenie

Kolejną zaletą pigmentów do żywicy epoksydowej jest to, że nie kosztują one wiele i są bardzo wydajne. Wystarczy bowiem użyć niewielkiej ilości barwnika, by nadać określony odcień żywicznej masie. Opakowanie pigmentu (25 g, 50 g, 100 g) wystarcza zatem na bardzo długo. Sam barwnik ma też długi termin przydatności, który wynosi około 12 miesięcy.

Jak widać, barwniki do żywicy epoksydowej mają wiele zalet. Dzięki nim syntetyczna masa zyskuje nietuzinkowy wygląd i głębię koloru. Wysokiej jakości pigmenty dostępne są w atrakcyjnych cenach i można je stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Powiązane artykuły

Leave a Comment